Wątek: Książki o tematyce pomniejszenia.  (Przeczytany 4446 razy)

ChrisM

  • Milczek
  • Wiadomości: 6
Książki o tematyce pomniejszenia.
« dnia: Listopada 28, 2019, 18:42 »
Siemka czytelnicy. Mój syn jest fascynatem filmów o pomniejszaniu (Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki; Ratunku, zmniejszyłem rodziców, itp.) i zapytał się mnie ostatnio się czy są jakieś książki w tej tematyce. Podpytałem wujka google, ale chyba nie zrozumiał pytania bo podsuwał mi książki o zmniejszaniu stresu, otyłości itp. Może Wy jakieś znacie. Chodzi o powieści dla dzieci i młodzieży.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki o tematyce pomniejszenia.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 30, 2019, 00:45 »
Coś tam było w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

ChrisM

  • Milczek
  • Wiadomości: 6
Odp: Książki o tematyce pomniejszenia.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 04, 2019, 23:43 »
No jasne! Że też o tym nie pomyślałem. Szukam uparcie we współczesnej literaturze a przecież klasyka też nawiązuje niejednokrotnie do tematu. Dzięki Tobie przypomniały mi się jeszcze 'Podróże Guliwera'. Pędzę z rana do biblioteki.

Tematu nie zamykajcie, może ktoś przypomni sobie coś jeszcze i chętnie zapoznałbym się z czymś współczesnym.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Książki o tematyce pomniejszenia.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2019, 00:18 »
Ja proponuję przepiękną książkę "Cudowna podróż" Selmy Lagerlöf. Jej bohaterem jest czternastoletni Nils Holgersson, który uwielbia figle i psoty. Pewnego dnia skrzywdzony przez Nilsa krasnoludek rzuca na niego czar i chłopiec zostaje zmniejszony. Na grzbiecie gąsiora odbywa pełną przygód podróż w kluczu gęsi lecących do Laponii.
Do tego tematu trochę "pasuje" też cykl o rodzinie Pożyczalskich Mary Norton. Pożyczalscy to maleńkie ludziki mieszkające razem z ludźmi. Podejrzewam, że kiedyś ktoś ich zmniejszył ...  ::)
Cykl składa się z 5 części:
1) Kłopoty rodu Pożyczalskich
2} Pożyczalscy idą w świat
3) Pożyczalscy na wyspie
4) Pozyczalscy w przestworzach
5) Pożyczalscy pomszczeni

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki o tematyce pomniejszenia.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 07, 2019, 11:37 »
Oj, całkiem zapomniałam o "Cudownej podróży", nawet w tym roku zaczęłam ją czytać.

One były już małe od początku, ale jest takie opowiadanie Astrid Lindgren pt. "Peter i Petra", znajduje się w zbiorze "NIls Nils Paluszek i inne opowiadania".

Tu ekranizacja, ale tylko po szwedzku:
https://www.youtube.com/watch?v=E_o1v0QJacM