Wątek: Vertigo  (Przeczytany 6619 razy)

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Vertigo
« dnia: Kwietnia 21, 2016, 18:38 »
Vertigo – imprint wydawnictwa DC Comics, specjalizujący się w wydawaniu komiksów dla dorosłych, utrzymanych najczęściej w konwencji fantasy, science-fiction i horroru. Vertigo zostało założone w 1993 roku z inicjatywy Karen Bergner, pracownicy DC Comics, która została szefem Vertigo. Duży wpływ na kształt Vertigo od początku mieli scenarzyści z Wielkiej Brytanii, jak Neil Gaiman, Grant Morrison czy Peter Milligan. Vertigo wydaje komiksy różniące się od typowych amerykańskich produkcji: nie stronią od kontrowersyjnych tematów, seksu, wulgaryzmów czy polityki. Pod szyldem Vertigo wydano też kilka komiksów pierwotnie nienależących do tego wydawnictwa, jak "V jak vendetta", zaś inne, jak "Transmetropolitan" zostały przeniesione do niego z innych imprintów.

Najważniejsze komiksy wydawnictwa Vertigo:

Sandman – komiks według scenariusza Neila Gaimana. 75-odcinkowa historia losów Snu z Nieskończonych – jednej z siedmiu nieśmiertelnych istot władających podstawowymi elementami Wszechświata. Sandman to jedyny komiks, który zdobył World Fantasy Award i jeden z nielicznych komiksów które trafiły na listę bestsellerów "New York Times". Doczekał się wielu serii pobocznych.

Lucyfer – spin-off Sandmana, również liczący 75 numerów. Opowiada o Lucyferze – upadłym aniele, który porzucił swą rolę i postanowił zamieszkać na ziemi. Autorem scenariusza jest Mike Carey.

Saga o potworze z bagien – opowiada historię człowieka przetransformowanego w bagiennego potwora, człowieka-roślinę. Seria pisana przez różnych scenarzystów. Wielokrotnie nagradzana. Doczekała się dwóch ekranizacji. Początkowo Swamp Thing (czyli Potwór z bagien) był zwykłym bohaterem DC, dopiero gdy tytuł przejął Alan Moore, komiks został przeniesiony do Vertigo, przy całkowitej zmianie klimatu z superbohaterskiego na mroczny.

Hellblazer – komiks opowiada o losach cynicznego maga, Johna Constantine'a, który po raz pierwszy pojawił się w komiksach o Potworze z bagien. Pisany przez różnych scenarzystów, Hellblazer jest najdłużej ukazującym się komiksem Vertigo (zakończona w 2013 roku seria liczy 300 zeszytów). Największą sławę przyniósł mu run Gartha Ennisa. Na jego podstawie powstał film "Constantine".

Transmetropolitan – 60-częściowa historia dziennikarza Spidera Jerusalema, który wypowiada wojnę skorumpowanemu rządowi USA, utrzymana w konwencji postcyberpunku. Napisana przez Warrena Ellisa. Pierwszych dwanaście numerów komiksu wyszło pod szyldem imprintu Helix, ale po jego upadku seria została przeniesiona do Vertigo.

Kaznodzieja – pisany przez Gartha Ennisa. Liczący 66 numerów, 5 wydań specjalnych i czteroczęściową dodatkową mini serię, Kaznodzieja jest opowieścią o losach kaznodziei Jesse Clustera, który przypadkowo połączył się z istotą zwaną Genesis, co daje mu władzę nad ludzką wolą. Jesse wyrusza w podróż w poszukiwaniu Boga, który opuścił Niebo w chwili, gdy narodził się Genesis.

Baśnie – komiks pisany przez Billa Willinghama, opowiada o mieszkańcach świata baśni, którzy wieki temu zostali wygnani ze swojego świata przez armie demonicznego Adwesarza i od ponad wieku w ukryciu zamieszkują na Ziemi, robiąc wszystko, aby nie zostać odkrytymi przez ludzi.

100 naboi – komiks który zdobył nagrodę Nagrodę Eisnera i Nagrodę Harveya, osadzony w konwencji kryminału noir oraz filmów Quentina Tarantino. Opowiada o Agencie Gravesie, który oferuje skrzywdzonym ludziom szansę zemsty.

Animal Man – kolejny, obok Potwora z bagien, bohater DC "odświeżony" przez Vertigo. Scenarzysta Grant Morisson uczynił głównego bohatera byłym superbohaterem, który zdecydował się na normalne życie. W komiksie omawiane są między innymi problemy praw zwierząt, wegetarianizmu. Numer piąty serii zdobył Nagrodę Eisnera w roku 1989. Po odejściu Morissona komiks kontynuowany przez innych scenarzystów. Pod szyldem Vertigo wydawany od numeru 57 po kolejnych gruntownych zmianach.

Y: Ostatni z mężczyzn – komiks pisany przez Briana K. Vaughana. Opowieść rozgrywająca się w świecie, w którym jednego dnia zmarli męscy przedstawiciele wszystkich gatunków na Ziemi, w tym człowieka, oprócz dwóch – Yoricka Browna i jego samca kapucynki.

