Wątek: Andrzej Sapkowski  (Przeczytany 7691 razy)

AnnaV

  • Milczek
  • Wiadomości: 9
Andrzej Sapkowski
« dnia: Kwietnia 18, 2016, 14:09 »
Andrzej Sapkowski to polski pisarz fantasy. Urodzony w Łodzi, z wykształcenia ekonomista, przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym.
Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową Sagą o wiedźminie. W późniejszym czasie została również wydana Trylogia husycka, powieść dla której tłem wydarzeń są wydarzenia historyczne - wojny husyckie. Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.



Trzeba przyznać, że Sapkowski jest jednym z czołowych, polskich autorów jeśli chodzi o gatunek literacki jakim jest fantasy. Zaczęłam przygodę z nim od Sagi wiedźmińskiej, która w jednej chwili stała się moją ulubioną pozycją fantastyczną. I tej właśnie pozycji zawdzięczam spotkanie z wieloma innymi, równie wspaniałymi polskimi pisarzami. Wcześniej miałam w głowie zakorzenione, iż to co polskie jest złe, o wiele lepsze jest to wydane za granicą, do teraz mi wstyd z tego powodu, ponieważ (według mnie) polscy autorzy nieraz biją na głowę zagranicznych.
Po przeczytaniu Sagi doszłam  do wniosku, ze chcę więcej tego co wyszło spod pióra (kawiatury) Sapkowskiego i tym sposobem w moje ręce wpadła Trylogia husycka. Z początku trudno było mi się do niej zabrać, ale jak już raz wzięłam ją ze sobą do łóżka tak miałam nadzieję, że nigdy się nie skończy. Uwielbiam fantastykę i uwielbiam historię, a połączenie obu w przygodach Reinmara z Bielawy było czymś czego potrzebowałam. Nie będę się tu wdawać w szczegóły, aby nie tworzyć niepotrzebnych spoilerów, ale dla mnie jest to jedna z najlepszych powieści, które miałam okazję czytać.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 24, 2016, 12:05 »
Jak na razie za mną "Trylogia husycka" - rzecz imponująca, erudycyjna i ogromnie ciekawa. Zamierzam zabrać się kiedyś za "Wiedźmina", ale przeraża mnie trochę dziwny układ tej książki, tu opowiadania, a tam powieści i nie wiem od czego zacząć i w jakiej kolejności czytać, taki chaos trochę...

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2016, 19:34 »
Do Sapkowskiego mam stosunek ambiwalentny. On świetnie bawi się językiem, kulturą, ale ja w fantasy cenię przede wszystkim autonomiczność świata i to mruganie okiem Sapkowskiego nie do końca mi odpowiada. Przeczytałam tylko "Wiedźmina" i powiem, że jak opowiadania były bardzo dobre, to saga już średnia.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 01, 2016, 07:29 »
Jak nie przepadam za fantastyką, tak Sapkowskiego mogę czytać i czytać :) Na pewno jeden z moich ulubionych pisarzy :)

Bookholiczka

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 23, 2018, 09:46 »
Pananżej to chyba jeden z niewielu chlubnych przykładów naprawdę dobrej polskiej fantastyki. Jako osoba budzi we mnie mieszane uczucia, ale jako autor - pełen szacunek :P

Berion

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 16, 2018, 13:54 »
Zgodzę się, pan Sapkowski wiele razy usilnie się starał wyjść na osobę bucowatą i gburowatą i często bardzo dobrze mu to wychodziło, jednak pisarzem jest naprawdę dobrym :)

Chatson

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 12
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 18, 2018, 13:06 »
Sapkowski to klasyk polskiej literatury fantasy! Polecam wszystkim :)

Procyon

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
  • Zardu Hassefrau
Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #7 dnia: Września 18, 2018, 09:16 »
Aż dziw, że nadal nie ma tu tego tematu. Mamy na sali jakiś milosników prozy Pananżeja?

Indianin

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Andrzej Sapkowski
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 23, 2023, 17:27 »
Uwielbiam Andrzeja Sapkowskiego. W szczególności za "Sagę o wiedźminie" , którą przeczytałem w całości mimo, że ma pięć tomów. Była bardzo ciekawa, oraz nie było momentów, które były by nudne. Przeczytałem, również ”Trylogia husycka", którą polecam, także przeczytać. Bardzo ciekawa powieść z elementami historycznym i akcją w większości tocząca się w rejonie Dolnego Śląska, oraz miasta Wrocław. Przeczytałem jeszcze "Żmija" jest to powieść historyczna z elementami fantastyki. Opowiadania o radzieckiej interwencji w Afganistanie. Głównym bohaterem jest chorąży Armii Radzieckiej polskiego pochodzenia, Paweł Lewart.