Wątek: George R.R. Martin  (Przeczytany 17665 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
George R.R. Martin
« dnia: Sierpnia 14, 2017, 18:54 »
George R.R. Martin - właśc. George Raymond Richard Martin (ur. 20 września 1948 w Bayonne w stanie New Jersey) – amerykański pisarz, twórca science fiction i fantasy, zarówno opowiadań jak i powieści, wielokrotny zdobywca nagród Nebula i Hugo oraz wielu innych: World Fantasy Award, Bram Stoker Award, czy Locus Award.
Początkowo publikował pod nazwiskiem pozbawionym dwóch „R”, które dołączył, gdy zaczęto go mylić z producentem płyt The Beatles. Jego utwory przetłumaczono na kilkanaście języków, w tym polski. Jest autorem popularnej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia, na której oparto między innymi grę fabularną A Game of Thrones oraz serial wyprodukowany przez HBO (premiera pierwszego sezonu w 2011). Na podstawie jego prac nakręcono kilka filmów i odcinków serii telewizyjnych (Remembering Melody, 1984; Nightflyers, 1987; Sandkings, 1995). George R.R. Martin współpracował także przy tworzeniu różnych projektów telewizyjnych (m.in. Strefa mroku, Beauty and the Beast, Doorways).

Pieśń lodu i ognia (A Song of Ice and Fire)

Powieść
Gra o tron (A Game of Thrones, 1996) – w Polsce w 1998
Starcie królów (A Clash of Kings, 1999) – w Polsce w 2000
Nawałnica mieczy (A Storm of Swords, 2000) – w Polsce w 2002 i podzielona na tomy Stal i śnieg (Steel and Snow) oraz Krew i złoto (Blood and Gold)
Uczta dla wron (A Feast for Crows, 2006) – w Polsce w 2006 i podzielone na tomy Cienie śmierci oraz Sieć spisków
Taniec ze smokami (A Dance with Dragons, 2011) – w Polsce w 2011-2012 i podzielona na tomy – pierwszy tom został wydany 22 listopada 2011, natomiast drugi tom został wydany 21 lutego 2012
The Winds of Winter (w przygotowaniu)
A Dream of Spring (w przygotowaniu)

Opowiadania
Błędny rycerz (The Hedge Knight), wydany w antologii pod redakcją Roberta Silverberga Legendy (Legends, 1998) – w Polsce w 1999
Ścieżka smoka (Path of the Dragon), ukazała się w grudniowym numerze Asimov's Science Fiction Magazine, w Polsce wydana przez magazyn literacki „Fenix” 02(102)/2001
Wierny miecz (The Sworn Sword), wydany w antologii pod redakcją Roberta Silverberga Legendy II (Legends II, 2003) – w Polsce w 2004
The Mystery Knight, wydany w 2010 roku w antologii „Warriors”. W Polsce opowiadanie wydane, razem z Błędnym Rycerzem i Wiernym Mieczem w zbiorze Rycerz Siedmiu Królestw.
The She-Wolves of Winterfell (w przygotowaniu)

Inne powieści
Światło się mroczy (Dying of the Light, 1977) – w Polsce w 2004
Przystań Wiatrów (Windhaven, 1981); wspólnie z Lisą Tuttle – w Polsce w 1997
Ostatni rejs „Fevre Dream” (Fevre Dream, 1982) – w Polsce w 2002
Rockowy Armageddon (The Armageddon Rag, 1983) – w Polsce w 2005
Dead Man's Hand (1990) – wspólnie z Johnem J. Millerem
Shadow Twin (2005) – wspólnie z Gardnerem Dozois i Danielem Abrahamem
Hunter’s Run (2008) – wspólnie z Gardnerem Dozois i Danielem Abrahamem

Inne opowiadania
The Skin Trade (1988) – w zbiorze opowiadań Dark Visions 5

Zbiory opowiadań
A Song for Lya and other stories (1976)
Songs of Stars and Shadows (1977)
Piaseczniki (Sandkings, 1981) – w Polsce w 1998
Songs the Dead Men Sing (1983)
Wędrowcy (Nightflyers 1985)
Tuf Wędrowiec (Tuf Voyaging, 1986) – w Polsce w 1997
Portraits of His Children (1987)
Quartet (2001)
George R.R. Martin: A RRetrospective (2006 oraz dwutomowa wersja z 2007 George R.R. Martin: A RRetrospective - Dreamsongs) – w Polsce wydany w trzech tomach: Światło Odległych Gwiazd (2007), Żeglarze Nocy (2007) i Wędrowny Rycerz (2008)
Starlady/Fast-friend (2008)
Lodowy smok (The Ice Dragon, 2006) – ilustr. Yvonne Gilbert; w Polsce w 2011