Kid Eternity – Komiks powstały jeszcze w latach czterdziestych, opowiada o chłopcu, który w wyniku pomyłki w niebie zginął pięćdziesiąt siedem lat za wcześnie, wiec został wskrzeszony, pod warunkiem, że spędzi następne pół wieku na czynieniu dobra, oraz otrzymał moc przywoływania postaci historycznych lub mitologicznych. Prawa do postaci zostały zakupione przez DC, które po kilku jego występach w komiksach dała mu własny komiks pod szyldem Vertigo. Tam postać została poddana konkretnym zmianom, w wyniku których została agentem jednego z Władców Chaosu, zdolnym przywoływać demony udające postacie historyczne – była to część intrygi jaka miała umożliwić władcom chaosu powrót do Nieba, skąd kiedyś zostali wygnani.

Sandman Mystery Theatre – próba odświeżenia superbohatera z lat czterdziestych, który używając pseudonimu Sandman zwalczał przestępczość za pomocą usypiającego gazu. Utrzymana w klimatach filmu noir. W one-shocie Sandman Midnight Theatre Neila Gaimana doszło do spotkania bohatera tego komiksu i Snu z Nieskończonych.

Sweet Tooth – seria 40 komiksów umiejscowionych w postapokaliptycznej rzeczywistości. Opowiada ona historię Gusa – narodzonej w wyniku tajemniczej zarazy hybrydy człowieka i zwierzęcia. Zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron Gus i jego przyjaciele przeżywają liczne przygody, starając się odnaleźć swoje miejsce w świecie oraz dowiedzieć się o swoim pochodzeniu. Komiks stworzony w całości przez Jeffa Lemire'a.
Źródło: Wikipedia

W Polsce głównie dzięki wydawnictwu Egmont publikacji doczekały się m.in. serie: "Kaznodzieja" , Baśnie, "Sandman" oraz "Lucyfer". Całkiem niedawno na rynek weszły również pierwsze tomy serii: "Y: Ostatni z mężczyzn" oraz "Skalp".

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Vertigo
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 21, 2016, 20:44 »
To dla mnie obca dziedzina, nie próbowałam, nie czytałam, ale jak się tu fajnie rozwinie, Maciek dobrze zachęci to będzie trzeba sięgnąć  I podyskutować ;)

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Vertigo
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 21, 2016, 21:28 »
Będę się starał z całych sił. Co jakiś czas postaram się wrzucić co ciekawsze informacje. :)

A co do Vertigo, to sam dopiero je odkrywam. Wcześniej znałem tylko "V jak Vendetta" (komiks został w 2005 roku zekranizowany, główne role zagrali Hugo Weaving i Natalie Portman) oraz serię "Kaznodzieja". Teraz powoli sięgam po kolejne tytuły - "Baśnie", "Y - Ostatni z mężczyzn" oraz "Skalp" i jak na razie wystawiam im same pozytywne oceny. Najbardziej popularną i najczęściej nagradzaną serią imprintu jest jednak "Sandman", o którym słyszałem same dobre opinie (sam nie miałem okazji jeszcze przeczytać).

Myślę, że dla fanów fantastyki najlepszą rekomendacją będą nazwiska twórców odpowiedzialnych za niektóre z tych komiksów, np. Neil Gaiman czy też Mike Carey. Może warto spróbować?  :D

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Vertigo
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 22, 2016, 12:02 »
Neil Gaiman to jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najczęściej nagradzanych pisarzy fantasy.

Jedną z jego najlepszych powieści jest wydana w 1996 roku "NeverWhere" (w Polsce wydana w 2001 roku pod tytułem "Nigdziebądź" przez wydawnictwo MAG). Książka ta, moim zdaniem zasłużenie, zyskała sobie wielu fanów, ale czy wiecie, że Vertigo opublikowało też komiksową adaptację tej powieści? W Polsce ukazała się ona w 2006 roku dzięki wydawnictwu Egmont.

Scenariusz do komiksu na podstawie powieści Gaimana napisał inny znany brytyjski pisarz fantasy Mike Carey, a zilustrował go znany przede wszystkim z rysowania okładek do serii "Kaznodzieja" Glenn Fabry (również Brytyjczyk).

Komiks ten jest wierną wersją książkowego oryginału. Jeśli podobała się Wam ta powieść i wyobrażaliście sobie jak może wyglądać londyńskie podmiasto, to teraz macie możliwość przekonać się na własne oczy. Myślę, że warto. :)

Karminek

  • Milczek
  • Wiadomości: 9
Odp: Vertigo
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 06, 2019, 01:27 »
Uwielbiam Vertigo, chociaż nie jestem z nim jakoś wybitnie zapoznana przez awersję do czytania komików w wersjach internetowych i brak pieniędzy... Ale co mam, to moje i śmiało mogę rzec, że Sandman to świetne dzieło i bardzo przyjemnie mi się go czyta, a najnowsza Uwertura jest również zwyczajnie piękna.
Zapoznałam się również z V for Vendetta, które też jest imponujące, chociaż momentami trochę gubiłam się wśród nazwisk postaci.
Do tego zaczynam Kaznodzieję i Amerykańskiego wampira; obydwa zapowiadają się ciekawie. Do ostatniego komiksu przyłożył się pan King, ilustrowanie jego fantazji musiało być interesujące.  :D