Wątek: Khaled Hosseini  (Przeczytany 12461 razy)

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Khaled Hosseini
« dnia: Grudnia 11, 2017, 13:22 »
Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku w Kabulu. W 1993 roku zdobył dyplom lekarza na Kalifornijskim Uniwersytecie w San Diego. Dziesięć lat później, w 2003 roku, ukazała się jego debiutancka powieść pt. „Chłopiec z latawcem”. Później napisał jeszcze „Tysiąc wspaniałych słońc” (2007) oraz „I góry odpowiedziały echem” (2013).

Co tu dużo mówić, jestem zachwycona jego powieściami, zwłaszcza dwoma pierwszymi. „Tysiąc wspaniałych słońc” moim zdaniem jest tylko odrobinę słabsza od „Chłopca z latawcem”, ale nie jest to wielka przepaść. Obie książki poruszają tematykę wojny w Afganistanie: najazdu ZSRR, a potem rządów talibów. W obydwu pojawia się temat przyjaźni: w „Chłopcu z latawcem” przyjaźni z dzieciństwa, pomiędzy dwoma chłopcami, jest tu też motyw odkupienia i przebaczenia; w „Tysiącu wspaniałych słońc” jest to przyjaźń kobieca, pomiędzy dwoma żonami tego samego, okrutnego człowieka. Styl Hosseiniego jest bardzo lekki, plastyczny, a jednocześnie nie przeszkadza to w czytaniu o przecież niezwykle trudnych zagadnieniach... Trzeba umieć pisać o wojnie i przebaczeniu, by tego nie zepsuć, a Hosseini tego nie zepsuł.

Inaczej ma się sprawa ze zbiorem powiązanych wspólnym motywem opowiadań, „I góry odpowiedziały echem”. To jest nadal dobra książka, tylko trochę... trochę czegoś brakuje, jest to inny Hosseini. Nadal mamy tu lekki styl, poruszające historie, tylko wydaje się, że wszystkiego jest za dużo, a niektóre opowiadania są niepotrzebne. Szkoda.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Khaled Hosseini
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 11, 2017, 20:31 »
Przypomniałaś mi autora. :) Mam na czytniku jego książki, muszę w końcu po nie sięgnąć.