Wątek: Maria Krüger  (Przeczytany 1501 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Maria Krüger
« dnia: Marca 20, 2021, 20:06 »
Maria Krüger (6 listopada 1911 ) w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1999) to polska pisarka literatury dziecięcej oraz dziennikarka w prasie dla dorosłych czytelników.

Ukończyła Wydział Humanistyczny UW oraz Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Z zawodu ekonomistka.

Debiutowała w 1928 w "Płomyczku". Pisała również do czasopism: "Świerszczyk", "Płomyk" oraz przedwojennych: "Dziatwa", "Słonko" i "Poranek". Podczas okupacji współdziałała z grupą "Epoka". Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Wymyśliła znaną telewizyjną audycję "Miś z okienka", do której długo pisała teksty. Jej najbardziej znana książka to Karolcia (1959), przetłumaczona na kilka języków. Ukazała się także część druga pt. Witaj Karolciu!. W 1995 powstał spektakl telewizyjny na jej podstawie. W 2001 ekranizacji Karolci podjęła się reżyserka Jowita Gondek, lecz film nie został dotąd ukończony.

Jej najbardziej znane opowiadanie to opowieść z historii Polski pt. Godzina pąsowej róży (1960), która doczekała się adaptacji filmowej i radiowej. Film zrobił swojego czasu prawdziwą furorę wśród nastolatek, m.in. dlatego, iż grały tam ówczesne sławy polskiego kina - Elżbieta Czyżewska, Lucyna Winnicka, Barbara Ludwiżanka. Na XV MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji film otrzymał "Złotego Lwa".


Nagrody
1978 - nagroda Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości
Złoty Lew na XV MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji za film Godzina pąsowej róży

Twórczość
- 1930 Nasi przyjaciele (debiut; Płomyczek nr 11 z 12/11/1930)
- 1945 albo 1946 Szkoła narzeczonych (dla "dorastających dziewcząt")
- 1957 Dar rzeki Fly
- 1957 Petra
- 1958 Bajki
- 1959 Karolcia - Książka jest dostępna w wersji audio.
- 1960 Godzina pąsowej róży
- 1962 Klimek i Klementynka (lektura dla klasy 5. szkoły podstawowej w czasach PRL)
- 1963 Apolejka i jej osiołek
- 1964 Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!
- 1965 O Margosi młynarzównie
- 1966 Jak Bartuś z wiatrem gonił
- 1970 Witaj, Karolciu
- 1976 Złota korona. Opowiadania z historii Polski
- 1981 Serce dzwonu
- 1988 Odpowiednia dziewczyna
- 1997 Najpiękniejsze bajki (dla maluchów)
- 1997 To my! Dwa kopciuszki (dla maluchów)
- Było? Nie było?
- Legendy polskiej ziemi (cykl w Płomyczku)
- Po prostu Lucynka P.

źródło: wikipedia

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Maria Krüger
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 21, 2021, 10:36 »
"Godzina pąsowej róży" jest najbardziej znaną powieścią tej autorki, "Karolcia" chyba należy do lektur szkolnych, ale ja najbardziej lubię "Odpowiednią dziewczynę", bo jej akcja toczy się w Łodzi :D

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Maria Krüger
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 21, 2021, 14:27 »
Na pewno kiedyś lekturą "Karolcia" była. Jednak z moich ulubionych książek z dzieciństwa. "Godzinę pąsowej róży" też uwielbiałam. Wpisuje się w ciekawiący mnie nurt pensjonarkowy. :D Czytałam jeszcze "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!" i też mi się podobała.