Wątek: John Boyne  (Przeczytany 5457 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
John Boyne
« dnia: Kwietnia 20, 2016, 15:05 »
John Boyne irlandzki pisarz mieszkający w Dublinie. Autor bestsellera Chłopiec w pasiastej piżamie na podstawie którego powstał film,  bardzo wzruszyła mnie ta ksiazka, być może dlatego, że lubię tego rodzaju ksiazki.  Moim zdaniem to obowiązkowa lektura dla każdego.

Przeczytałam także Spóźnione wyznania i ta książka do dziś jest w mojej pamięci.  Na mojej liście jest jeszcze W cieniu palacu zimowego mam nadzieję, że jest tak dobra jak pozostałe

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 26, 2016, 21:36 »
Przeczytałam wszytkie wydane po polsku książki tego autora i akurat W cieniu pałacu zimowego jest moją ulubioną. Cudowna historia, a glówni bohaterowie naprawdę uroczy. Czytam to z milion lat temu, ale bardzo milo wspominam. A cała przygoda zaczęła się od Chłopca w pasiastej piżamie i żeby było ciekawie,  to najpierw obejrzałam film.
Moja mini recenzja książki na lc - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/24741/chlopiec-w-pasiastej-pizamie/opinia/174048


W ogóle mogliby przetłumaczyć więcej jego powieści.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2016, 19:22 wysłana przez Marigold »

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 01, 2016, 20:40 »
Znam Chłopca w pasiastej piżamie i niestety, ale książka do mnie nie przemówiła. Czytając odnosiłam wrażenie, ze autor nie do końca znał realia tego, o czym pisał. Za bardzo wygładził, za mało wstrząsnął. Podobno film jest dużo lepszy, a temat bardziej dopracowany-nie wiem, nie oglądałam, ale książka mnie rozczarowała.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 02, 2016, 09:23 »
To prawda Gwiazdka, że byly bardzo plytko zarysowane realia, postacie malo wykreowane, ale ja myślę, ze autor skupił się bardziej na przyjaźni tych chłopców na przekór wszystkiemu , na przyjaźni  bez barier i  mnie ujęła ta smutna historia i dała do myslenia. Pokazała, ze kiedy mowa o rodzicach, którym  umiera, ginie , zostaje zabite, dziecko nie ma wtedy debaty komu... to zrozpaczony rodzic i chyba to też chciał pokazać. Umieraly niewinne dzieci i to było okrutne.

Słyszałam, ze film bardzo dobry.

"Książka, która z pewnością powinna stać się obowiązkową lekturą w szkole" - takie miałam myśli po przeczytaniu, bo dziś tak ciężko o prawdziwą przyjaźń, ale byłby spór bo nie ma tam nic historii ani realiów tych czasów.

Kupiłam W cieniu pałacu zimowego czeka na przeczytanie, jestem ciekawa czy mi się rowniez spodoba 😊

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 02, 2016, 11:59 »
Wiesz Anya, dla mnie i ta przyjaźń była jakby wybrakowana, pojawiła się, bo nie było innych rówieśników, ale też taka jakaś niepełna. Bardziej ta książka przemówiła do mnie na temat dziecięcej niewinności, po części też zbrodni i kary, ale to już w świecie dorosłych. Za to fakty o samych obozach koncentracyjnych, szczególnie dla czytelnika, który nie ma na ten temat wiedzy historycznej, mogą wypaczyć obraz. Ale cóż, ilu czytelników, tyle poglądów.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 02, 2016, 12:25 »
Dużo braków ma ta książka, ale dyskusję wywołała  ::) ale właśnie jedna książka wiele poglądów

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 02, 2016, 13:30 »
No właśnie, cel osiągnięty. A czytałaś coś więcej Boyne'a, co mogłabyś mi polecić?

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 02, 2016, 16:42 »
Czytałam jeszcze "Spóźnione wyznania i też można podyskutować.  Glowny bohater Tristan daje do myslenia jego wyznania zostaja w pamieci. Tez sa niedociagniecia, czegos brakuje ale moze w stylu tego piszarza o to chodzi.
Jak się skusisz i przeczytasz to wymienimy się poglądami  ;)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: John Boyne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 02, 2016, 17:12 »
Oki, poszukam, dzięki.