Wątek: Joanna Chmielewska  (Przeczytany 10286 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Joanna Chmielewska
« dnia: Kwietnia 19, 2016, 20:43 »
Joanna Chmielwska  (ur. 2 kwietnia 1932 w Warszawie, zm. 7 października 2013[1] tamże) - autorka powieści kryminalnych "z humorem". Twórczynie takich powieści jak: "Lesio", "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Krokodyl z Kraju Karoliny", czy "Harpie". Jej książki świetne w czytaniu, niestety nie doczekały się dobrych ekranizacji. Specyficzny humor, oparty bardzo często na grze językowej, okazuje się być za trudnym do przełożenia na język filmu.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 20, 2016, 09:20 »
Był taki czas, że przepadałam za powieściami Chmielewskiej, niektóre czytałam po wiele razy, a udało mi się przeczytać wszystkie jej książki dla dorosłych i prawie wszystkie dla dzieci. Potem jednak przyszedł moment, iż oprócz niewątpliwych zalet zaczęłam dostrzegać również wady tychże powieści. Od bardzo dawna do żadnej nie zajrzałam, a gdybym dziś miała wybrać najlepszą na pewno byłaby to któraś z początków twórczości Chmielewskiej. To właśnie późniejsze mnie zniechęciły do pisarki, przede wszystkim prezentowany w nich stosunek do innych ludzi, czy to znajomych, przyjaciół czy społeczeństwa jako ogółu. A szkoda, bo czasem mam ochotę na lekką i łatwą książkę czytana dla samej rozrywki. 

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 22, 2016, 15:15 »
Joanna Chmielewska napisała sporo książek. Trudno się dziwić, że niektóre są lepsze, lub słabsze. Zresztą to zależy od czytelnika. Niektórym na przykład "Klin" się nie podobał, nudzili się przy czytanie a niektórzy go uwielbiają. Tak jak i "Lesia" - ta powieść  ma i fanów i przeciwników.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 24, 2016, 11:37 »
Zabieram się za twórczość tej pani i zabieram, a zabrać nie mogę. Czy jej twórczość jest w miarę jednolita? Podobno są to książki napisane z dużym humorem i polotem i to mnie w nich interesuje.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 24, 2016, 12:19 »
Według mnie nie jest jednolita. Ona pisała zwykle powieści kryminalne, takie z elementami humoru. Wydała również parę poradników typu "Jak ..." też na wesoło, ale nie każdy lubi. Do tego książka poniekąd kucharska i zdaje się coś o grach hazardowych.
Najbardziej popularne są kryminały. Tutaj zaczynają się spory miłośników Jej twórczości.  Jedni twierdzą, że najlepsze były te pierwsze ... czyli "Klin", "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Całe zdanie nieboszczyka", "Lesio", "Wszystko czerwone" ... a potem pisała słabsze, lub bardzo słabe książki.   Uważam, że jeśli ktoś napisał około 60 książek, to raczej niemożliwe, żeby wszystkie były bardzo dobre. Muszą być i te lepsze i gorsze. W późniejszych powieściach też trafiają się niezłe.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 24, 2016, 12:38 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) jeżeli jest humor, to kupuję w ciemno. Zawsze wczesna twórczość posiada świeżość i energię, potem trudno jest pisać przez lata na tym samym poziomie, nie inaczej mogło być z panią Chmielewską. Trzeba teraz wygospodarować czas...

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 01, 2016, 07:45 »
Chmielewską uwielbiam. Jej humor powala na kolana, ale odradzam czytanie wszystkiego na raz. Dobrze jest sobie ją dozować :)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 11, 2017, 15:03 »
Skończyłam niedawno "Zapalniczkę".  Ok, to nie Chmielewska z mojego ulubionego "Lesia", ale daje radę. Zagadka ogrodnicza wciąga, historię czyta się szybko i na luzie. Można sięgać.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 02, 2019, 14:22 »
Wymęczyłam "Jeden kierunek ruchu". Książka jak dla mnie słaba, niby pisana z humorem, ale jakoś śmiać się nie śmiałam. Daleko tej powieści epistolarnej do najlepszych dzieł Chmielewskiej. Wynurzenia Skody zdecydowanie mnie nie przekonały.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Joanna Chmielewska
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 09, 2019, 21:51 »
Przeczytałam "Pech" - książka w sumie bardzo wtórna, wszystko już gdzieś było, ale im dalej, tym było lepiej. Znaczy, nic nadzwyczajnego, ale czytało mi się całkiem sympatycznie. Nie należy spodziewać się Chmielewskiej z jej najlepszych czasów, ale przeczytać można. Polecam jako lekki przerywnik.