Wątek: Franz Kafka  (Przeczytany 5894 razy)

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Franz Kafka
« dnia: Kwietnia 24, 2016, 14:31 »
Kafka jest dla mnie przykładem pisarza idealnego. Był bez reszty poświęcony swojej twórczości, żył dla niej, nie pisał dla poklasku i dla czytelników, ale dla samego procesu tworzenia, dla Sztuki. Za swego życia prawie nic nie opublikował, pracował w zakładzie ubezpieczeń i w wolnych chwilach pisał, pisał i pisał... Był wizjonerem, prorokiem. W swej twórczości przewidział okropieństwa XX wieku oraz nikłą rolę jednostki w trybach biurokracji, którą należy traktować - jak całą jego twórczość prozatorską - metaforycznie. Jak nikt inny w dziennikach oraz listach stworzył obraz wrażliwego i myślącego człowieka, który zmaga se ze światem wewnętrznym usiłując wywalczyć dla siebie jak najwięcej wolności, aby mógł pisać, pisać i pisać... Epistolograficzna proza Kafki jest dla mnie równie ważna jak jego główne dzieła literackie. Nikt jak on nie opisał procesu tworzenia jako męki, dbałości o każde słowo, walki o odpowiedni szyk słów. Był perfekcjonistą, a przy tym niezwykle skromnym i życzliwym człowiekiem. Przeczuwając śmierć, zlwecił swojemu największemu przyjacielowi, Maksowi Brodowi, zniszczenie wszystkich rękopisów. Brod na szczęście nie wykonał woli Kafki i świat dzięki tej niesubordynacji mógł zapoznać się i w końcu docenić wielkość prozy Franza Kafki.
Najważniejsze teksty:
"Przemiana"
"Kolonia karna"
"Proces"
"Zamek"
"Ameryka"
"Listy do Mileny"
"Listy do Felicji"
"Dzienniki"

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Franz Kafka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 24, 2016, 16:08 »
W zupełności, w pełni i całkowicie popieram kolegę Janusza w temacie Kafki. Jestem pod olbrzymim i nieustającym wrażeniem zawsze, gdy sięgam po którekolwiek z jego dzieł. Nie ma ich za wiele, ale te które napisał - są przeszywające.
"Proces" z pewnością jest jedną z trzech najważniejszych książek mojego życia. Cały styl tego genialnego pisarza bardzo mi odpowiada. Te mgły niedopowiedzeń, przenikliwość, niepowtarzalny nastrój. Wizje z pogranicza życia i mary, głębokie poszukiwanie w zakamarkach jaźni. Kapitalne.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Franz Kafka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 24, 2016, 16:25 »
Czasami mam takie wrażenie, ze proza intymna Kafki jest nawet lepsza od jego uznanej twórczości. Jak on potrafił opisywać swoje stany! Ten fragment z "Listów do Felicji", w którym pisze, co potrzebne jest pisarzowi do pisania: piwnica, do której prowadzą długie kręte nieskończone korytarze i pisarz w niej zamknięty ma absolutny spokój, ciszę, jest sam na sam ze sobą w najwyższym stopniu. Tylko raz dzienni ktoś przynosi mu jedzenie i może całkowicie poświęcić się pisaniu. Albo opisy snów Kafki w "Dziennikach". Jak Kafka potrafił zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Jakie cudowne rozbudowane zdania układał. Mistrzostwo.

DiamondCater

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Franz Kafka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 01, 2019, 09:38 »
Kafka to był niesamowity artysta. Najbardziej mi się podobał artystyczny sposób, w jaki dobierał on słowa.