Wątek: Jacek Piekara  (Przeczytany 5558 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Jacek Piekara
« dnia: Września 02, 2016, 16:46 »
Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy, dziennikarz i redaktor czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Emigrował do Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Warszawie. Publikował pod pseudonimem Jack de Craft.

Debiutował w sierpniu 1983 opowiadaniem Wszystkie twarze szatana na łamach miesięcznika "Fantastyka". Jego pierwszą powieścią był Labirynt (1987). Obecnie znany głównie z cyklu opowiadań o czarodzieju Arivaldzie z Wybrzeża oraz opowiadań o Mordimerze Madderdinie – inkwizytorze żyjącym w alternatywnym świecie, w którym Chrystus zszedł z krzyża i objął władzę nad ludzkością (Sługa Boży, Młot na czarownice, Miecz aniołów, Łowcy Dusz, Płomień i krzyż, Ja, inkwizytor. Wieże do nieba, Ja, inkwizytor. Dotyk zła oraz Ja, inkwizytor. Bicz Boży). Wspólnie z Damianem Kucharskim napisał tom opowiadań Necrosis: Przebudzenie – wydany w kwietniu 2005 r.

Współpracował przy tworzeniu scenariusza gry komputerowej Książę i Tchórz, w której występuje Arivald – postać z jego opowiadań. Z czołówką polskich aktorów pracował jako reżyser dubbingów, prowadził również autorskie programy w radiu WAWA.

Laureat nagrody Złoty Meteor w 2005,jako redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Za artykuł Karoliny Wiśniewskiej na temat Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Bibliografia

Cykl o Haldorze
Imperium – smoki Haldoru cz.1, Iskry, Warszawa, 1987
Imperium, Białowieża, Białystok, 1990

Cykl o Conanie
Pani Śmierć, jako Jack de Craft, Camelot, 1992

Cykl o Arivaldzie z Wybrzeża
Arivald z Wybrzeża, Prószyński i S-ka, 25 lipca 2000
Ani słowa prawdy, Runa, Warszawa, 2 grudnia 2005 (reedycja Arivalda z Wybrzeża z dodanymi dwoma nowymi opowiadaniami)
To, co najważniejsze (również w magazynie Fenix, nr 1 (9) 1992)
Sekrety Tajemnego Bractwa
Cudak z Cudakowego Lasu (również w magazynie Fenix, nr 9 (36) 1994)
Nie wszystko złoto, co się świeci (i na odwrót)
Czarodziejki Chaosu (również w magazynie Fenix, nr 1 (80) 1999 i nr 2 (81) 1999)
Robaczek świętojański
Ani słowa prawdy (również w magazynie Fenix, nr 10 (89) 1999)
Arivald i wiedźmy
Kiedy czeka Nowy Świat
Klątwa wiedźmiarzy
scenariusz gry komputerowej Książę i Tchórz

Cykl o Mordimerze Madderdinie
 Osobny artykuł: Cykl Inkwizytorski.
Płomień i krzyż Tom 1 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, 8 sierpnia 2008
Piękna Katarzyna
Płomień i krzyż
Szachor Sefer
Drugie piętro wieży
Ja inkwizytor. Wieże do nieba Tom 2 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, 15 stycznia 2010
Dziewczyny Rzeźnika
Wieże do nieba
Ja inkwizytor. Dotyk Zła tom 3 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, 26 listopada 2010
Dotyk Zła
Mleko i miód
Ja inkwizytor. Bicz Boży Tom 4 cyklu, Fabryka Słów, Lublin,17 czerwca 2011
Ja inkwizytor. Głód i pragnienie Tom 5 cyklu, Fabryka Słów, 28 lutego 2014
Wiewióreczka
Głód i pragnienie
Ja inkwizytor. Kościany galeon, Fabryka Słów, listopad 2015
Sługa Boży Tom 6 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, czerwiec 2003, wydanie drugie uzupełnione 10 listopada 2006
Czarne płaszcze tańczą (tylko wyd. uzupełnione)
Sługa Boży
Szkarłat i śnieg
Siewcy grozy
Owce i wilki
W oczach Boga (również w miesięczniku Science Fiction, nr 10 (10) 2001)
Młot na czarownice Tom 7 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, grudzień 2003, wydanie drugie 25 stycznia 2007
Ogrody pamięci (również w miesięczniku Fantasy nr 7/'03 (11), Bauer, grudzień 2003)
Młot na czarownice
Mroczny krąg
Wąż i gołębica
Żar serca
Miecz aniołów Tom 8 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, listopad 2004, wydanie drugie 15 czerwca 2007
Głupcy idą do nieba
Kości i zwłoki (również w antologii Małodobry, Lublin, Fabryka Słów, listopad 2004)
Sierotki (również w antologii Demony, Lublin, Fabryka Słów, marzec 2004)
Maskarada
Miecz Aniołów
Łowcy dusz Tom 9 cyklu, Fabryka Słów, Lublin, 8 grudnia 2006
Łowcy dusz
Wąż i gołębica. Powrót
Piękna jest tylko prawda
Wodzowie ślepych
Czarna Śmierć Tom 10 cyklu, W przygotowaniu

