Rebecca Wragg-Sykes
« dnia: Grudnia 30, 2021, 13:16 »
"Krewniacy. Życie, miłość, śmierć i sztuka neandertalczyków"

"Krewniacy" to książka opisująca życie neandertalczyków z nowej perspektywy - nie jako półludzi, ale naszych pełnoprawnych kuzynów z przeszłości. Rebecca Wragg Sykes dowodzi, że nie były to prymitywne istoty, ale ciekawi świata bystrzy obserwatorzy, a także wynalazcy, obdarzeni zdolnością przystosowywania się do zmiennych warunków, dzięki czemu zdołali przetrwać przeszło 300 000 lat w czasach ogromnych zaburzeń klimatycznych.
Dużą część cech definiujących Homo sapiens sapiens mieli również neandertalczycy, a pozostałości ich DNA istnieją w naszych komórkach. Przejawiali zdolność do planowania i współpracy, do rzemiosła, altruizm, poczucie estetyki, wyobraźnię, a może nawet pragnienie transcendencji wykraczające dalej niż moralność.

Książka "Krewniacy" ukazuje neandertalczyków w zupełnie nowym świetle, przedstawiając pełną głębokich treści opowieść, w której człowieczeństwo jawi się jako nasza pradawna wspólna spuścizna.


Rebecca Wragg Sykes zajmuje się badaniem życia neandertalczyków. Studiowała na uniwersytetach w Bristolu, Southampton i Sheffield. Przez lata zajmowała się badaniem śladów neandertalczyków w regionie Masywu Centralnego. Obecnie pracuje na Wydziale Archeologii Klasycznej i Egiptologii University of Liverpool.
źródło: strona wydawcy
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2021, 13:35 wysłana przez Katja »