Katherine Mansfield
« dnia: Marzec 20, 2021, 20:33 »
Katherine Mansfield urodziła się 14. października 1888 roku w Wellington w Nowej Zelandii. Była córką bankiera, trzecim z pięciorga rodzeństwa. Wychowała się w miasteczku Karori niedaleko Wellington. Gdy miała trzynaście lat, została wysłana do szkoły do Anglii, potem ukończyła studia w Londynie (początkowo miała zostać wiolonczelistką).

W 1909 roku, w ciąży z dzieckiem Garneta Trowella, poślubiła znacznie od siebie starszego nauczyciela śpiewu - George'a Bowdena, którego opuściła po kilku dniach. Następnie razem z matką wyjechała do Bawarii, gdzie poroniła. Po powrocie do Londynu poznała Johna Middletona Murry, z którym stworzyła stały związek i wzięła później ślub - w roku 1918.

W 1917 roku przeszła ciężkie zapalenie opłucnej, co zaowocowało późniejszymi przewlekłymi problemami z płucami. Chora na gruźlicę, zmarła w wieku 34 lat po nagłym krwotoku.

W swej twórczości inspirowała się utworami Oscara Wilde'a oraz Antoniego Czechowa, przyjaźniła się natomiast z takimi postaciami ze świata literackiego, jak Aldous Huxley, Virginia Woolf oraz D.H.Lawrence, który sportretował ją w powieści Zakochane kobiety jako Gudrun.