Wątek: Arthur Golden  (Przeczytany 12369 razy)

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Arthur Golden
« dnia: Grudnia 11, 2017, 13:35 »
Arthur Golden urodził się w 1956 roku i jest autorem powieści „Wyznania gejszy” (niestety, tylko jednej!).

„Wyznania gejszy” przeczytałam cztery lata temu, ale nadal nie mogę zapomnieć wrażenia, jakie wywarły na mnie dwie rzeczy. Po pierwsze z dużym dystansem podchodzę do narracji pierwszoosobowej, bo autorzy często ją psują, zarazem sprawiając, że czytelnik traci do głównego bohatera-narratora sympatię. Tymczasem narracja w tej powieści po prostu sobie płynie, płynie... i nic to, że to jest napisane w pierwszej osobie.

Po drugie czy przyszłoby Wam do głowy, że napisał to mężczyzna, gdybyście tego nie wiedzieli? W żadnej innej książce nie spotkałam się z taką umiejętnością wczucia się autora w psychikę płci przeciwnej. Golden mógłby równie dobrze wydać tę powieść pod żeńskim pseudonimem i nikt by się nie zorientował.

Powieść jest genialna, nie boję się użyć tego słowa. Jest tu wszystko: japońska kultura, wszystkie aspekty życia gejszy, miłość i nawet wojna... Kto nie czytał, ten powinien się zapoznać! :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Arthur Golden
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 11, 2017, 19:15 »
Mnie też podobały się Wyznania gejszy chociaż nie do końca pasowało mi zakończenie. Ale powieść rzeczywiście na lata pozostaje w pamięci