Wątek: Duma i uprzedzenie  (Przeczytany 5840 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Duma i uprzedzenie
« dnia: Maja 08, 2021, 14:55 »
"Duma i uprzedzenie" Jane Austen
Czas na lekturę: do 6 czerwca 2021 roku włącznie.
Po tej dacie dyskutujemy, cytujemy, itp.
Zapraszam gorąco!
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2021, 13:14 wysłana przez Katja »

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 09, 2021, 17:18 »
Mój ulubiony cytat z tej powieści to: "Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony." Ciągle aktualny  :D

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 09, 2021, 17:57 »
Święta prawda, tylko co zrobić jeśli komuś trafi się akurat pani Bennet  :P

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 09, 2021, 20:26 »
To taki delikwent miałby pecha ... chociaż, jednak państwo Bennet doczekali się aż pięciu córek, czyli mimo różnicy intelektualnej  jakoś się dogadywali :D

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 21, 2021, 22:13 »
Małżeństwo państwa Bennet'ów może nie było idealnie dobrane, ale jednak doczekali się pięciu córek. Pan Bennet miał raczej filozoficzne podejście do charakteru swojej żony :D
"Mylisz się, moja droga. Mam dla twoich nerwów najwyższy szacunek. To moi starzy przyjaciele. Co najmniej od dwudziestu lat słyszę, jak się nad nimi rozwodzisz."

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 11, 2021, 16:40 »
Wymęczyła. Nie to, żeby mi się źle słuchało, ale jakoś w tym roku mam lekki zastój czytelniczy. Ale nic to. Odhaczone, zaliczone.
Podchodziłam do książki trochę, jak pies do jeża. Ogólnie nie przepadam za romansami, epoka historyczna też nie moja, ale...temat niby błahy, a wciąga, Wielka to zasługa języka autorki - jej humoru, ironii. Stworzyła ciekawe typy ludzkie. Zszokowała mnie z lekka historia Lidii Bennet - oczywiście, nie same jej losy, ale że Jane Austen mogła coś takiego napisać. :D Myślałam, że była bardziej "poprawna" obyczajowo niż była. Na szczęście, się pomyliłam. :D
Nie wiem, czy w najbliższym czasie sięgnę po kolejne powieści Jane Austen, ale ta mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: "Duma i uprzedzenie"
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 12, 2021, 09:50 »
Z powieścinami Austen chyba jest tak jak z nasza Mniszkówną czy Rodziewiczówną, przynajmniej u mnie. Jako nastolatka pochłaniałam ich książki,  teraz raczej tez nie widzę powodów do zachwytów. Ale U Austen ogromnym plusem są portrety poszczególnych postaci. Uchwycone naprawdę świetnie. I oczywiście charakterystyka całego społeczeństwa. To łapanie mężów, dla siebie, dla córek, los kobiet, podział na bogatych i biednych (dla ówczesnych dobrych i gorszych). Mistrzostwo

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Duma i uprzedzenie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 19, 2021, 13:10 »
Możesz mieć rację. :) Mniszkównej nie czytałam, znam tylko film, ale ileś tam książek Rodziewiczównej mam za sobą. Pomimo wszystko nadal ją lubię, choć myślę, że nie da się czytać tych powieści jedna za drugą. Musi być jakiś odstęp czasowy. No i to fajne utwory, jak się chce czegoś lżejszego. Może nie zawsze w przypadku Rodziewiczównej, no ale...
Tak, Austen wiele nadrabia humorem. Bez tego myślę, że nie miałaby takiej popularności do dzisiaj. Austen miała świetny zmysł obserwacji i potrafiła to przelać na papier.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2021, 13:14 wysłana przez Katja »

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Duma i uprzedzenie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 20, 2021, 14:42 »
Książki Heleny Mniszek czytałam i sądzę, że nie są takie złe. W każdym razie dobrze mi się czytało. :D Rodziewiczówna? Jej książki według mnie są bardzo "nierówne". "Dewajtis", "Macierz", "Lato leśnych ludzi", "Kądziel", "Między ustami a brzegiem pucharu" , "Czahary" są jednak lepsze od innych utworów tej pisarki. Trzeba też pamiętać, że te powieści zawierały patriotyczne przesłanie. Książki Jane Austen chyba nigdy się nie zestarzeją. Mam tylko nadzieję, że nie będzie więcej prób pisania kontynuacji ... zwykle są kiepskie. Dotyczy to nie tylko tej twórczości.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Duma i uprzedzenie
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 20, 2021, 16:44 »
Zgadzam się jeżeli chodzi o kontynuację. Czytałam jedną, właśnie dotyczącą Dumy..... Pan Darcy miał tak odmienny charakter, nie tylko zresztą on, że nie doczytałam książki do końca. Właśnie charaktery pokazane przez Austen mnie przeciągnęły, te pozytywne i negatywne.