Wątek: Sigrid Undset  (Przeczytany 16431 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Sigrid Undset
« dnia: Kwietnia 23, 2016, 12:47 »
Sigrid Undset  (ur. 20 maja 1882 w Kalundborg, zm. 10 czerwca 1949 w Lillehammer) to norweska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1928 roku. W 1924 roku przeszła na katolicyzm, sprzeciwiając się nazizmowi w 1940 roku opuściła Norwegię i przeniosła do Stanów  Zjednoczonych. Do Norwegii wróciła w 1945 roku.
Dziś znana jest przede wszystkim ze swych powieści historycznych: "Krystyna, córka Lavransa" i "Olaf, syn Auduna". Jej pozostałe utwory, to m.in.: "Wiga-Ljot i Wigdis", "Krzak gorejący", "Madame Dorothea".
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2016, 00:01 wysłana przez Katja »

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Sigrid Undset
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 15, 2016, 20:42 »
Czytałam Krystynę… dwa razy i bardzo powieść sobie cenię, przede wszystkim za klimat dawnej Norwegii. Szkoda, ze książki Undset są tak trudno dostępne w bibliotekach- przynajmniej w mojej okolicy. Chętnie zapoznałabym się z całą twórczością.   

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Sigrid Undset
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 20, 2019, 20:09 »
"Krystyna, córka Lavransa" swego czasu była moją ulubioną książką. W sumie chyba do tej pory pozostała jedną z nich, choć dawno do niej nie wracałam. Teraz pomału odświeżam sobie lekturę i na nowo zachwycam się książką. Przede wszystkim właśnie za świetne tło historyczne. Powieść ocieka atmosferą średniowiecza. Szkoda tylko, że przekład mamy z języka niemieckiego.
U mnie "Olaf, syn Auduna" w bibliotece jest, więc pewnie niedługo wypożyczę. Szkoda, że biblioteka pozbywa się jednak innych książek pisarki, bo poza wspomnianym "Olafem..." i "Krystyną..." to nic się więcej nie ostało.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2019, 20:27 wysłana przez Katja »

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Sigrid Undset
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 18, 2019, 20:18 »
I na razie się zatrzymałam na "Olafie, syn Auduna". Pierwszy tom przeczytany, utknęłam nad drugim. Trochę za pesymistyczne to wszystko dla mnie było.