Carlos Ruiz Zafón
« dnia: Grudnia 01, 2018, 15:05 »
Carlos Ruiz Zafón

Z wykształcenia jest dziennikarzem. Do swoich ulubionych autorów Zafón zalicza Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. Od roku 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Jego pierwsze cztery książki były adresowane do młodzieży (za Książę mgły otrzymał nagrodę Edebé – Premio Edebé de Literatura Infantil y Juvenil(hiszp.). Kolejne trzy książki (Cień wiatru, Gra anioła i Więzień nieba) stanowią trylogię. Ich fabuła jest bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich książek, przez co są skierowane również do starszych czytelników. Książka La sombra del Viento (Cień wiatru), wydana po raz pierwszy w roku 2001, została do roku 2008 przetłumaczona na ponad 45 języków i sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy, m.in. w Niemczech, Brazylii, Danii, Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i również w Polsce.

Powieści
Cykl Cmentarz zapomnianych książek
Cień wiatru, 2005 (La sombra del viento, 2001)
Gra anioła, 2008 (El juego del ángel, 2008)
Więzień nieba, 2012 (El prisionero del cielo, 2011)
Labirynt duchów, 2017[7] (El laberinto de los espíritus, 2016)

Powieści dla młodzieży
Cykl Trylogia mgły
Książę mgły, 2010 (El Príncipe de la Niebla, 1993)
Pałac Północy, 2011 (El palacio de la medianoche, 1994)
Światła września, 2011 (Las luces de septiembre, 1995)

Marina, 2009 (Marina, 1999)

Zakończyłem dziś Labirynt duchów i już żałuję, że to chyba koniec cyklu. Cmentarz zapomnianych książek to dla mnie cykl wybitny, który zawiera w sobie wszystko co lubię. Książki Zafona  opowiadają niesamowitą historię nie tylko swoich bohaterów, ale też Barcelony i całej Hiszpanii. Nie mogłem oderwać się od lektury. Mam za sobą również książki dla młodzieży tego autora, ale zdecydowanie lepszy jest cykl Cmentarz zapomnianych książek.