Wątek: Dmitry Glukhovsky  (Przeczytany 6484 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Dmitry Glukhovsky
« dnia: Kwietnia 21, 2018, 13:09 »
Dmitrij Aleksiejewicz Głuchowski (ros. Дмитрий Алексеевич Глуховский, ur. 12 czerwca 1979 w Moskwie) — rosyjski pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny, felietonista, radiowiec, prezenter telewizyjny. Jego książki również w Polsce ukazują się z angielską transliteracją nazwiska: Dmitry Glukhovsky.

Dmitrij Głuchowski rozpoczął edukację w moskiewskiej szkole im. W. D. Polienowa z rozszerzoną nauką języka francuskiego. Cztery i pół roku mieszkał i uczył się w Izraelu, gdzie studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Pracował także w Niemczech dla stacji radiowo-telewizyjnej Deutsche Welle i we Francji dla kanału Euronews. Był korespondentem wojennym w Izraelu i Abchazji, pracował w Radio Rossiji (Радио России) i Russia Today jako akredytowany przy Kremlu dziennikarz. Od 2008 roku jest prezenterem radiowym stacji Majak (Маяк). Od marca 2009 roku prowadzi popularnonaukową audycję Fantastyczne śniadanie (Фантастический завтрак) na internetowym kanale PostTV.

Pisze na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel” i „Playboya”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do młodego pokolenia rosyjskich literatów, krytycznie oceniających politykę rosyjskich władz i wzywających do pełnej demokratyzacji ustroju swojego kraju.
Włada pięcioma językami. Jego debiutem literackim jest postapokaliptyczna powieść Metro 2033 (Метро 2033), którą napisał w wieku 18 lat. W 2002 roku opublikował ją na swojej stronie internetowej, gdzie każdy mógł ją przeczytać za darmo. W 2005 roku powieść została opublikowana nakładem wydawnictwa Eksmo (Эксмо), a w 2007 roku wznowiona przez wydawnictwo Populiarnaja litieratura (Популярная литература). W Polsce powieść Metro 2033 ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media. Prawa do tłumaczenia Metra 2033 zostały sprzedane do 22 krajów. Dmitrij Głuchowski jest także autorem opublikowanych w internecie zbiorów opowiadań Noc (Ночь), Opowiadania o zwierzętach (Рассказы о животных) i sztuki INFINITA TRISTESSA.

W 2007 roku ukazała się Czas zmierzchu (Сумерки). Wedle słów samego autora pozycja ta miała się jak najbardziej różnić od jego debiutanckiej powieści, aby pokazać, że nie należy go kojarzyć tylko z jednym utworem.

10 marca 2009 roku Głuchowski wydał książkę Metro 2034 (Метро 2034, w Polsce ukazała się w listopadzie 2010). Jak twierdzi autor, nie jest to kontynuacja Metra 2033, a niezależna historia z innymi bohaterami.
Swój pomysł na fabułę i przedstawione realia rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Głuchowskiego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata (w Polsce w ramach Uniwersum swoje powieści stworzyli Paweł Majka, Robert J. Szmidt i Artur Chmielewski).
W roku 2015 Głuchowski ukończył powieść Metro 2035, która stanowi kontynuację losów Artema, głównego bohatera Metra 2033, a zarazem zamyka cykl Metro 2033/4/5, tworząc wraz z poprzednimi tomami kompletną trylogię.


Powieści
Metro 2033 (Метро 2033, 2005)
Czas zmierzchu (Сумерки, 2007)
Metro 2034 (Метро 2034, 2009)
FUTU.RE (Будущее, 2013)
Metro 2035 (Метро 2035, 2015)
Tekst (Текст, 2017)

Zbiory opowiadań
Noc (Ночь, 1998)
Opowiadania o zwierzętach (Рассказы о животных, 1999)
Witajcie w Rosji (Рассказы о Родине, 2010)

Opowiadania

Leć (Лети, 1998)
Osiem minut (Восемь минут, 1998)
Przypadek w zoo (Случай в зоопарке, 1998)
Gdy jesteś sam... (Когда ты один…, 1998)
Historia pewnego psa (История одной собаки, 1998)
Noc (Ночь, 1999)
Infinita Tristessa (2005)
Koniec drogi (Конец дороги, 2006)
Oziębienie (Похолодание, 2008)
Panspermia (Панспермия, 2008)
Do i po (До и после, 2008)
Co po ile (Чё почём, 2008)


