Wątek: Orhan Pamuk  (Przeczytany 54 razy)

Aybige

• Czytelnik
  • *
Orhan Pamuk
« dnia: Grudzień 12, 2017, 21:29 »
Orhan Pamuk urodził się w 1952 roku w Stambule. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule. W 2006 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. W Polsce ukazały się następujące powieści autora:

„Biały zamek”
„Cevdet Bej i synowie”
„Czarna księga”
„Dom ciszy”
„Dziwna myśl w mej głowie”
„Inne kolory”
„Muzeum niewinności”
„Nazywam się Czerwień”
„Nowe życie”
„Pisarz naiwny i sentymentalny”
„Stambuł. Wspomnienia i miasto”
„Śnieg”
„Rudowłosa”

Dużo tego, a ja przeczytałam tylko półtorej książki. Pół „Śniegu”, który mnie trochę zmęczył, ale kiedyś do tej książki wrócę. Podobno to jedna z cięższych powieści Pamuka i może źle zrobiłam, od nie rozpoczynając przygodę z twórczością tego pisarza.

Natomiast w całości przeczytałam składającą się na prawie siedemset stron „Dziwną myśl w mej głowie”. Niby nic specjalnego – jest sobie Mevlut i jest sobie Stambuł. Mevlut od czterdziestu lat sprzedaje buzę, chociaż z upływem lat wszyscy traktują to jako jego nieszkodliwe dziwactwo. Stambuł się zmienia, rozrasta, a Mevlut wciąż pozostaje taki sam. Nuda? Nic bardziej mylnego, bo główny bohater ma ciekawą rodzinę i grono przyjaznych mu ludzi, a dla każdego na owych siedmiuset stronach znajdzie się miejsce. Opisy płyną leniwie i sennie, jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji – będzie rozczarowany. Ja nie oczekiwałam. Jedyne, co mi czasem przeszkadzało, to streszczanie zamiast opowiadania. Z drugiej strony może styl Pamuka jest już nieco archaiczny i nie pasuje do konwencji powieści współczesnej, gdzie sceny urywają się niemal jak na filmach. Z tego punktu widzenia chyba taka narracja mnie cieszy.

Polecam i... cóż, mam sporo powieści Pamuka do nadrobienia. ;)

malyneczka

• Wielbiciel słowa pisanego
  • Moderator
    • #MALINOWSKAK
Odp: Orhan Pamuk
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2017, 11:59 »
Czyałam "Śnieg", "Stambuł" i "Nazywam się Czerwień". Pamuk należy do grona moich ulubionych pisarzy. :)