Wątek: Craig Russell  (Przeczytany 3372 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Craig Russell
« dnia: Kwietnia 30, 2016, 11:51 »
Brytyjski pisarz, specjalizujący się w powieściach kryminalnych. Zanim w 1990 zajął się profesjonalnym powieściopisarstwem, Russell pracował jako oficer policji, zajmował się także reklamą jako copywriter. Płynnie mówi po niemiecku i bardzo interesuje się powojenną historią Niemiec, dlatego osadza akcję swych powieści w Hamburgu. Zadebiutował w 2005 r. powieścią Krwawy orzeł (ang. Blood Eagle, 2006), w której po raz pierwszy pojawia się główny bohater jego książek, hamburski detektyw Jan Fabel. Seria powieści, w których Fabel się pojawia, zdobyła sobie w Europie dużą popularność i została przełożona na ok. 20 języków.
W lutym 2007 Russell został przez hamburską policję odznaczony Gwiazdą Policyjną (Polizeistern) jako jedyny cudzoziemiec, który otrzymał to wyróżnienie. W czerwcu 2007 r. nazwisko Russella pojawiło się w gronie kandydatów do prestiżowej nagrody Złoty Sztylet, największego literackiego wyróżnienia dla autorów zajmujących się literaturą kryminalną i sensacyjną.
http://lubimyczytac.pl/autor/19542/craig-russell

W Polsce wydano następujące powieści:
Brat Grimm
Długi kamienny sen
Długi pocałunek z Glasgow
Krwawy orzeł
Lennox
Mistrz karnawału
Pieśń Walkirii
Strach przed ciemną wodą
Zmartwychwstały
http://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=25060


Pierwszy raz zetknąłęm się z tym pisarzem dość dawno temu czytając Krawego orła. Mimo, iż upłynęło sporo czasu książka zrobiła na mnie na tyle duże wrażenie, że zdecydowałem się nabyć kolejną książkę autora Długi kamienny sen. Jest to kryminał, którego akcja toczy się w powojennej Szkocji. Głównym bohaterem jest prywatny detektyw, który prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia dawnego króla gangsterskiego półświatka Glasgow. Długi kamienny sen to solidny kryminał napisany z dość dużym poczuciem humoru. Książka ma fajny klimat i myślę, że warto po nią sięgnąć.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Craig Russell
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 02, 2016, 08:20 »
Czytałam tylko Długi pocałunek z Glasgow  oraz Lennox. To nie do końca są moje klimaty więc książki nie zrobiły na mnie większego wrażenia, chociaż nie były też odpychające. Gdzieś tak na granicy przeciętności i dobrej książki. Kto wie, może jeszcze wrócę do Russela, żeby dać mu  (i sobie) drugą szansę.