Miałem okazję przeczytać Metro 2033, Metro 2034, a teraz skończyłem Czas zmierzchu. Nie znam wielu współczesnych rosyjskich autorów, ale cieszę się, że miałem okazję zapoznać się z twórczością Glukhovskiego. Wszystkie książki tego autora jakie przeczytałem podobały mi się. Świat stworzony w serii Metro jest bardzo intersujący i świetnie wykorzystuje potencjał podziemnego świata. Bardzo podoba mi się klimat tych powieści i uważam, że autor miał świetny pomysł. Czas zmierzchu to trochę gorsza powieść, być może przez ospały początek, ale z czasem się rozkręca no i wielki plus Majów. Myślę, że jest to autor, z którym warto się zapoznać.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 21, 2018, 23:49 »
Czytałam "Metro 2033" i "Metro 2034". Jakiś czas temu, więc szczegółów nie pamiętam. Wiem, że pierwsze mnie trochę znużyło, za dużo opisów społeczności, ale ogólnie Głuchowski na plus.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 22, 2018, 13:02 »
Czytałam "Metro 2033" i mam zamiar przeczytać kolejne książki. Byłam na spotkaniu autorskim z nim i jest naprawdę fantastycznym człowiekiem :) I myślę, że także bardzo odważnym, skoro otwarcie krytykuje władze Rosji...

Chatson

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 12
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 21, 2018, 23:50 »
Kojarzę autora głównie z serią "Metro". Niestety jeszcze nie czytałem żadnej z jego powieści.

Brandoion

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 23, 2018, 13:35 »
Każdy kto lubi fantastykę / post-apo powinien przeczytać Metro. Seria jest absolutnie niesamowita!

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 21, 2021, 17:51 »
Do przeczytanych dodaję Futu.re. Jak dla mnie jak do tej pory najlepsza książka autora. Futu.re opowiada o świecie, w którym można żyć wiecznie, jednak cena jaką trzeba za to zapłacić jest bardzo wysoka. Pomysł genialny, wykonanie genialne, momentami brutalna, ale skłania do przemyśleń. Bardzo, bardzo polecam.

Assiia

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 10
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2021, 21:29 »
U mnie  jak na razie Metro na półce do przeczytania

Indianin

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 15, 2023, 08:09 »
Zainteresowałem się twórczością Dmitry Glukhovsky, ponieważ grałem w grę komputerową "Metro 2033", która bardzo mi się spodobała miała niesamowity klimat. Pomyślałem, że książka też musi być dobra. Przeczytałem powieść "Metro 2033" oraz "Metro 2034". Wspaniałe książki o postapokaliptycznym świecie w którym ludzie muszą walczyć, aby przetrwać. Mam pytanie. Czy ktoś przeczytał powieść "Metro 2035"? Przeczytałem te dwie powieści jakiś czas temu w całości. Pamiętam, że "Metro 2033" znacznie bardziej mi się podobało od "Metro 2034". Mam dylemat czy zacząć czytać "Metro 2035". Jeśli jest ten sam poziom co w pierwszej części chętnie przeczytam też trzecią część.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Dmitry Glukhovsky
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 09, 2023, 13:01 »
Zainteresowałem się twórczością Dmitry Glukhovsky, ponieważ grałem w grę komputerową "Metro 2033", która bardzo mi się spodobała miała niesamowity klimat. Pomyślałem, że książka też musi być dobra. Przeczytałem powieść "Metro 2033" oraz "Metro 2034". Wspaniałe książki o postapokaliptycznym świecie w którym ludzie muszą walczyć, aby przetrwać. Mam pytanie. Czy ktoś przeczytał powieść "Metro 2035"? Przeczytałem te dwie powieści jakiś czas temu w całości. Pamiętam, że "Metro 2033" znacznie bardziej mi się podobało od "Metro 2034". Mam dylemat czy zacząć czytać "Metro 2035". Jeśli jest ten sam poziom co w pierwszej części chętnie przeczytam też trzecią część.
Próbuj. ;) Najwyżej nie dokończysz. Ja zatrzymałam się na dwóch pierwszych, zaczęłam Piter z uniwersum, ale nie dokończyłam. Później już nawet nie śledziłam, czy Głuchowski coś sam więcej napisał.