Wątek: TOP 5 - thriller  (Przeczytany 12452 razy)

ChicaDeAyer

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
TOP 5 - thriller
« dnia: Kwietnia 18, 2016, 19:43 »
Choć na razie forum jest jeszcze w powijakach, to tak zacne towarzystwo gwarantuje, że stworzymy razem coś świetnego. Dlatego by przełamać dozę nieśmiałości, proponuję zainicjowanie cyklu TOP 5. Zamierzenie jest proste - niech każdy wypisze pozycje, które uważa w danej kategorii za absolutnie najlepsze/swoje ulubione i krótko uzasadni swój wybór. Połączmy przyjemne z pożytecznym - poznajmy się lepiej, a może i zainspirujmy kogoś do sięgnięcia po naprawdę wartościowy tytuł! Zaczynamy od thrillerów. :)

Moje zestawienie to:

1. Milczenie owiec - Thomas Harris

Wybrałam ją ze względu na to, że jest naprawdę zgrabną syntezą trzymającego w napięciu thrillera i powieści psychologicznej. Świetnie sportretowane sylwetki bohaterów w połączeniu z dynamiczną, pełną zwrotów akcji fabułą sprawiają, że ciężko oderwać się od lektury, a po jej zakończeniu wyprzeć treść z pamięci (choć z pewnością niemała w tym zasługa fenomenalnej ekranizacji). Kontynuacji nie czytałam, ale mam w planach nadrobienie zaległości w tej materii.

2. Dziewczyna, która igrała z ogniem - Stieg Larsson

Cała saga jest fenomenalna - i nie ma w tym stwierdzeniu przekłamania. Jednak najbardziej upodobałam sobie drugą część cyklu, ze względu na skupienie się na osobie Salander, zupełnie nietuzinkowej bohaterce kobiecej. Larsson powołał do życia złożoną osobowość i oddał ją z takimi szczegółami, ze aż mnie zdziwiło, że niczego po drodze nie spartaczył - od początku do końca wszystko jest doskonale skrojone i utrzymane w ryzach. Zarówno jeżeli chodzi o rys charakterologiczny, jak i warstwę fabularną - świetnie zawiązanie akcji i konsekwencja w realizowaniu zamysłu zasługują na uznanie. Inteligentne poprowadzenie ciekawej opowieści zawsze znajdzie u mnie poklask.

3. Pierwszy śnieg - Jo Nesbo

Wiedziałam, ze w tym zestawieniu muszę umieścić jakiś tytuł spod ręki Norwega, ale dość długo zastanawiałam się którą z 8 dotychczas przeczytanych przeze mnie książek wybrać. Padło na ten tom ze względu na wrażenia jakie we mnie wywołał - chociaż wraz z zacieśnianiem znajomości z Harrym Holem zauważałam zwyżkowanie formy jego stworzyciela, to przy tym tytule progres, jaki poczynił Nesbo dosłownie rozłożył mnie na łopatki. Koronkowa intryga, praktycznie nie do rozszyfrowania do ostatnich kart. Stały wzrost napięcia, stopniowalne zagęszczanie atmosfery i komplikowanie fabuły. Czapki z głów, Panie Nesbo - tym większe ukłony za to, że świetna dyspozycja została potwierdzona kolejnymi wyśmienitymi kontynuacjami cyklu.

4. Szepty Zmarłych - Simon Beckett

Bardzo ciekawy autor, obdarzony dobrym warsztatem i umiejętnością tworzenia intrygujących koncepcji. Co dla mnie ważne - on potrafi te pomysły doskonale realizować, zgrabnie łącząc efektywność z efektownością. Wielką siłą tego cyklu jest jego obrazowość -silnie oddziałuje na czytelnika, przez co tym bardziej pozostaje w pamięci. Pierwsze trzy części uważam za świetne, ale wybór akurat tego tytułu okazał się prosty z jednej przyczyny - autor skutecznie wpuścił mnie w maliny, zupełnie zaskakując finałem.

5. Misery - Stephen King

Król Grozy już niejednokrotnie udowadniał, ze nie jest przyspawany do swej koronnej działki i lubi się zapuszczać w inne rejony. Akurat Misery nie jest taka prosta do sklasyfikowania - można powiedzieć, że znajduje się na pograniczu thrillera, horroru i powieści psychologicznej. Ale jakże to udana synteza - świetna gra emocjami, przelewanie ich na czytelnika. Obezwładnianie słowem oraz klimatem, jakie to słowo pisane powołało do życia. King udowadnia, że jedyne czego należy się lękać, to drugi człowiek. Jedna z najlepszych książek Kinga, to bezdyskusyjne.

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2016, 10:35 »
Moja lista na dzień dzisiejszy (skleciłem ją w 3 minuty, więc jutro mógłbym podać zupełnie inną  ;)) wygląda tak:
1. "Zaklinacz" - Donato Carrisi
2. "Plugawy spisek" - Maxime Chattam
3. "Chemia śmierci" - Simon Beckett
4. "Straceni" - Jack Ketchum
5. "Ofiara 44" - Tom Rob Smith

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 01, 2016, 07:31 »
Chyba za bardzo lubię ten gatunek, żeby na szybko stworzyć top 5 :)

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 05, 2016, 21:25 »
Zastanawiałem się nad tym "TOP 5" i wiecie, to wcale nie jest takie łatwe. Chociaż ja nie jestem wielkim fanem kryminałów to i tak przeczytałem ich sporo. Cóż dopiero powiedzieć mają fani gatunku, którzy - jak widzę po LC - pochłaniają te książki hurtowo.

