Wątek: Dorota Terakowska  (Przeczytany 4787 razy)

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Dorota Terakowska
« dnia: Grudnia 25, 2017, 18:35 »
Dorota Terakowska, właśc. Barbara Rozalia Terakowska (1938-2004) – pisarka i dziennikarka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Książki:
„Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie. Dzień i noc czarownicy”
„Być rodziną 1, czyli jak budować dobre życie swoje i swoich dzieci” (z Jackiem Bombą)
„Być rodziną 2, czyli jak zmieniamy się przez całe życie” (z Jackiem Bombą)
„Córka Czarownic”
„Cyrk Bumstarara”
„Dobry adres to człowiek”
„Guma do żucia”
„Lustro pana Grymsa”
„Muzeum rzeczy nieistniejących”
„Ono”
„Poczwarka”
„Próba generalna”
„Samotność Bogów”
„Tam, gdzie spadają Anioły”
„Władca Lewawu”
„W krainie Kota”

Nie przeczytałam wszystkich jej książek, jednej nawet nie skończyłam, a była to „Samotność Bogów”. Przez kilkadziesiąt pierwszych stron nie umiałam zrozumieć, o czym jest ta powieść, dlatego się poddałam. Miałam wrażenie, że była o niczym, że nic się tam nie działo.

Z innych powieści fantasy przeczytałam w całości „Tam, gdzie spadają Anioły” i bardzo mi się spodobał wątek Anioła Stróża. „Córka Czarownic” również była dość interesująca, ale muszę przyznać, że świat fantastyczny, kreowany przez panią Terakowską, mnie raczej nie przekonywał. Może dlatego, że fantastyka to dla mnie odległy gatunek, ale uważam też, że warsztat pisarski autorki jeśli chodzi o fantastykę pozostawia wiele do życzenia.

Najbardziej przekonały mnie „Poczwarka” i „Ono”, poruszające tematykę społeczną. „Poczwarka” to opowieść o dziewczynce chorej na zespół Downa i o tym, jak odkrywa ona tajemnice świata. Urzekła mnie wrażliwość, z jaką została napisana, chociaż zakończenie nie bardzo przypadło mi do gustu. „Ono” to z kolei historia Ewy, która zachodzi w ciążę wskutek gwałtu. W tej powieści przede wszystkim najbardziej interesująco przedstawione są relacje rodzinne, natomiast byłam skonsternowana niejednoznacznym zakończeniem.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Dorota Terakowska
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 04, 2018, 15:04 »
Miałem okazję zapoznać się z powieścią Tam gdzie spadają anioły. Muszę powiedzieć, że był to udany debiut Terakowskiej w mojej świadomości czytelniczej. Trochę wystraszyłem się na początku, gdy przeczytałem, że jest to powieść dla młodzieży, jednak im dalej w las tym większe wrażenie, że chyba jednak nie. Tam gdzie spadają anioły to książka mądra, to świetnie napisane rozważanie na temat natury dobra i zła jak również rozważania na temat wiary i jej miejsca w życiu człowieka. Zdecydowanie nie żałuję, że się skusiłem.