Ronald Reng
« dnia: Marca 02, 2019, 22:52 »
Ronald Reng (ur. 1970 r.) - niemiecki dziennikarz sportowy i pisarz. W latach 1996 - 2001 pracował jako dziennikarz sportowy w Wielkiej Brytanii, następnie przez wiele lat mieszkał w Barcelonie. Obecnie przebywa we Frankfurcie i Bolzano. Pisze przede wszystkim o piłce nożnej. Wielokrotnie nagradzany za swoje reportaże i książki, nie tylko w Niemczech, ale także zagranicą.

Bibliografa:
Der Traumhüter. Die unglaubliche Geschichte eines Torwarts, 2002
Mein Leben als Engländer, 2003
Keeper of Dreams, 2004
Gebrauchsanweisung für London, 2004
Fremdgänger, 2005
Die Weltmeister (mit Horst Hamann), 2006
The funny German, 2010
Robert Enke. Ein allzu kurzes Leben (mit Teresa Enke), 2010 (wyd. polskie: "Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk")
Spieltage. Die andere Geschichte der Bundesliga, Piper 2013  (wyd. polskie: "Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu")
Barça - Die großen Jahre, 2015
Mroskos Talente - Das erstaunliche Leben eines Bundesligascouts, 2015
Warum wir laufen, 2018

Jak na razie mam za sobą jego dwie książki. Biografię Roberta Enke i "Bundesligę..". Ta pierwsza to chyba opus magnum Ronalda Renga. Ze względu i na bohatera, i na świetne wyczucie tematu, i za genialny styl. Moja wypowiedź sprzed kilku lat:
Po książkę sięgnęłam w 2010. Była moją pierwszą przeczytaną po niemiecku. Po pięciu latach od premiery w Niemczech, w końcu ukazała się i u nas. Jak pisze Ronald Reng, miała ona wyglądać zupełnie inaczej, ale 10 listopada 2009 roku wszystko się zmieniło...
Dziennikarz postanowił jednak spełnić marzenie Roberta Enkego i mimo wszystko napisać historię bramkarza.
Powstała bardzo dobra książka - napisana z ogromnym wyczuciem, bardzo ciepła, niezwykle wciągająca. Historia życia bez szczęśliwego zakończenia,  życia naznaczonego przez depresję...
Ronald Reng wykonał świetną pracę, bez popadania w patos napisał biografię wrażliwego, ciepłego człowieka, który, gdyby nie choroba, jeszcze wiele lat mógłby cieszyć się życiem.

Ogólnie książka dla wszystkich - i kibiców, i tych, którzy nie przepadają za piłką nożną. Bo Ronald Reng to bardzo dobry pisarz. Dla tych, co władają obcą mową polecam też inne książki tego autora.


"Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu" - książkę kupiłam w wersji niemieckiej, od razu po premierze. Niespecjalnie wczytałam się w szczegóły, więc trochę byłam zaskoczona, że to nie będzie typowa opowieść o Bundeslidze, tylko o jednym z jej trenerów. Okazało się także, że język niemiecki mnie z lekka przytłoczył i opowieść powędrowała na półkę. Aż niedawno sięgnęłam po polskie tłumaczenie. Nie sądziłam, że książka o Heinzu Höherze mnie tak wciągnie. A tu bam!, czytałam z wypiekami na twarzy, nie mogąc doczekać się kolejnych informacji. Poprzez historię jednego człowieka poznajemy od kulis funkcjonowanie jednej z największych lig w Europie od początku jej istnienia. Sam piłkarz, a później trener Höher jest postacią nietuzinkową, nieprostą, a jego życie pełne było i drobnych radości, i problemów, z którymi radził sobie, jak umiał, albo i nie umiał. Książka znowu napisane kongenialnie, dobra robota autora, ale także i trenera, który z niezwykłą szczerością opowiadał o swoich sukcesach i porażkach. Nie wiem, czy to książka dla każdego, bo jednak chyba bez sympatii do piłki nożnej może być ciężko, ale spróbować polecam każdemu.