Wątek: Literatura polska czy zagraniczna  (Przeczytany 12577 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Literatura polska czy zagraniczna
« dnia: Czerwca 15, 2016, 10:11 »
Jak to jest u Was, w Waszych biblioteczkach domowych?
Po jaką literature siegacie częściej?

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 15, 2016, 12:14 »
Bardziej dominuje zagraniczna ;)

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 15, 2016, 22:21 »
U mnie lekka przewaga literatury rodzimej - jakoś tak 60 do 40. Mniej więcej oczywiście.

Mam też zdecydowanie większą tolerancję dla książek po polsku. Gdy "zagraniczna" książka mi nie leży, nigdy nie czytam tylko po to, by skończyć. Zamykam i sio.
W przypadku polskiej książki, staram się mimo wszystko dotrzeć do końca, znaleźć jakieś plusy, coś uszczknąć dla siebie.

Tak już mam  8)

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 16, 2016, 13:40 »
Na półkach na pewno ma więcej książek autorów zagranicznych, ale tylko dlatego, że Polska jest jedna, a innych krajów bez liku. U mnie dominuje proza niemiecka, austriacka, rosyjska, francuska, czeska i trochę anglojęzycznej. jedynie ilość książek austriacko-niemieckich zbliża się na moich półkach do ilości książek polskich autorów. najwięcej książek mam Miłosza, Gombrowicza, Hłaski, Stachury, Herberta, Witkacego, Schulza, Wata, Sapkowskiego, Krajewskiego, Lema, Grabińskiego. Nie boję się literatury polskiej, bo mimo że jestem Ślązakiem, to czuję się tez Polakiem, nie amerykanem czy innym zagraniczniakiem. Oczywiście doceniam każdą dobrą literaturę, ale koszula jest podobno najbliższa ciału ;)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 19, 2016, 21:28 »
U mnie też zagraniczna dominuje, ale bardzo mądre spostrzeżenie Janusza , ze Polska jest jedna a zagranica to liczne kraje. Staram sie jednak siegac po polskich autorów, bo "swego nie znacie cudze chwalicie" ☺

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 19, 2016, 23:04 »
Obecnie więcej czytam literatury polskiej, ale na półkach więcej chyba jest zagranicznej.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2016, 09:36 »
Obecnie więcej czytam literatury polskiej, ale na półkach więcej chyba jest zagranicznej.

Chyba najwięcej rosyjskich :P

denudatio_pulpae

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 20, 2016, 19:27 »
U mnie ewidentnie przeważają autorzy zagraniczni, z polskich czytam głównie starocie. Mam plan to zmienić, tylko jego realizacja jakoś się w czasie rozwleka  ;]

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 24, 2016, 21:56 »
Chyba najwięcej rosyjskich :P
jakby nie liczyć Margit Sandemo, to tak. :D Choć z drugiej strony, jakby liczyć czytnik, to literatura rosyjska zdecydowanie wygrywa. :D

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 24, 2016, 22:57 »
jakby nie liczyć Margit Sandemo, to tak. :D Choć z drugiej strony, jakby liczyć czytnik, to literatura rosyjska zdecydowanie wygrywa. :D

Wiedziałam! :P

dyksia

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 29, 2016, 16:22 »
Zwykle sięgam po literaturę zagraniczną, ale zdarzają się polskie książki i wbrew pozorom nie tylko lektury  :D

Marjusz

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 06, 2017, 19:55 »
40%- polska
60% - zagraniczna

Dominika Laskowskaa92

  • Milczek
  • Wiadomości: 7
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #12 dnia: Października 24, 2018, 14:07 »
Zdecydowanie jestem fanką literatury polskiej! Mamy wielu zdolnych autorów, a moim ulubionym jest Piotr Wajda. Ostatnio przeczytałam książkę "Skazani na zyski. Tajemnicza wiedza właścicieli prawdziwych wartości - czyli - biblia świadomego inwestora" i muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrego poradnika! Napisana z humorem, porusza ciekawe kwestie. Polecam tą książkę i tego autora! :)

lesoleile

  • Milczek
  • Wiadomości: 6
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 27, 2018, 11:09 »
U mnie chyba jest więcej zagranicznej, chociaż nie jest to celowe i zamierzone i na pewno nie umyślne :D

chrymson

  • Milczek
  • Wiadomości: 1
Odp: Literatura polska czy zagraniczna
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 21, 2020, 23:03 »
Osobiście jestem fanem polskiej literatury. Ostatnio przeczytałem ,,Wymazanych z Pamięci" Piotra Borlika i utwierdziło mnie to w przekonaniu. Od tego czasu jestem fanem jego twórczości :)