Wątek: Dlaczego Polacy nie czytają?  (Przeczytany 12995 razy)

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Dlaczego Polacy nie czytają?
« dnia: Grudnia 28, 2017, 12:48 »
W tytule nieco przesadziłam – ostatecznie polskie księgarnie oraz biblioteki mają się dobrze – ale chciałam nadać tematowi odrobiny dramatyzmu. ;)

Nie znam nikogo w moim otoczeniu, kto czyta książki. Jeśli już się coś takiego zdarzy, to jest to literatura pokroju Kalicińskiej czy inna kobieca, ale i to rzadkie sytuacje. Poza tym jednak w ostatnim czasie dostrzegam, że ilekroć wspominam coś o jakiejś książce, jestem – albo tak to czuję – odbierana jako dziwny przypadek z innej planety. A przecież czytanie nie powinno przysparzać takich uczuć, powinno być zupełnie normalne. Dlaczego więc nie jest?

Dlaczego wielu Polaków w czasie wolnym preferuje inną rozrywkę niż czytanie? Pytanie to zadaję sobie za każdym razem, gdy widzę wieczorem włączony w moim domu telewizor, a naprzeciw niego twarze domowników wpatrzone w kolejny odcinek serialu o kryminalnych zagadkach amerykańskiego miasta, oczy utkwione w jakichś marnych pisemkach lub w telefonach komórkowych. Czy wolno mi oceniać? Nie, ale mogę się zastanawiać, skąd się to bierze, bo to jest powszechne.

Czy czytanie dla wielu ludzi to wstyd?

Nie rozumiem...

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 28, 2017, 20:00 »
Trudno powiedzieć dlaczego nie czytają? Pamiętam kolejki w księgarniach w dniach, kiedy były dostawy książek. Kolejki mniejsze niż w mięsnym, ale spore. Atmosfera też była inna. Bardziej uduchowiona, intelektualna ::) Może internet, filmy, itp skutecznie konkurują z książkami w wydaniu tradycyjnym? Są E-booki? ale według mnie to nie TO. Może nie ma mody na czytanie? Ale czy tu potrzebna jest moda? Pewnie nie, ale chyba dobrze by się stało, jakby jakiś celebryta kilka razy pokazał się z książką w objęciach. No, kilku celebrytów i wiele razyMoże podziałałoby to na niektórych ludzi do tej pory wzorujących się na Kardashiankach? To byłby najlepszy ze snobizmów - snobizm na czytanie książek Przyzwyczajenie do czytania przyjdzie później. Może nie u wszystkich, ale na pewno przyjdzie

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 30, 2017, 13:33 »
Snobizm w kwestii czytania źle mi się kojarzy, To tak, jak z ludźmi, którzy kupują książki, by w ich domu pełniły funkcję dekoracyjną. E-booki to też książki, a to, czy są lepszą formą od papierowych, jest jedynie kwestią gustu, i sięganie po e-booki nie umniejsza wartości wersji papierowych ani nie obniża statystyk czytelnictwa. Tzw. „celebryci” sami wydają „książki”. Może rzeczywiście problem tkwi w braku promowania dobrych książek? Nie chodzi przecież o to, by od razu sięgać po klasykę, ale by w ogóle zacząć czytać, tylko nie książki z najniższej półki.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 31, 2017, 12:14 »
Nie mam nic przeciwko e bookom. To też jest czytelnictwo. Snobizm? Cóż, jeśli w domu na półkach stoją książki, nawet li i jedynie dla ozdoby, to jest szansa, że w jakimś momencie ktoś po nie sięgnie. Jeśli chodzi o ilość książek na rynku, to część z nich to pozycje wartościowe, a część niestety jest wydawana niedbale, praktycznie bez redakcji i korekty, niekiedy z błędami ortograficznymi, treść ich też bywa taka sobie. Jak je rozróżnić? Odróżnić? Wytrawny czytelnik odróżnia, mniej wprawny trafia na kiepskie dzieło i ... zniechęca się :'(

