Gatunkowy miszmasz > Kryminał, thriller, horror

John Grisham

(1/3) > >>

Gwiazdka:
John Grisham- amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Grisham urodził się jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli baptystami o nowoczesnych poglądach. Po częstych przeprowadzkach, w 1967 roku rodzina osiedliła się w miasteczku Southaven w stanie Missisipi, gdzie Grisham ukończył Southaven High School. W roku 1977 otrzymał dyplom licencjacki na Uniwersytecie Stanowym Missisipi, a w 1981 roku ukończył studia prawnicze. W międzyczasie grał w baseball w drużynie Delta State University. W 1983 został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, do którego należał do 1990 roku. Jednocześnie prowadził praktykę prawniczą w Southaven. W 1988 pojawił się jego pierwszy sądowy thriller Czas zabijania, nad którym pracował trzy lata, w nakładzie 5000 egzemplarzy. Jego druga powieść – Firma – w 1991 roku znalazła się na siódmym miejscu na liście bestsellerów. Tego samego roku zrezygnował z urzędu i od tego momentu pracował tylko jako pisarz. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek i jest jednym z dwóch autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (drugim jest Tom Clancy). W 1992 roku powieść Raport Pelikana sprzedano w ponad 11 milionach egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych.
Jedne książki oczywiście podobają się bardziej, drugie są trochę słabsze, ale każdy czytelnik thrillerów powinien zapoznać się z twórczością tego pisarza. Warto zacząć od debiutu, bo pomimo, że pierwsza wcale nie znaczy- najsłabsza.

ElGato:
Osobiście bardzo Grishama lubię. W zasadzie podobało mi się wszystko co przeczytałem do tej pory, może z wyjątkiem serii z Theodorem Boonem. Mimo, iż wszystkie książki Grishama dotykają tematów związanych z prawem, tego autora absolutnie nie można posądzać o schematyczność. Ponadto uwielbiam jego styl. Obok Stephena Kinga, Grisham jest moim ulubionym pisarzem jeśli chodzi o opisy i oddawanie klimatu opisywanych miejsc. Do moich ulubionych książek należą Czas zabijania, Komora i Ława przysięgłych.

Janusz:
Podobno sporo w jego prozie wątków sądowych i odniesień do kodeksów karnych.

ChicaDeAyer:

--- Cytat: Janusz w Kwietnia 24, 2016, 11:55 ---Podobno sporo w jego prozie wątków sądowych i odniesień do kodeksów karnych.

--- Koniec cytatu ---

Liczba tych odwołań jest tak duża, że niektórzy z moich wykładowców rekomendowali te książki studentom jako niezobowiązującą rozrywkę przybliżającą amerykański model procesu. :D

Ja mam na swym koncie jedynie Kancelarię i Raport Pelikana i obie były całkiem udane, choć nie wolne od uproszczeń oraz niedociągnięć. Ale nie skreślam tego autora, myślę że do niego jeszcze wrócę.

malyneczka:
Jestem po lekturze Ławy przysięgłych. Kiedyś w kiosku wychodziła cała seria Grishama, uzbierałam i teraz sobie poczytuję :) Łatwe nie jest, ale dobrze się czyta :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej