Wątek: Jurgen Thorwald  (Przeczytany 8907 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Jurgen Thorwald
« dnia: Kwietnia 21, 2016, 21:53 »
Jurgen Thorwald Niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej i II wojny światowej.
Jego dzieła to między innymi: "Ginekolodzy"," Krew królów", " Stulecie chirurgów", "Męska plaga".

Nie wiem czy dobrze umieściłam tego pisarza tutaj, ale uznałam,że jako historyk pasuje...

Zrobiło się wielkie bum na tego pisarza, a zwłaszcza na jego dzieła,  bardzo ciężko teraz dostać jego książki,  przyznam się, że  sama długo na nie "polowalam" i warto było. Jestem po Ginekologach (reszta czeka) i chociaż nie interesuje się medycyną to się wyciągnęłam . Bardzo przystępny język, ciekawie i interesujaco, bardzo dobrze się czyta i wiedza zdobyta.
 Jestem ciekawa czy Wy też daliście się wkręcić w to bum, a może już dawno poznaliscie książki  Thorwalda...

denudatio_pulpae

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 23, 2016, 12:51 »
Zaczęłam przygodę z twórczością tego pana od "Stulecia chirurgów", bo na pierwszym roku studiów miałam przedmiot "Historia medycyny" i asystentka nam poleciła  książki Thorwalda. Byłam zachwycona zarówno pierwszym jak i drugim tomem.
Po przerwie zabrałam się za "Stulecie detektywów", które spodobało mi się chyba jeszcze bardziej niż historia chirurgii.

Ostatnio przeczytałam "Ginekologów", nie zawiodłam się. Wspaniale opisana historia ginekologii i położnictwa. Reklamowana jako kontrowersyjna, ale jak dla mnie wcale taka nie jest.

Właśnie czytam "Męską plagę", a wczoraj kupiłam "Krew królów", szkoda, że inne książki autora są takie trudne do zdobycia.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 24, 2016, 09:21 »
Podobnie jak Anya nie interesuję się medycyną, ale książki Jurgena Thorwalda uwielbiam. Zaraziła mnie do nich moja przyjaciółka, która podsunęła mi pierwszy tytuł i to właśnie z zakresu medycyny. Zaczęło się od Stulecia chirurgów, potem poszedł Triumf chirurgów, niedawno Ginekolodzy. Niby temat zupełnie oderwany od moich zainteresowań, ale poszczególne pozycje pochłaniam w dwa- trzy dni. I faktycznie książki trudno dostępne, jednak będę nadal szukać i czytać. A przede mną ciekawsza tematyka,  bo przede wszystkim marzy mi się lektura Detektywów.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 24, 2016, 09:58 »
Często spotykam się z nazwiskiem tego pisarza i - nie powiem - staje się to coraz bardziej intrygujące, a teraz, kiedy napisałyście, że Thorwald (cóż teutońskie nazwisko! ;) ) pisze o II Wojnie Światowej zapadła decyzja, by zapoznać się z jego twórczością. Które książki Thorwalda są związane z wojną? "Triumf chirurgów" brzmi niemal jak "Triumf woli", tytuł słynnego filmu Leni Riefenstahl o partyjnym zjeździe NSDAP w Norymberdze w 1934 roku; czy jest w tej ksiażce jakieś nawiązanie od faszyzmu i do chirurgów będących na usługach Hitlera?

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 24, 2016, 17:53 »
Nie, to jest czysta historia chirurgii. O wojnie to chyba będzie Iluzja: Żołnierze radzieccy w armii Hitlera. Nie wiem, jaki to ma poziom, bo jeszcze nie maiłam w ręku, ale poprzednie to była rewelacja to niby dlaczego powyższe ma odbiegać. Daję mu kredyt zaufania.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 24, 2016, 18:17 »
Sama historia chirurgii dobrze opowiedziana też może być ciekawa. Wezme tego autora pod uwagę, dzięki :)

denudatio_pulpae

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 24, 2016, 19:14 »
Z tych związanych z wojną to chyba najsłynniejsza jest "Wielka ucieczka", czytałam o niej kilka pochlebnych opinii, ale sama jeszcze nie miałam przyjemności się z nią zapoznać.
Poza tym "Iluzja: Żołnierze radzieccy w armii Hitlera", z którą również nie miałam styczności.

Osobiście polecam jego książki zarówno związane z medycyną jak i "Stulecie detektywów", dostarczyły mi wielu wspaniałych czytelniczych wrażeń :)

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 24, 2016, 19:25 »
Thorwalda zapisuję do długiej listy... Tematyka wojenna interesuje mnie bardziej, ale każda dobrze napisana książka przybliżająca rzeczywistość jest cenna :)
Przed chwilą znalazłem na filmwebie informację, że na podstawie książki Thorwalda powstał w 1972 roku mini-serial ""Das Jahrhundert der Chirurgen". czy to jest książka z fabułą?

ChicaDeAyer

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 29, 2016, 21:47 »
Thorwalda zapisuję do długiej listy... Tematyka wojenna interesuje mnie bardziej, ale każda dobrze napisana książka przybliżająca rzeczywistość jest cenna :)
Przed chwilą znalazłem na filmwebie informację, że na podstawie książki Thorwalda powstał w 1972 roku mini-serial ""Das Jahrhundert der Chirurgen". czy to jest książka z fabułą?

Akurat książek związanych z tematami medycznymi (jeszcze) nie czytałam, ale mam na koncie "Stulecie detektywów". I jeżeli autor powiela schemat konstrukcyjny też w innych swoich działach, to skupia się rozwoju poszczególnych dziedzin, przybliżając najważniejsze odkrycia w tejże materii i sylwetki osób, które ich dokonały. Także popiera się przykładami autentycznych spraw powiązanych z omawianym zagadnieniem. Więc wygląda na to, że rzeczywiście da się to zgrabnie i mądrze przenieść na ekran. :)

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 02, 2016, 10:58 »
Kilka książek jest już za mną, a na półce czekają Ginekolodzy ;) Wszystkie książki są godne polecenia :)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jurgen Thorwald
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 25, 2017, 12:32 »
Ginekolodzy to moja pierwsza książka Thorwalda. Autor przekazuje tu sporo wiedzy w bardzo przystępny i wręcz fascynujący sposób. Książka otwiera oczy na wiele spraw. Bardzo na czasie. Polecam.