oknocand

  • Milczek
  • Wiadomości: 4
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 20, 2018, 16:31 »
Jakie macie doświadczenia odnośnie polskich bibliotek? Brzydkie, szare, zapuszczone. Nowości książkowe to te z lat 90., a w wyborze pomóc ma Wam kobieta w wieku Waszych babć. Jasne, że to nie reguła, że coraz częściej spotyka się też biblioteki ładne, nowoczesne, nawet multimedialne. Ale to raczej luksus metropolii. Tymczasem w tych mniejszych jakby zatrzymał się czas.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 21, 2018, 13:31 »
Witaj :D Ja jestem bardzo zadowolona z naszych osiedlowych bibliotek. Jest ich kilka, tych dla dorosłych i tych dla dzieci i młodzieży. Są skomputeryzowane i w ofercie mają również nowości, z 2017 roku. Co prawda nie tyle ile byśmy chcieli (bibliotekarki i czytelnicy), ale i tak sporo. Panie są w różnym wieku -  powiedzmy, że mają skończone 18 lat, nieważne kiedy :D i są bardzo sympatyczne, kompetentne i chętnie pomagają coś wybrać niezdecydowanym.  Gorzej z czytelnikami. nie wiem, jak jest w "młodzieżówkach", ale w tych bibliotekach dla dorosłych częściej widuję starszych ludzi. Być może dlatego, że ja chodzę tam przed południem, a wiadomo, że młodsi ludzie są w szkole lub pracy o tej porze. Również przy kościele działa niewielka wypożyczalnia książek.
Znacznie gorzej jest z księgarniami. Na moim osiedlu wszystkie "padły", łącznie z tymi stoiskowymi na ryneczku :(  Od jakiegoś czasu jest otwarta niewielka księgarenka "sieciowa", (razem z artykułami papierniczymi!) ale nie ma zbyt dużego wyboru książek. Cóż, dobrze, że jest.
Ten żart z pewną przesadą (mam nadzieję) odzwierciedla sytuację naszego czytelnictwa.
Na szczęście są ludzie dla których czytanie jest ważne.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 23, 2018, 15:29 »
Bo ja wiem czy Polacy nie czytają? Wystarczy iść na Targi Książek w Warszawie czy w Krakowie. Moim zdaniem nie powinniśmy opierać się na wynikach badania robionego tylko na jakiejś grupie ludzie czy też na podstawie wypożyczeń. Powiem szczerze, że sama jeśli kupuję to ebooki. Papierowe dostaję do recenzji od wydawnictw. Natomiast nigdzie to nie odnajduje odzwierciedlenia w badaniach. ;)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 24, 2018, 21:33 »
Ze dwa lata w swojej bibliotece nie byłam, ale ogólnie poleciłabym każdemu, kto by się chciał do niej zapuścić, bo jednak sporo nowości tam sprowadzają.
Co do wyboru literatury - to nie dyskutuję, bo jednak nie każdy ma chęci czas, możliwości, siły, aby czytać tylko ambitną literaturę. Jak miałam maraton w tamtym roku na uczelni, ledwo na oczy widziałam, bo co zjazd jakieś sprawka, to mi się już nic innego robić nie chciało.
Jeśli chodzi o badania, to też byłabym ostrożna, bo z tym wyborem ankietowanych to różnie bywa, a jak się patrzy na Internet to jednak czytelnictwo wcale nie ma tak się źle. A ci starsi? Cóż, widocznie może już się w życiu naczytali. :D
Co do mody - na pewno przykład kogoś znanego,  popularnego może wpłynąć na wzrost czytelnictwa i nie widzę w tym nic złego. Moje zainteresowanie fantastyką ożyło po premierze filmu "Władca Pierścieni", oglądam "Teorię wielkiego podrywu' (kto zatwierdził polski tytuł?  :stena:) i podobno w Stanach zauważono wzrost zainteresowania naukami ścisłymi, więc kto wie, czy jakaś nowa fala na czytanie znowu nie wyskoczy?

Natali33

  • Milczek
  • Wiadomości: 5
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 02, 2018, 09:10 »
Nie czytają, bo wolą po pracy usiąść przed telewizorem. Moi rodzice kiedyś  czytali, ale przestali, bo nie lubią czytać jak jest ciemno, szybko bolą ich oczy nawet w okularach. Może to wymówka, nie wiem  :), Widzę dużo młodych i starszych ludzi w autobusach i tramwajach jak jadą do pracy albo wracają i czytają książki, więc nie jest nas tak mało

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 08, 2018, 06:54 »
Myślę, że z czytaniem książek jest jednak gorzej niż kiedyś. W księgarniach tłoku nie ma, czasem wejdzie jakiś klient, czasem ktoś kupi jakąś książkę, lub e-booka. Szału nie ma. Dobrze, że na Targach Książki i na rozmaitych Dniach Książki, Kiermaszach itd. bywa sporo ludzi.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 23, 2018, 17:59 »
Gorzej trochę może być, w końcu możliwości spędzania wolnego czasu jest o wiele więcej niż kiedyś. Ale nie oceniałabym czytelnictwa po ruchu w księgarniach. Mnie samą już chodzenie po księgarniach nuży, wolę przeglądać w Internecie.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 24, 2018, 08:20 »
Wygodnie jest przeglądać książki w księgarniach internetowych, czytać streszczenia, recenzje i wybierać książki. Niestety - i recenzje i streszczenia mogą być mylące i książka, której streszczenie nas urzekło okazuje się gniotem. W księgarni można wziąć powieść do ręki, przejrzeć i zorientować się, czy o to właśnie nam chodzi? Tak mniej więcej oczywiście. Wybór sposobu zakupu zależy od czytelnika. W każdym razie obie metody mają zalety  :D

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 25, 2018, 19:17 »
Gdybym nie zalazła pewnego dnia do stacjonarnego empiku, to zapewne szybko bym książki o legendzie Robin Hooda nie znalazła. :P
Ale z drugiej strony, jak kupuję, to przede wszystkim ebooki, więc Internet i tak górą. Nie mówiąc już o tym, że jakoś oferta książek w moim mieście nie jest porażająca.

torazs1

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 27, 2018, 20:42 »
Winny jest kraj, który czytania totalnie nie promuje. Winni są rządzący, którzy kulturę mają w głębokim poważaniu i w corocznym planowaniu budżetów sytuują ją na szarym końcu. Ktoś powie, że to w porządku, bo przecież ważniejsza jest służba zdrowia, szkoły, uczelnie, drogi. A ja Wam powiem, że nie.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Dlaczego Polacy nie czytają?
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 05, 2018, 19:59 »
Z tym, że czytelnictwo jest bardzo ważne zgadzam się. Służba zdrowia oczywiście też, szkoły, uczelnie itd. ... też są bardzo ważne, ale czy bez czytania książek, choćby nawet słuchania ich ... doczekamy się dobrych, kreatywnych, kulturalnych lekarzy, naukowców, inżynierów ... A czytelnictwo rzeczywiście nie jest promowane, książki są bardzo drogie i część z nich jest niedbale wydawana. Z błędami i ortograficznymi i językowymi ... niestety :(