Wątek: Robin Cook  (Przeczytany 5736 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Robin Cook
« dnia: Kwietnia 18, 2016, 19:36 »
Robin Cook to amerykański pisarz, z zawodu lekarz, uznawany za mistrza w gatunku thrillera medycznego. W swoich powieściach między innymi porusza problemy etyki zawodowej lekarzy czy naukowców; zagrożenia wykorzystaniem zdobyczy medycyny w złych celach czy też historie science-fiction będące jednak przerażająco realne. Na podstawie jednej z jego powieści powstał film Śpiączka w reż. Michaela Crichtona.
Niektóre jego powieści powiązane są w cykle:
Dr Marissa Blumenthal
George Wilson
Laurie Montgomery/Jack Stapleton
Pia Grazdani

denudatio_pulpae

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Robin Cook
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2016, 22:09 »
Uwielbiam Robina Cooka. Po Tess Gerritsen to mój ulubiony twórca thrillerów medycznych.
Jego książki oczywiście nie są pozbawione wad, szczególnie gdy czyta się je jedną po drugiej - powielanie pomysłów, schematyczność, szalone pomysły na zakręcanie fabuły... pewnie kilka innych mankamentów też by się jeszcze znalazło. Mimo to czytałam je z przyjemnością i naprawdę warto po nie sięgnąć, jeżeli ktoś ma ochotę na dobry thriller ze sporą dozą medycyny i to w miarę logicznej medycyny.

Śmiało mogę polecić: "Zaraza" - patolog, dżuma, sekcja - jeżeli te trzy słowa wzbudzają Twoją ciekawość, na pewno się nie zawiedziesz. "Coma" - jeżeli przymknie się oko na irytującą Susan to reszta naprawdę wciąga. "Epidemia" też jest niezła, gdyby tylko główna bohaterka mniej przypominała damską wersję Rambo, wtedy byłoby świetnie! :)

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Robin Cook
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2016, 13:28 »

Robin Cook
Amerykański pisarz, z zawodu lekarz, uznawany za mistrza w gatunku thrillera medycznego.
W swoich powieściach między innymi porusza problemy etyki zawodowej lekarzy (np. w Comie) czy naukowców (np. w Mutancie); zagrożenia wykorzystaniem zdobyczy medycyny w złych celach (np. w Epidemii) czy też historie science-fiction będące jednak przerażająco realne (np. w Inwazji). Na podstawie jednej z jego powieści powstał film Śpiączka w reż. Michaela Crichtona.
Obecnie przeceniany, jego książki stały się przewidywalne, a sam pisarz znacznie obniżył loty.   

Cykl Laurie Montgomery/Jack Stapleton
1. Oślepienie (Blindsight, 1991)
2. Zaraza (Contagion, 1995)
3. Chromosom 6 (Chromosome 6, 1997)
4. Nosiciel (Vector, 1999)
5. Marker (Marker, 2005)
6. Kryzys (Crisis, 2006)
7. Czynnik krytyczny (Critical, 2007)
8. Ciało obce (Foreign Body, 2008)
9. Interwencja (Intervention, 2009)
10. Niebezpieczna gra (Cure, 2010)

Pia Grazdani
Polisa śmierci (Death Benefit, 2011)
Nano (Nano, 2012)

Pozostałe powieści
Rok interny (The Year of the Intern, 1972)
Śpiączka (aka Coma) (Coma, 1977)
Sfinks (Sphinx, 1979)
Mózg (Brain, 1981)
Gorączka (Fever, 1982)
Zabawa w Boga (Godplayer, 1983)
Dewiacja (Mindbend, 1985)
Epidemia (Outbreak, 1987)
Śmiertelny strach (Mortal Fear, 1988)
Mutant (Mutation, 1989)
Szkodliwe intencje (Harmful Intent, 1989)
Oznaki życia (Vital Signs, 1990)
Stan terminalny (Terminal, 1992)
Zabójcza kuracja (Fatal Cure, 1993)
Dopuszczalne ryzyko (Acceptable Risk, 1994)
Inwazja (Invasion, 1997)
Toksyna (Toxin, 1997)
Uprowadzenie (Abduction, 1999)
Wstrząs (Shock, 2000)
Napad (Seizure, 2002)

-----------

Nie ma tematu, więc go zakładam. Robin Cook obok Michaela Palmera, Tess Gerritssen i Kena McClura to czołowy przedstawiciel thrillera medycznego. Z jego twórczości czytałem cykl Montgomery/Stapleton, o małżeństwie patologów. Pierwsze książki były całkiem niezłe, potem zaczęły mnie trochę nudzić. Jego ostatnia powieść Polisa śmierci nie przypadła mi do gustu, nie dokończyłem jej nawet.
Pozostałych książek nie czytałem, bardziej cenię sobie innych autorów z tego gatunku.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Robin Cook
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 26, 2016, 14:30 »
Cytat: marczewek


-----------

Nie ma tematu, więc go zakładam. Robin Cook obok Michaela Palmera, Tess Gerritssen i Kena McClura to czołowy przedstawiciel thrillera medycznego. Z jego twórczości czytałem cykl Montgomery/Stapleton, o małżeństwie patologów. Pierwsze książki były całkiem niezłe, potem zaczęły mnie trochę nudzić. Jego ostatnia powieść Polisa śmierci nie przypadła mi do gustu, nie dokończyłem jej nawet.
Pozostałych książek nie czytałem, bardziej cenię sobie innych autorów z tego gatunku.

Jest temat: http://forumksiazki.com/index.php/topic,38.0.html

//Połączyłam tematy. Katja
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2016, 17:26 wysłana przez Katja »

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Odp: Robin Cook
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 26, 2016, 17:53 »
A sorry. Kopiuję swoje tematy z innego forum, a nie zauważyłem że jest  8)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Robin Cook
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 20, 2018, 17:19 »
Miałem okazję sięgnąć po Znieczulenie. Czytało się dobrze, wciągnąłem się od pierwszej do ostatniej strony, aczkolwiek historia chyba trochę za mało prawdopodobna.

Co-Bogumila

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Robin Cook
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 28, 2018, 13:44 »
No, ja właśnie skończyłam Szarlatanów, z zeszłego roku i mimo, że jakoś mnie super nie porwała, to i tak polecam. Książka ma swoje momenty, ale nic super przeciętnego. Mówiąc szczerze liczyłam na więcej od pana Cook'a  :/