Daisy Goodwin
« dnia: Grudnia 17, 2017, 19:45 »
Daisy Georgia Goodwin (1961) – brytyjska pisarka i producentka telewizyjna. Jest autorką scenariusza do serialu historycznego „Wiktoria” oraz książki o tym samym tytule.

Nie wiem, czy serial „Wiktoria” cieszył się w Polsce wielką popularnością. Trudno to ocenić po zaledwie ośmiu odcinkach pierwszego sezonu (drugi już jest, lecz nie w telewizji publicznej jak na razie). Moim zdaniem był dobry, choć bez większych rewelacji. Można powiedzieć, że bardzo, bardzo poprawny i dosyć interesujący.

Książka utrzymuje ten sam poziom. O ile wiem, była pisana w trakcie tworzenia scenariusza, toteż opisywane w niech wydarzenia pokrywają się z tymi w serialu. Nie jest to biografia królowej Wiktorii, a raczej opis pierwszych lat jej rządów. Konstrukcja, podobnie jak w przypadku serialu, poprawna, choć styl nie porywa. Nie wiem, jak to się stało, że polskie wydanie ma dwoje tłumaczy, nigdy dotychczas się z czymś podobnym nie spotkałam, ale jest to ogromna wada, bo rozdziały w przekładzie jednego tłumacza i rozdziały w przekładzie drugiego znacznie się różnią pod względem językowym i stylistycznym, przy czym drugi tłumacz dokonał, moim zdaniem, słabszego przekładu. Korekta też chyba się nie popisała, skoro posłała w świat takie słowo, jak „wychodować” (piszę na podstawie wersji elektronicznej).

Ale to wciąż jest całkiem niezła powieść, choć „poprawny” to dla niej najlepsze określenie. Jeśli popatrzymy na nią jako na kobiecą literaturę historyczną, to zachowuje przyzwoity poziom.