Mam wrażenie, że wyczuwam granicę między dobrym i słabym kryminałem, ale już - dajmy na to w grupie tych co mi się podobają - trudno mi wskazać wyraźnie lepszy czy gorszy. Nie wiem, czy "Cierpliwość Diabła" Chattama bardziej mi leżał czy też "Nie gaś światła" Miniera. Oba czytało mi się dobrze. Ale dobrze czytało mi się też dziesiątki innych. Osobna bajka to Nesbo czy Larsson, już teraz tak "klasyczni", że strach ich w jakąkolwiek listę wkładać.
Co ważne, przynajmniej jak dotąd, żaden kryminał nie spowodował w mojej czytelniczej wyobraźni takiego spustoszenia, że mógłbym powiedzieć "to jest mój kryminał/thriller" życia! Ale - całkiem możliwe - że jeszcze trafię na takowy  8)

Chwilowo więc powstrzymam się od składania swojej listy. Obiecuję popracować nad tym natychmiast wtedy, gdy po książce z tego gatunku poczuję "mrowienie".
A może polecicie coś oryginalnego... dla laika  :D

Maciek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 06, 2016, 09:50 »
Jak mam coś polecać, to moja lista jest powyżej, ale tak na szybko dodałbym jeszcze:
"Nikt mu się nie wymknie" - Romain Sardou
"Impuls" - Michael Weaver
"Czarna Dalia" - James Ellroy (zupełnie nie wiem dlaczego zapomniałem o tej książce, tworząc swoją listę)
"Sorry" - Zoran Drvenkar
"Syreni śpiew" - Val McDermid
"Dziewczyny, których pożądał" - Jonathan Nasaw
"Ciemność mroczniejsza niż noc" - Michael Connelly
"Złe rzeczy się zdarzają" - Harry Dolan
"Jasper Jones" - Craig Silvey

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 06, 2016, 21:28 »
I ja mam problem z ułożeniem "TOP 5"... Więc może po prostu wymienię te thrillery, które zrobiły na mnie największe wrażenie (kolejność przypadkowa):

- cała Otchłań zła Chattama - Otchłań zła, W ciemnościach strachu, Diabelskie zaklęcia,
- seria z Martinem Vailem Williama Diehla - Pierwotny strach, Obraz zła, Władca piekieł,
- John Katzenbach -W słusznej sprawie ,
- Dennis Lehane,Ciemności weź mnie za rękę, Rzeka tajemnic
- Jeffery Deaver -Kolekcjoner kości, Tańczący trumniarz.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 06, 2016, 21:48 »
Jestem wielbicielką dobrych thrillerów, trochę ich przeczytałam  i za skarby nie umiałabym wybrać pięciu najlepszych. Ale bardzo sie cieszę, że ten wątek tu istnieje, mam nowe tytuły do poczytania w przyszłości. Niektórych kompletnie nie znam.

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 06, 2016, 21:57 »
to jest taki fajny wątek, że każdy prawie chciałby coś napisać - ale nikt jeszcze (prawie) nie jest gotów na tę piątkę ostateczną
bo każdy jakiś tam kryminał pod poduszką ściska
i myśli - a może będzie tym w "piątce"?

i w tym upatruję życie tego tematu - "a może", załóżmy po pół roku - powstanie piątka ze wspólnych typów?

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 07, 2016, 10:58 »
 :angel:Ja też nie mam 5 ulubionej napiszę, które mi zostały w głowie

Sebastian Fitzek Śmierć ma 143 cm wzrostu jestem ciekawa innych pozycji ale nie mogę ich dopaść Klinika podobno mocna

Stephen King Miserry przy żadnej książce sie tak nie wzdrygalam

Chevy Stevens Jak kamień w wodę siedziała  mi długo na psychice  :)

John Verdon Wyliczanka

A piątej nie wiem, moja biblioteka czytelnicza nie jest w tym dziale obszerna ale wszystko przede mną widzę , tytułów dużo nowych mi nie znanych więc  8)
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2016, 11:00 wysłana przez Anya »

Alice

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 01, 2018, 13:09 »
Dla mnie Misery Kinga jest najlepszą książką,która trzymała mnie w napięciu :D :E

Co-Bogumila

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 28, 2018, 13:40 »
1 Chemia śmierci - Simon Beckett (z resztą cała serię polecam ;) )
2 Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg
3 Uwikłanie - Zygmunt Miłoszewski

Emiliee_e

  • Milczek
  • Wiadomości: 7
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 07, 2018, 09:52 »
1 Chemia śmierci - Simon Beckett (z resztą cała serię polecam ;) )
2 Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg
3 Uwikłanie - Zygmunt Miłoszewski

A czytałaś całą serie Camilli Lackberg? Ja niedawno skończyłam ostatnią książkę, Czarownice, i uwielbiam jej twórczość :)

Kasia5

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 10
Odp: TOP 5 - thriller
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 27, 2018, 17:45 »
Dla mnie cała seria Camili Lacbeerg to strzał w dziesiątkę :)