Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Książki / Odp: Obecnie czytam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ElGato dnia Dzisiaj o 17:21 »
Yann Martel - Wysokie góry Portugalii
2
Literatura dziecięca i młodzieżowa / Odp: Astrid Lindgren
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zuza88 dnia Dzisiaj o 13:47 »
Też mam do tej książki ogromny sentyment :) To jedna z moich pierwszych lektur w podstawówce i jedna z tych książek, dzięki którym tak bardzo polubiłam czytać. Mimo upływu czasu to według mnie wciąż jedna z najlepszych książek dla dzieci i pewnie jeszcze długo tak pozostanie :)
3
Współczesna proza światowa / Kathryn Stockett
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ElGato dnia Grudzień 17, 2017, 20:34 »
Kathryn Stockett (ur. 1969 w Jackson) – amerykańska pisarka, znana ze swojej debiutanckiej powieści Służące (wyd. oryg. 2009), zekranizowanej w 2011 pod tym samym tytułem.

Służące to kolejna świetna książka jaką miałem okazje przeczytać w ostatnim czasie. To powieść, która ukazuje relacje między białym kobietami i zatrudnianymi przez nie w charakterze pomocy domowej czarnoskórymi kobietami. Akcja powieście toczy się w stanie Mississippi na początku lat 60tych, a więc w czasach segregacji rasowej. Książka nie opowiada jednak tylko i wyłącznie o problemach rasizmu i porusza wiele innych ważnych zagadnień  min. prawa kobiet. Kathryn Stockett urodziła się w Jackson i do 16 roku życia miała czarnoskórą guwernantkę, więc książka bazuje na jej doświadczeniach (choć nie jest to książka na faktach autentycznych), które w dodatku autorka przelała na papier w świetnym stylu. Bardzo polecam, zwłaszcza że  poruszane w niej problemy są niestety wciąż aktualne.
4
Książki / Odp: Obecnie czytam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ElGato dnia Grudzień 17, 2017, 20:15 »
Mark Bowden - Polowanie na Escobara
5
Powieść historyczna / Daisy Goodwin
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Aybige dnia Grudzień 17, 2017, 19:45 »
Daisy Georgia Goodwin (1961) – brytyjska pisarka i producentka telewizyjna. Jest autorką scenariusza do serialu historycznego „Wiktoria” oraz książki o tym samym tytule.

Nie wiem, czy serial „Wiktoria” cieszył się w Polsce wielką popularnością. Trudno to ocenić po zaledwie ośmiu odcinkach pierwszego sezonu (drugi już jest, lecz nie w telewizji publicznej jak na razie). Moim zdaniem był dobry, choć bez większych rewelacji. Można powiedzieć, że bardzo, bardzo poprawny i dosyć interesujący.

Książka utrzymuje ten sam poziom. O ile wiem, była pisana w trakcie tworzenia scenariusza, toteż opisywane w niech wydarzenia pokrywają się z tymi w serialu. Nie jest to biografia królowej Wiktorii, a raczej opis pierwszych lat jej rządów. Konstrukcja, podobnie jak w przypadku serialu, poprawna, choć styl nie porywa. Nie wiem, jak to się stało, że polskie wydanie ma dwoje tłumaczy, nigdy dotychczas się z czymś podobnym nie spotkałam, ale jest to ogromna wada, bo rozdziały w przekładzie jednego tłumacza i rozdziały w przekładzie drugiego znacznie się różnią pod względem językowym i stylistycznym, przy czym drugi tłumacz dokonał, moim zdaniem, słabszego przekładu. Korekta też chyba się nie popisała, skoro posłała w świat takie słowo, jak „wychodować” (piszę na podstawie wersji elektronicznej).

Ale to wciąż jest całkiem niezła powieść, choć „poprawny” to dla niej najlepsze określenie. Jeśli popatrzymy na nią jako na kobiecą literaturę historyczną, to zachowuje przyzwoity poziom.

6
Książki / Odp: Obecnie czytam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marigold dnia Grudzień 17, 2017, 19:35 »
F. Azevedo - Ryżowy podarunek
7
Historia / John Freely
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Aybige dnia Grudzień 17, 2017, 19:16 »
John Freely (1926-2017) – amerykański fizyk, nauczyciel, autor książek podróżniczych i historycznych. W Polsce ukazała się jego książka „Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego”.

Dużo w niej szczegółów, dat, cytatów oraz barwnych opisów miejsc, postaci i wydarzeń. W polskim wydaniu trafiają się od czasu do czasu literówki w datach i nazwach własnych, ale można je łatwo wychwycić. To jedyna wada, bo książkę czyta się bardzo dobrze. Jest napisana prostym językiem, a jednocześnie bardzo starannym i budzącym zaciekawienie, jakby czytało się dobrą opowieść. Polecam zainteresowanym. :)
8
Biografie, autobiografie, wspomnienia / Jean Sasson
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Aybige dnia Grudzień 17, 2017, 18:58 »
Słowem wstępu – nie wiem, gdzie tę panią umieścić. Nie spisuje własnych wspomnień, ale jednak nie jest to typowa literatura faktu w znaczeniu reportażu, więc pozostawiam do ewentualnego rozstrzygnięcia przez moderatorów. Moja intuicja podpowiada, że ten dział jest najbardziej odpowiedni. ;)

Jean Sasson urodziła się w 1950 roku. W wieku dwudziestu dziewięciu lat wyjechała do Arabii Saudyjskiej, by pracować w dziale administracyjnym Szpitala Specjalistycznego im. króla Fajsala w Rijadzie. Tam poznała księżniczkę, znaną czytelnikom jako Sułtanę, której wspomnienia spisała w kilku książkach. W Polsce ukazały się:

„Dziecko Estery”
„Majjada, kobieta Iraku”
„Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena”
„Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie”
„Z miłości do syna”
Cykl o księżniczce Sułtanie:
„Księżniczka”
„Córki księżniczki Sułtany”
„W kręgu księżniczki Sułtany”
„Łzy księżniczki”
„Sekrety księżniczki”

Przeczytałam trzy książki z serii o księżniczce (niedawno się dowiedziałam, że są jeszcze dwie nowsze, więc na pewno po nie sięgnę). O ile styl jest dość lekki, czasem nawet za bardzo, o tyle tematyka nie jest łatwa. We wspomnieniach księżniczki Sułtany (imiona dla bezpieczeństwa zostały zmienione) przeważa okrucieństwo względem kobiet. Nie jest to literatura przyjemna i nie każdy może ją przeczytać, bo niektóre opisy są dość drastyczne. Rzadko można się czegoś dowiedzieć o rodzinie Saudów, a tutaj mamy informacje z pierwszej ręki. O tym, jak traktowane są kobiety w Arabii Saudyjskiej, powszechnie wiadomo, lecz ze wspomnień Sułtany wyłania się obraz kobiet chcących walczyć o swoje prawa. Bo nawet królewskie pochodzenie nie chroni ich przed okrucieństwem mężczyzn, od których są całkowicie zależne. Choć zdarzają się przełomy i o nich również w tych książkach można przeczytać. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale na pewno niezwykle ciekawa.
9
Historia / Jerzy S. Łątka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Aybige dnia Grudzień 17, 2017, 18:28 »
Jerzy Siemisław Łątka urodził się w 1944 roku. Jest doktorem nauk humanistycznych, orientalistą i dziennikarzem. W publikacjach skupia się głównie na dziejach Turcji oraz Imperium Osmańskiego. W Polsce ukazały się m.in. następujące książki autora:

„Adampol (Polonezkoy). Dzieje i kulturowe przeobrażenia polskiej osady nad Bosforem (1842 - 2010)”
„Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji”
„Carogrodzki pojedynek”
„Lehli znaczy Polak.”
„Ognie nad Bosforem”
„Oskarżam arcyksięcia Rudolfa”
„Romantyczny kondotier”
„Stambuł był moim domem”
„Sulejman II Wspaniały”
„Tajemnice haremów”
„Turcja”

Ponieważ interesuję się krajami Bliskiego Wschodu, zwłaszcza zaś Turcją oraz Imperium Osmańskim, sięgnęłam po książkę autora o sułtanie Sulejmanie (wydanie, które posiadam, nosi tytuł „Sulejman II Wspaniały i jego czasy. Złota epoka muzułmańskiej Porty”). Jest bardzo dobrze napisana, nie mogę jej wiele zarzucić jako amatorka w tej dziedzinie (może znawcy historii mieliby na jej temat więcej do powiedzenia). Szczegółowo zarysowano w nią politykę zagraniczną Imperium Osmańskiego za czasów Sulejmana, jest też dużo o polityce wewnętrznej, a także rodzinie sułtana. Duża część książki ukazuje, jak w ogóle powstało Imperium Osmańskie. Jest to oczywiście pozycja dla zainteresowanych tematem, jeśli ktoś oczekuje lekkiej lektury tylko dlatego, że oglądał „Wspaniałe stulecie”, to raczej nie odnajdzie w niej niczego dla siebie.

Lżejsze są natomiast „Tajemnice haremów”, mniej tutaj dat, a więcej szczegółów z historii życia codziennego. Haremy to nie jest instytucja, o której dużo się mówi, są owiane aurą tajemnicy i dlatego też ludzi interesują. Myślę, że ci, którzy szukają jakichś większych „sensacji” w historii, nie będą rozczarowani. Szkoda, że czasem w książce znaleźć można zupełnie niepotrzebne fragmenty, a ostatni rozdziału odbiega od tematu przewodniego, jednak jest to nadal bardzo dobra publikacja.

Więcej książek Łątki nie czytałam, choć być może sięgnę po te o Turcji. Mam książkę innego autora o sułtanach i wiem, że można pisać stylem odrobinę bardziej porywającym niż ten, którym posługuje się Łątka, ale mimo to uważam, że po wyżej wymienione publikacje warto sięgnąć.
10
Książki / Odp: Obecnie czytam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Gwiazdka dnia Grudzień 17, 2017, 17:54 »
Lucinda Riley Dziewczyna na klifie
Strony: [1] 2 3 ... 10