Wątek: Charlotte Brontë  (Przeczytany 3418 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Charlotte Brontë
« dnia: Marca 21, 2021, 15:21 »
Charlotte Brontë (ur. 21 kwietnia 1816, zm. 31 marca 1855) to angielska pisarka i poetka.

Wspólnie z siostrami Emily Jane i Anną od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu zachowało się, w zasadzie tylko wierszowane wypowiedzi bohaterów opowieści. W roku 1846 Charlotte wydała kolekcję poezji, których autorstwo przypisuje się także jej siostrom. Wszystkie siostry były ukryte pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Pseudonimy były tak wybrane, aby inicjały zgadzały się z inicjałami autorek. Natomiast powieść "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte napisała w 1847 roku pod pseudonimem Currer Bell.

Powieści
"Dziwne losy Jane Eyre" (Jane Eyre, opublikowana w 1847)
"Shirley" (wydana w 1849)
"Villette" (wydana w 1853)
"The Professor" (napisana jeszcze przed Jane Eyre, wydana pośmiertnie w 1857)
W Polsce ukazały się: Dziwne losy Jane Eyre i Villette.

Jean Rhys w 1966 napisała prequel do powieści "Dziwne losy Jane Eyre" pt. "Szerokie Morze Sargassowe".

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Charlotte Brontë
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 21, 2021, 20:15 »
"Dziwne losy Jane Eyre" to piękna powieść, "Villette" też czytałam, ale ... jakoś nie przypadła mi do gustu.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Charlotte Brontë
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2021, 13:32 »
Mnie się nie bardzo spodobała tytułowa bohaterka i niby przeczytałam powieść bez zgrzytu zębów, jednak nie powiem, żeby mną wstrząsnęła.