Wątek: Harlan Coben  (Przeczytany 6674 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Harlan Coben
« dnia: Kwietnia 14, 2016, 21:50 »
Harlan Coben to jeden z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy, autor powieści kryminalnych. Zadebiutował w 1995 roku powieścią Bez skrupułów, jednak najsłynniejszą jego książką jest Nie mów nikomu. Zdobył mnóstwo prestiżowych nagród literackich w dziedzinie kryminał / thriller. W jego powieściach często pojawiają się nierozwiązane bądź niedokończone sprawy z przeszłości. Twórca Myrona Bolitara i jego kumpla  Wina.

denudatio_pulpae

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 16, 2016, 10:36 »
Z panem Cobenem przyjaźniłam się w okolicach czasów licealnych, teraz kupuję jego książki do domu i czekają one na powtórkę z rozrywki, bo niewiele już pamiętam, więc chwilowo nie jestem przygotowana do dyskusji w tym temacie  ::)

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 16, 2016, 10:45 »
Z Cobena przeczytałem tylko "Nie mów nikomu". Po co warto jeszcze sięgnąć? Co jest najlepsze? Tylko proszę nie piszcie "wszystko". :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 16, 2016, 10:54 »
Zajrzałam do swoich notatek i mam tam zapisane że najbardziej z Cobena podobały mi się:
Na gorącym uczynku
Niewinny
W głębi lasu
Zachowaj spokój
Zostań przy mnie

« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2016, 18:52 wysłana przez Gwiazdka »

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 16, 2016, 10:56 »
Dzięki.

ejwa1960

  • Milczek
  • Wiadomości: 9
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 17, 2016, 08:53 »
Dla mnie najlepsza książka Cobena to: "W głębi lasu " i "Tylko z tobą"


ChicaDeAyer

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 17, 2016, 09:00 »
Także wałkowałam twórczość Cobena w liceum i w zasadzie ciepłe uczucia utrzymują się po dzień dzisiejszy. Autor trzyma zaskakująco równą formę - ma mało wpadek na swoim koncie, potrafi skutecznie przykuć uwagę czytelnika koronkową intrygą, nieprzewidywalnością, i co dla niego charakterystyczne, ogromną dynamiką swoich powieści. W połączeniu z lekkim piórem daje to efekt błyskawicznej lektury, obfitującej w zwroty akcji i coraz to nowe przełomy. Po zakończeniu cyklu z Myronem zaniechałam zgłębiania nowego dorobku Amerykanina - jednak nie wykluczam powrotu, bo to niezobowiązująca rozrywka na niezłym poziomie.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 17, 2016, 18:38 »
Ja się jakoś nie mogę do tego autora wziąść. Mam w domu  Nie mów nikomu parę kartek i koniec może trzeba spróbować inną pozycję ☺

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 19, 2016, 21:37 »
Był czas, że  z Cobena czytałem wszystko co mogłem zdobyć i jego książki były dla mnie na liśce pozycji obowiązkowych. Nisetety im więcej książek przeczytanych, tym większa schematyczność autora, tym bardziej irytujący bohaterowie i coraz mniej zaskakujących zwrotów akcji... Teraz czytam Cobena dość rzadko i to w mi w zupełności wystarcza. Najlepszą, moim zdaniem, książką Cobena jest "Bez pożegnania". 

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 24, 2016, 12:09 »
Coben jest podobno bardzo amerykańskim pisarzem, więc u mnie odpada.

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 27, 2016, 09:11 »
Przeczytałem dwie pozycje "Tęsknię za Tobą" i "Bez pożegnania". Ta druga bardziej mi się podobała.

Uważam, że Coben ma całkiem sprawny warsztat, pisze dynamicznie ale brakuje mi jakiejś nieuchwytnej pasji, jaką czuję na przykład u Chattama czy Miniera. Czegoś ponad składną fabułę i zaskakujące zakończenie.

Mogę czasami przeczytać Cobena ale chyba nigdy nie będę nim zafascynowany. A może po prostu za mało go znam?

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 28, 2016, 16:20 »
Możesz nie być, bo Coben pisze książki na jedno kopyto. Nierealne, czasem absurdalne.
Ale ludziom się to podoba.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Harlan Coben
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 18, 2016, 18:51 »
Skończyłam właśnie serie z Mickey’em Bolitarem i muszę  przykrością stwierdzić, że o ile pierwsza część: Schronienie jeszcze jakoś się wybroni o tyle dwie kolejne to już takie powiastki dla nastolatków o niczym. To nie jest ten sam Coben, którego znamy z serii o Myronie. Owszem, zaletą jest lekkość języka (o ile prostota ta nie ociera się o wadę), ale zarówno postaci jak i akcja mało wiarygodne. Czyta się szybko, bo liczba stron zafałszowana jest ogromną czcionką i odstępami, więc niewiele tego w efekcie, do tego prostota języka sprawia, że  w ciągu doby przebrnęłam przez dwa tomy. Że za kilka dni w głowie nic nie zostanie to niestety wina banalnej treści.