Jon Krakauer
« dnia: Lipiec 26, 2019, 20:30 »
Jon Krakauer (ur. 12 kwietnia 1954) – amerykański alpinista, pisarz i dziennikarz. Jego książka Into Thin Air przyniosła mu międzynarodową sławę (została przetłumaczona na 24 języki) i nominację do nagrody Pulitzera w 1998.

W 1975 razem z dwójką współtowarzyszy dokonał drugiego wejścia na wybitny szczyt Alaski The Moose's Tooth (ang. Ząb Łosia). W 1977 w wieku dwudziestu trzech lat zdobył samotnie turnię Devils Thumb (ang. Diabelski Kciuk) na Alasce, wyznaczając nową drogę, co opisuje w swojej książce Eiger Dreams (Eiger wyśniony). W 1992 brał udział w ekspedycji w argentyńskie Andy, gdzie zdobył Cerro Torre zachodnią ścianą. Szczyt ten jest powszechnie uważany za jeden z najtrudniejszych do zdobycia na świecie.

W książce Wszystko za życie Krakauer opisał historię Chrisa McCandlessa, który po studiach porzucił zwykłe życie, by wyruszyć w podróż po Ameryce i żyć bliżej natury. Książka została w 2007 roku zekranizowana przez Seana Penna.  W 1996 na zlecenie magazynu "Outside" Krakauer pojechał na komercyjną wyprawę na Mount Everest kierowaną przez nowozelandzkiego przewodnika Roba Halla. Wyprawa zakończyła się tragedią: z trzech komercyjnych wypraw zginęło w czasie ataku szczytowego osiem osób – w tym dwaj organizatorzy konkurencyjnych wypraw i doświadczeni przewodnicy: Rob Hall i Scott Fischer. W swojej książce Into Thin Air (Wszystko za Everest) Krakauer opisuje tę wyprawę. Książka stała się źródłem kontrowersji m.in. ze względu na krytykę Krakauera pod adresem jednego z przewodników, Anatolija Bukriejewa. Po wydaniu relacji Krakauera Bukriejew napisał książkę The Climb: Tragic Ambitions on Everest (Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje), w której opisuje swoją wersję wydarzeń. W 2015 roku Krakauer wydał książkę poświęconą problemowi gwałtów w amerykańskich miasteczkach uniwersyteckich Missoula. Rape and Justice System in a College Town, przetłumaczoną w 2018 roku na język polski i wydaną pod tytułem Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim.

Bibliografia
Eiger Dreams: Ventures Among Men and Mountains,
Into the Wild, 1996​; polskie wydanie: Wszystko za życie,
Into Thin Air, 1997​; polskie wydanie: Wszystko za Everest, 1998​
Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith, 2003​; polskie wydanie: Pod sztandarem nieba: Wiara, która zabija, 2016,
Missoula. Rape and Justice System in a College Town,  Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim.Miałem okazję przeczytać Wszystko za życie, Wszystko za Everest i Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija.  Pisarstwo Krakauera cechuje styl, który sprawia, że reportaże są bardzo wciągające, spora liczba źródeł, rzetelne przygotowanie i często, w późniejszych wydaniach, polemika z krytycznymi opiniami (nie zawsze odpierająca zarzuty, czasem uznająca ich zasadność). Polecam wszystkim miłośnikom reportażu.