Wątek: Nelle Harper Lee  (Przeczytany 12830 razy)

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Nelle Harper Lee
« dnia: Grudnia 11, 2017, 19:49 »
Nelle Harper Lee urodziła się w 1926 roku w Monroeville w Alabamie, zmarła w 2016 tamże. Napisała dwie powieści: „Zabić drozda” oraz „Idź, postaw wartownika”.

„Zabić drozda” należy do tych książek, które trzeba przeczytać. Napisana z perspektywy dziecka, dotykająca problematyki rasizmu powieść jest, niestety, wciąż aktualna.

No, właśnie – z perspektywy dziecka. Nie czytałam drugiej powieści autorki, gdyż zniechęciły mnie opinie w internecie, jakoby ta książka niszczyła idealny obraz bohaterów „Zabić drozda”, że Atticus Finch to nie taki obrońca praw ludzi innej rasy itd. Trochę byłam zdziwiona, tym bardziej jeszcze, gdy trafiłam na uwagę jednej z czytelniczek, że w „Zabić drozda” wnikliwi czytelnicy z pewnością to dostrzegą. Może jednak nie zrozumiałam przesłania tej książki, może sama patrzę oczami Skauta, skoro dla mnie Atticus to bohater? Macie podobne odczucia? A może wskażecie mi, co z tym Atticusem jest nie tak... Trochę mi wstyd, ale chyba nie do końca wszystko zrozumiałam. :(

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Nelle Harper Lee
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 01, 2018, 15:11 »
Niedawno miałem okazje przeczytać Idź, postaw wartownika. Była to dla mnie książka trochę niejednoznaczna w sensie takim, że trudno mi było zrozumieć głównych bohaterów. Miałem problem z określeniem w jaki sposób autorka chce ich ukazać. Być może jest to książka, którą są w stanie zrozumieć mieszkańcy południa Stanów Zjednoczonych. Ja po przeczytaniu nie bardzo wiedziałem co myśleć, aczkolwiek napisana w świetnym stylu.