Wątek: Łukasz Orbitowski  (Przeczytany 5140 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Łukasz Orbitowski
« dnia: Sierpnia 16, 2019, 10:21 »
Łukasz Orbitowski (ur. 26 października 1977 w Krakowie) – polski pisarz. Początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później autor beletrystyki. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Urodził się w Krakowie jako syn malarza Janusza Orbitowskiego. W 2002 ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1999 roku niskonakładowym tomikiem opowiadań Złe Wybrzeża. Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie Diabeł na Jabol Hill, opublikowane w pierwszym numerze miesięcznika „Science Fiction” (2001). Publikował opowiadania w czasopismach, m.in.: „Science Fiction”, „Nowa Fantastyka”, „Sfera”, „Ubik”. Jego opowiadanie Władca Deszczu znalazło się w antologii PL+50 pod redakcją Jacka Dukaja.  Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z „Nową Fantastyką” (od 2001, publikuje tam recenzje filmowe), „Przekrojem” (2006–2008 i jako stały felietonista 2010–2013), „Lampą” (2006–2010 – wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem był autorem cyklu „Urbi et Orbi”), „Mówią Wieki” (2007–2008), „Gazetą Wyborczą” (od 2009). 12 stycznia 2016 otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”.  W marcu 2016 rozpoczął prowadzenie programu Dezerterzy na antenie TVP Kultura.  W maju 2016 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia za powieść „Inna dusza”.

Twórczość:

Złe Wybrzeża – zbiór opowiadań, Związek Literatów Polskich 1999
Szeroki, głęboki, wymalować wszystko – zbiór opowiadań, Ha!art 2001
Wigilijne psy – zbiór opowiadań, Editio 2005
Horror show, Ha!art 2006
Tracę ciepło, Wydawnictwo Literackie 2007
Pies i klecha, t. 1. Przeciwko wszystkim, Fabryka Słów 2007, wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem
Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat, Powergraph 2008
Pies i klecha, t. 2. Tancerz, Fabryka Słów 2008, wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem
Święty Wrocław, Wydawnictwo Literackie 2009
Nadchodzi – zbiór opowiadań, Wydawnictwo Literackie 2010
Widma, Wydawnictwo Literackie 2012
Ogień, Narodowe Centrum Kultury 2012
Szczęśliwa ziemia, Wydawnictwo SQN 2013
Rękopis znaleziony w gardle – zbiór opowiadań, BookRage 2014
Zapiski Nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki, Wydawnictwo SQN 2014
Inna dusza, Od Deski Do Deski 2015
Rzeczy utracone, Zwierciadło 2017
Exodus, Wydawnictwo SQN 2017
Kult, Świat Książki 2019

Miałem okazję przeczytać Szczęśliwa ziemia i Kult.  Pierwsza z nich podobała mi się bardziej ze względu na styl pisania niż na historię, którą opowiadał, aczkolwiek sama historia również nie była zła. Kult natomiast zrobił na mnie ogromne wrażenie, nie tylko stylem i sposobem opowiadania, ale również  świetnym oddaniem atmosfery czasów i wydarzeń. Myślę, że jest to dobry portret Polski i przemian, które w niej zachodziły.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Łukasz Orbitowski
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 30, 2020, 18:24 »
Wigilijne psy i inne opowieści to zbiór opowiadań grozy Łukasza Orbitowskiego. Jego bohaterowie często nie należą do najprzyjemniejszych, historie nie zawsze też zmierzają w kierunku zgodnym z moimi oczekiwaniami, ale  swoistego realizmu i jednocześnie niesamowitej wyobraźni nie można autorowi odmówić.