Wątek: Ildefonso Falcones  (Przeczytany 4444 razy)

ElGato

  • Książkowy ekspert
  • ***
  • Wiadomości: 938
Ildefonso Falcones
« dnia: Listopada 05, 2016, 20:10 »
Ildefonso Falcones - ur. w 1958 w Barcelonie) − hiszpański pisarz.

Autor jednej z najgłośniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat zatytułowanej Katedra w Barcelonie, która jest jednocześnie debiutancką książką tego autora. Jej napisanie zajęło autorowi 5 lat i wymagało obszernych studiów nad historią średniowiecza w Katalonii. W ojczyźnie pisarza książka znajdowała się na pierwszym miejscu bestsellerów nieprzerwanie przez 13 miesięcy, osiągając prawie 1,5 mln sprzedanych egzemplarzy.

Obecnie Falcones wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka i pracuje w Barcelonie. Z zawodu jest adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym.

Twórczość:

Katedra w Barcelonie (La catedral del mar), 2006
Ręka Fatimy (La mano de Fátima), 2009
Bosonoga królowa (La Reina Descalza), 2014

Miałem okazje przeczytać Katedra w Barcelonie i Reka Fatimy. Falcones specjalizuje się w monumentalnych historiach, w których opisuje koleje losu swych bohaterów na tle różnych zdarzeń historycznych w Hiszpanii. Autor doskonale ukazuje złożoną sytuacje panującą na Półwyspie Iberyjskim, targanym licznymi konfliktami religijnymy, kulturowymi i społecznymi, a do tego czyni to w tle niezwykle ciekawych historii, w ktore wikła postaci swoich powieści. Autor zdecydowanie godny uwagi.

ElGato

  • Książkowy ekspert
  • ***
  • Wiadomości: 938
Odp: Ildefonso Falcones
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 12, 2018, 15:47 »
Do przeczytanych dodaję Dziedzice ziemi kontynuację Katedry w Barcelonie. Po raz kolejny autor ukazuje trudny los zwykłych ludzi wbrew własnej woli uwikłanych w toczące się spory polityczne i religijne . Tym razem jest to historia Hugo Llora i jego życia pełnego wzlotów i upadków. Polecam dla miłośników historii.