Wątek: Philippa Gregory  (Przeczytany 6935 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Philippa Gregory
« dnia: Kwietnia 14, 2016, 17:41 »
Philippa Gregory (urodzona 09 stycznia 1954) to urodzona w Kenii, ale mieszkająca w Wielkiej Brytanii angielska pisarka książek historycznych. Najsłynniejszą jej powieścią są Kochanice króla, która została zekranizowana. Poza cyklem Tudorowskim zazębiającym się z Wojną kuzynów Gregory jest autorką trylogii  Wideacre oraz serii dla młodzieży Zakon Ciemności.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Philippa Gregory
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2016, 14:04 »
Przeczytałam trzy powieści historyczne pani Gregory: "Dwie królowe", ""Kochanice króla" i "Wieczną księżniczkę"  Ta ostatnia była chyba najlepsza z nich. Autorka dość obiektywnie przedstawiła w niej postać Katarzyny Aragońskiej. Nie uczyniła z niej kwękającej dewotki, ale rozsądną kobietę, religijną, czułą na ludzką krzywdę.
Przyznam, że czytając entuzjastyczne recenzje książek tej autorki spodziewałam się czegoś lepszego. Takich ... prawdziwie dobrych powieści historycznych. Niestety, po lekturze "Kochanic króla" i "Dwóch królowych" byłam bogatsza o wiedzę na temat rozmiarów pewnych części króla, dowiedziałam się że król był rudy i że wams był częścią stroju męskiego. Sytuacje, powiązania, charaktery postaci historycznych autorka nieco "nagięła" do swojej wyobraźni i fabuły. Przyznam, że ja się rozczarowałam. To jest oczywiście  moja opinia. Komuś innemu mogą się te powieści podobać. Każdy inaczej odbiera tekst.  W każdym razie nasuwa mi się powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Po przeczytaniu cyklu Bunscha i kilka powieści piastowskich Grabskiego  nie miałam problemów z historią, a do podręcznika rzadko zaglądałam.  Autorzy rzetelnie "przyłożyli" się do pracy i ... po przeczytaniu ich książek  miałam pojęcie o sytuacji w Europie, kto i gdzie panował - jeśli to miało wpływ na naszą historię, w co się ubierano, co jadano? jakie były ceny i waluta ... no i te postacie.  Wspaniałe, zapadające w pamięć - zarówno historyczne, jak i wymyślone przez autorów.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Philippa Gregory
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 18, 2016, 16:29 »
Przeczytałam kiedyś dawno Czarownica podobała mi się. Myślę o tej autorce żeby coś jeszcze przeczytać, będę śledzić wątek bo nie wiem po jaką pozycję sięgnąć najpierw

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Philippa Gregory
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 18, 2016, 17:09 »
Czytać warto, choćby po to, żeby porównać z iinymi powieściami. Mnie bardziej się podobał cykl "Dynastoa Morlandów" Cynthii Harrod-Eagles.  Książki dotyczą zblizonych, tudowowskich czasów w Anglii. Według mnie są lepiej, ciekawiej napisane. Do tego dołączone jest drzewo genealogiczne tej rodziny, sporo faktów historycznych i td. Dobrze się czyta. Tyle, że mniej reklamowane i może dlatego mniej znane. Oczywiście ja na pierwszym miejscu stawiam książki polskich autorów historycznych. ale Philippą Gregory, Cynthią Harrod-Eagles i Maurice'm Druon'em jednak nie pogardzę :D Chętnie  czytam i też chwalę :D

g0ldi

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 23
Odp: Philippa Gregory
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 04, 2016, 14:12 »
Lubię jej książki, czytuję je bardziej dla relaksu. Jeszcze nie zdarzyło się bym nie była zadowolona po przeczytaniu którejś z nich, choć są lepsze i gorsze w jej dorobku, wiadomo. Za mną prawie cały Cykl Tudorowski (bez ostatniej książki chyba...), Czarownica i Dom cudzych marzeń (ta nie jest powieścią historyczną). Na pewno będę po nią sięgać jeszcze wiele razy, ale dawkuję sobie ją stopniowo  ;]

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Philippa Gregory
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 13, 2017, 21:41 »
Skończyłam dziś cykl tudorowski i w większości tytułów byłam zachwycona. Miałam niestety tego pecha, że kierowałam się Biblionetką przy ustalaniu kolejności czytania. Wyszło niekoniecznie rewelacyjnie, bo tam chronologia jest bardzo zaburzona. Niby w niczym to nie przeszkadza, ale co według dat, to według dat. Niektóre książki oczywiście były lesze od innych: Uwięziona królowa, Wieczna księżniczka, Kochanice króla, Ostatnia żona Tudora, Dwie królowe, czy Uwięziona królowa- to moje faworyty. Najsłabiej wypadła chyba Trzy siostry, trzy królowe. Ale ogólnie cały cykl był bardzo dobry.