Cykl Necrosis
Necrosis: Przebudzenie, Fabryka Słów, Lublin, kwiecień 2005 (współautor: Damian Kucharski)
Opętanie
Następny piękny dzień
Księżniczka i wiedźma
Krew, śmierć i świt
Czerwona mgła

Cykl o Alicji
Alicja tom 1, Red Horse, 2007 (pierwotny tytuł: Alicja i Miasto Grzechu)
Alicja i Ciemny Las, Red Horse, 2008
Alicja, Fabryka Słów, 2010 - poprzednie 2 tomy zebrane w całość

Inne
Labirynt, Alma-Press, Warszawa, 1986
Zaklęte miasto, Nasza Księgarnia, 1990
Zaklęte miasto
Zaklęte miasto II
Vergor z Białego Zakonu (również w antologii Antologia SF. Dira necessitas., Almapress, Warszawa, 1988)
Syn szatana
Miasto Dwunastu Wież
Powrót Białych Jeźdźców
Rzeka Czasu
Oczy Południa
Wszystkie twarze Szatana (również w miesięczniku Fantastyka, Prószyński Media, sierpień 1983)
Przenajświętsza Rzeczpospolita, Red Horse, maj 2006, Fabryka Słów, Lublin, maj 2008
Świat jest pełen chętnych suk, Fabryka Słów, Lublin, 14 lipca 2006
Zielone pola Avalonu (współautor: Damian Kucharski; również w antologii Strefa Mroku. Jedenastu Apostołów Grozy - Bauer, Warszawa, grudzień 2002)
Świat jest pełen chętnych suk
Piękna i Bestia (również w antologii Strefa Mroku. Jedenastu Apostołów Grozy, Bauer, Warszawa, grudzień 2002)
Arachnofobia
Wśród ludzi
Życie to śmierć, śmierć to życie
Dom na Krawędzi Ciemności
Zawsze pan Dawn (również w miesięczniku Science Fiction, nr 6 (6) lipiec 2001)
Taniec na falach
Mądrość głupców
Ponury Milczek (cykl Planeta masek)
Pięć Płonących Wzgórz (cykl Planeta masek)
Czas Tańczącego Smoka (cykl Planeta masek, również w magazynie Fenix, nr 7 (16) 1992)
Śmietnikowy dziadek i Władca Wszystkich Smoków w antologii Księga smoków, Runa, Warszawa, 5 grudnia 2006
Rycerz kielichów, Runa, Warszawa, 12 listopada 2007
Urocza posiadłość w stylu epoki; interaktywne opowiadanie osadzone w świecie gry Fable 2, 28 października - 4 listopada 2008
Charakternik; Fabryka Słów, Lublin, styczeń 2009
Mój Przyjaciel Kaligula; Fabryka Słów, Lublin, luty 2011
Żarna historii
Mój przyjaciel Kaligula (również w antologii Księga Strachu t.1; Runa, Warszawa, 26 listopada 2007)
Arachnofobia
Stowarzyszenie Nieumarłych Polaków
Jak ja was, kurwy, nienawidzę (również w antologii Niech żyje Polska. Hura! t.2, Fabryka Słów, Lublin, 11 stycznia 2007)
Piekło, niebo, ziemia
Operacja „Orfeusz” (również w antologii A.D. XIII t.1, Fabryka Słów, 2007)
Wśród ludzi
Dom na Krawędzi Ciemności
Życie to śmierć, śmierć to życie
Obce światy
Taniec na falach
Zawsze pan Dawn
Mądrość głupców
Śmietnikowy dziadek i Władca Wszystkich Smoków
Love story
Zielone pola Avalonu
Piękna i bestia
Świat jest pełen chętnych suk
Posłowie, czyli krótkie spojrzenie za kulisy
Artur Potter Lwie Serce. (antologia Księga wojny, 2011)[2]
Szubienicznik; Otwarte, Kraków, kwiecień 2013
Szubienicznik. Falsum et verum; Otwarte, Kraków, styczeń 2014
źródło wikipedia


Biorąc pod uwagę w/w listę nie mam zbyt wielkiego doświadczenia jeśli chodzi o Jacka Piekarę, natomiast to które mam jest jak najbardziej pozytywne. Autora znam głownie z dwóch książek z cyklu o Mordimerze Madderdinie (Młot na czarownice i Ja inkwizytor -wieże do nieba) oraz z dwóch pierwszych części Szubienicznika, po których niecierpliwie czekam na tom trzeci. Czytając Szubienicznika momentami miałem wrażenie jakbym czytał kryminał Agathy Christie, który dodatkowo świetnie oddaję atmosferę panującą w siedemnastowiecznej Polsce. Zdecydowanie jest to autor, z którym warto się zapoznać.

Berion

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Jacek Piekara
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 16, 2018, 13:56 »
Uwielbiam twórczość pana jacka, serię inkwizytora polecam wszystkim bardzo gorąco. Jak ktoś nie czytał, a lubi fantastykę, to warto nadrobić:D

Procyon

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
  • Zardu Hassefrau
J. Piekara - Płomień i Krzyż
« Odpowiedź #2 dnia: Września 18, 2018, 09:14 »
Też czekacie? Koncepcja opowieści ze świata Inkwizytorów jest super i nie moge sie doczekać premiery :D