Wątek: Łzy na piasku - Nura Abdi  (Przeczytany 4759 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Łzy na piasku - Nura Abdi
« dnia: Maja 01, 2016, 20:52 »
Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny.

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Łzy na piasku - Nura Abdi
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 10, 2017, 12:18 »
Ponieważ sięgając po „Łzy na piasku”, miałam już za sobą „Kwiat pustyni” i „Córkę nomadów” Waris Dirie, a także „Okaleczoną” Khady Sylli, wiedziałam, czego się spodziewać, więc po cichu liczyłam na coś nowego. Książka jest dobra, ale za dużo w niej emocji w stosunku do faktów. Oczywiście Nurze Abdi należy się szacunek i podziw za siłę i wytrwałość, a także przywiązanie do rodzinnych tradycji z jednoczesną umiejętnością krytycznego na nie spojrzenia, ale to trochę mało. Z jej autobiografii nie dowiadujemy się, na czym polega obrzezanie; gdybym wcześniej nie przeczytała wspomnień jej rodaczki, Waris Dirie, nie miałabym pojęcia, o co tak naprawdę chodzi. Poza tym książka czasem jest chaotyczna, bo autorka niepotrzebnie wyprzedza niektóre fakty. Mimo to warto ją przeczytać.