Wątek: Emily Brontë  (Przeczytany 3412 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 757
Emily Brontë
« dnia: Marca 21, 2021, 15:17 »
Emily Jane Brontë (ur. 30 lipca 1818 w Thornton, zm. 19 grudnia 1848 w Haworth) - angielska pisarka i poetka.

Wspólnie z siostrami Charlotte i Anną Emily od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu się zachowało.. W roku 1845 siostry wspólnie wydały kolekcję swoich poezji, wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Emily nazwała się "Ellis Bell".

W 1847 roku Emily Brontë napisała swoją jedyną powieść - gotyckie, pełne pasji "Wichrowe Wzgórza" (Wuthering Heights), która na stałe weszła do kanonu literatury angielskiej i została wielokrotnie sfilmowana.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Emily Brontë
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 21, 2021, 20:21 »
Tak, "Wichrowe Wzgórza" to ponadczasowa klasyka literatury. Powstała kontynuacja "Powrót Heathcliffa" autorstwa Lin Haire-Sargeant, którą przeczytałam. Cóż, należało mi się. Wszak pamiętam swoje wrażenia po przeczytaniu "Pani de Winter"  Susan Hill, kontynuacji "Rebeki" Daphne du Maurier. Zostałam słusznie ukarana dość długo trwającym niesmakiem. To już nie TO!!!

Marion

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Emily Brontë
« Odpowiedź #2 dnia: Września 22, 2023, 11:56 »
Chyba znowu przeczytam koło listopada. Na pewno lepiej z "Wichrowymi Wzgórzami" zapoznawać się jesienią - mrok, plucha, itp.
Jejku, ciekawa jestem, jak to będzie przeczytać po kilku latach. Kiedyś wydawała mi się bardzo ok.