Wątek: Eliza Orzeszkowa  (Przeczytany 3408 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Eliza Orzeszkowa
« dnia: Października 24, 2020, 13:52 »
Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszko, secundo voto Nahorska, pseudonim „E.O.”, „Bąk (z Wa-Lit-No)”, „Li...ka”, „Gabriela Litwinka” urodziła się 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zmarła 18 maja 1910 w Grodnie – pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych polskich powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu.

Wybrana twórczość:

Obrazek z lat głodowych (1866)
Pamiętnik Wacławy (1871)
Pan Graba (1872)
Marta 1873
Meir Ezofowicz(1878)
Nad Niemnem (1888)
Cham (1888)
Gloria victis (1910)

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Eliza Orzeszkowa
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2020, 17:49 »
Oj to Nad Niemnem... :P Jak ktoś ma problemy ze spaniem to polecam :P A poważnie wolę Orzeszkową jako emancypantkę :)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Eliza Orzeszkowa
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 21, 2021, 14:45 »
"Nad Niemnem" w sumie lubię. Jakoś kojarzy mi się z dzieciństwem, gdy czas nie gonił, można było chodzić po polach, wdychać te wszystkie letnie zapachy.
Trochę drażni mnie główny wątek, bo za bardzo przesłodzony jest, wyidealizowany.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Eliza Orzeszkowa
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 21, 2021, 20:09 »
"Nad Niemnem" przerabiałam jako lekturę szkolną. Bez odrazy, bo powieść mi się podobała. Może trochę wyidealizowana była, ale ... takie były czasy. Chyba pisana "ku pokrzepieniu serc". Inna powieść, która mi się podobała i do której czasem wracam to "Pamiętnik Wacławy" Też nieco przesłodzony dokument z epoki, ale dobrze napisany.