Wątek: Alexandre Dumas (ojciec)  (Przeczytany 18825 razy)

AnnaV

  • Milczek
  • Wiadomości: 9
Alexandre Dumas (ojciec)
« dnia: Kwietnia 18, 2016, 14:56 »
Alexandre Dumas to francuski pisarz, który tworzył przede wszystkim powieści przygodowe związane z historią Francji. Jego książki pełne były romansów, pojedynków na broń białą, spisków i podstępów.
Najważniejszymi oraz najbardziej znanymi książkami Dumasa był Hrabia Monte Christo oraz
Trylogia o muszkieterach. Napisał m.in. również Wilczyce, Królowa Margot, Pamiętniki lekarza oraz Czarny tulipan.




Z Dumasem spotkałam się w gimnazjum, kiedy to na półkach z książkami mojej mamy ujrzałam Hrabiego Monte Christo i przygarnęłam ją do siebie. Jest to książka do której wracam dość często, albowiem przygody Edmunda Dantesa, jego przemiana i późniejsza aura tajemniczości jak spowijała wszystko co z nim związane sprawiało, że lgnęłam do tej powieści i pragnęłam spędzać z nią każdą swą wolną chwilę.
Później miałam również przyjemność czytać Trzech muszkieterów, powieść, która może nie zachwyciła mnie równie mocno jak Hrabia, jednakże jest warta uwagi i godna polecenia.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 25, 2016, 12:38 »
Dumas (ojciec) napisał tez powieść grozy - "Biesiada widm". Zwykle pisał romanse historyczne, lub przygodowe historyczne,

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2016, 21:01 »
Hrabia Monte Christo dla mnie najpiękniejszy w twórczości pisarza. Pamiętam, że ta książka bardzo mnie "bolała", że można komuś tak zepsuć życie. Pierwszy raz czytałem ją w wieku, kiedy jeszcze chciałem wierzyć, że zło zawsze ukarane być musi - a przynajmniej w książkach. Tu niby jest ukarane ale tego straconego czasu (i tej pięknie zapowiadającej się miłości) już nigdy nie uda się zwrócić.

Piękna bajkowa proza, z tych co to przenoszą bez reszty. Aj chyba sobie jeszcze raz przeczytam...  ::)

g0ldi

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 23
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 06, 2016, 22:25 »
Uwielbiałam Czarnego tulipana, czytałam tę książkę jeszcze jako dziecko i miała na mnie ona duży wpływ. Choć w sumie to dość prosta historia. Podejrzewam, że dzięki tej książce, albo bardziej przez nią, tak mnie dzisiaj ciągnie do powieści historycznych  ;]

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 02, 2018, 18:42 »
Czytałam tylko "Królową Margot". Niestety, po filmie, więc wydawała mi się zdecydowanie za łagodna, naiwna. Choć mimo wszystko wrażenie pozytywne. Po inne powieści jakoś nie sięgnęłam.

Mormandia

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 04, 2018, 13:14 »
Hrabia Monte Christo to też moja ulubiona książka tego pisarza :) A myślałam ostatnio, żeby zabrać się za Czarnego Tulipana

Criver

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 16, 2018, 13:15 »
A czarnego tulipana polecam :)

merathen

  • Milczek
  • Wiadomości: 4
Odp: Alexandre Dumas (ojciec)
« Odpowiedź #7 dnia: Września 12, 2018, 11:54 »
Czytałem tylko Trylogię o muszkieterach, ale chyba czas zająć się także jego innymi dziełami. Bo jednak co klasyka, to klasyka.