Jean Sasson
« dnia: Grudnia 17, 2017, 18:58 »
Słowem wstępu – nie wiem, gdzie tę panią umieścić. Nie spisuje własnych wspomnień, ale jednak nie jest to typowa literatura faktu w znaczeniu reportażu, więc pozostawiam do ewentualnego rozstrzygnięcia przez moderatorów. Moja intuicja podpowiada, że ten dział jest najbardziej odpowiedni. ;)

Jean Sasson urodziła się w 1950 roku. W wieku dwudziestu dziewięciu lat wyjechała do Arabii Saudyjskiej, by pracować w dziale administracyjnym Szpitala Specjalistycznego im. króla Fajsala w Rijadzie. Tam poznała księżniczkę, znaną czytelnikom jako Sułtanę, której wspomnienia spisała w kilku książkach. W Polsce ukazały się:

„Dziecko Estery”
„Majjada, kobieta Iraku”
„Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena”
„Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie”
„Z miłości do syna”
Cykl o księżniczce Sułtanie:
„Księżniczka”
„Córki księżniczki Sułtany”
„W kręgu księżniczki Sułtany”
„Łzy księżniczki”
„Sekrety księżniczki”

Przeczytałam trzy książki z serii o księżniczce (niedawno się dowiedziałam, że są jeszcze dwie nowsze, więc na pewno po nie sięgnę). O ile styl jest dość lekki, czasem nawet za bardzo, o tyle tematyka nie jest łatwa. We wspomnieniach księżniczki Sułtany (imiona dla bezpieczeństwa zostały zmienione) przeważa okrucieństwo względem kobiet. Nie jest to literatura przyjemna i nie każdy może ją przeczytać, bo niektóre opisy są dość drastyczne. Rzadko można się czegoś dowiedzieć o rodzinie Saudów, a tutaj mamy informacje z pierwszej ręki. O tym, jak traktowane są kobiety w Arabii Saudyjskiej, powszechnie wiadomo, lecz ze wspomnień Sułtany wyłania się obraz kobiet chcących walczyć o swoje prawa. Bo nawet królewskie pochodzenie nie chroni ich przed okrucieństwem mężczyzn, od których są całkowicie zależne. Choć zdarzają się przełomy i o nich również w tych książkach można przeczytać. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale na pewno niezwykle ciekawa.