Scenariusze
Strefa mroku (The Twilight Zone) – 8 odcinków (1986-1989)
Piękna i bestia (Beauty and the Beast) – 15 odcinków (1987-1990)
Po tamtej stronie (The Outer Limits) – 1 odcinek (1995)
Gra o tron (Game of Thrones) – 4 odcinki (od 2011)


Mój pierwszy kontakt z autorem to Rycerz siedmiu królestw, którego akcja poprzedza czasy Gry o tron. Świat zaproponowany przez Martina jest dla mnie bardzo atrakcyjny. Książka wciągneła mnie od pierwszej strony. Wielki plus za postaci i za humor. Po takim wstępie już nie mogę się doczekać Gry o tron

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #1 dnia: Września 03, 2017, 17:36 »
Swoją przygodę z Martinem zaczęłam od pierwszego tomu "Pieśń lodu i ognia". Hmm...okazało się, że wolę bardziej klimat Tolkiena, ale Martin na pewno też stworzył ciekawe uniwersum. Na razie na pierwszym tomie się zatrzymałam, ale na pewno sięgnę po kolejne utwory.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 24, 2018, 13:49 »
Gra o tron za mną i już zacieram ręce na Starcie królów. Moje oczekiwania były wysokie i jak do tej pory nie jestem zawiedziony.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 25, 2018, 01:37 »
A ja się zastanawiam, czy nie sprzedać cyklu.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 26, 2018, 22:15 »
Starcie królów za mną. Muszę powiedzieć, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2018, 12:50 »
Po około trzech tygodniach z żalem opuszczam świat wykreowany przez Martina. Co gorsza nie mam nawet wrażenia, że zbliżam się ku końcowi, a krążą słuchy, że końca może nie być. Pieśń lodu i ognia to genialny cykl, pełen pełnokrwistych bohaterów, tworzony konsekwentnie, nieprzewidywalny. Niecierpliwie czekam na kolejny tomy z nadzieją, że jednak się ukażą.

Ćwiekfan

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 03, 2018, 09:28 »
W Pieśń lodu i ognia najlepsze jest właśnie to, że wszyscy bohaterowie są prawdziwymi ludźmi, czytasz o tych ludziach i myślisz sobie że poznałeś kogoś takiego w swoim życiu. Dodatkowo, to poczucie, że poza Johnem nikt nie jest bezpieczny i wszyscy mogą umrzeć.

trzystu

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 24, 2018, 20:13 »
Wszystko fajnie ale szkoda że się ostatnio obija i nie tworzy nic nowego

Chatson

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 12
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 21, 2018, 23:51 »
Jak to nie tworzy? Przecież "Wichry zimy" już w przyszłym roku mają się ukazać 😉

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 11, 2019, 20:09 »
Świat lodu i ognia to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Pieśni lodu i ognia. Pozwala lepiej zrozumieć cały cykl, poznać świat bohaterów i historię tego świata. Polecam.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 12, 2019, 12:30 »
A ja się zastanawiam, czy nie sprzedać cyklu.
Jednak mi przeszło. :D I coraz większą mam ochotę powrócić do serii. Jedynie co mnie denerwuje, to postać Daenerys Targaryen, której jakoś nie znoszę, a z tego, co widzę, to jest jedną z ważniejszych postaci w historii serii.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 17, 2020, 15:16 »
Ogień i krew to pozycja obowiązkowa dla miłośników "Pieśni lodu i ognia". Książki opisują losy rodu Targaryenów od Aegona Zdobywcy do początku rządów Aegona III (w związku z tym spodziewam się kolejnych części). Mimo, że pisane w formie kroniki czyta się super i naprawdę wiele się działo. Polecam :)

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #12 dnia: Października 24, 2020, 17:53 »
Czytałam Grę o tron, ale chyba miałam kiepskie wydanie ebooka i jeszcze raz muszę do tej historii wrócić. Czytałam też "Światło się mroczy" i jednak wolę jak autor nie eksperymentuje z gatunkami ;)

Assiia

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 10
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 05, 2021, 21:28 »
Czytałam jak wyszedł serial i od razu oglądałam, ale na ebooku i była to trochę męczące. Teraz mam wszystkie w formie książki i ta ilustrowana wersję o każdym rodzie. Ogień i krew muszę zacząć bo leży na mojej półce od premiery  :(

Marion

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: George R.R. Martin
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 24, 2023, 09:36 »
Jak to nie tworzy? Przecież "Wichry zimy" już w przyszłym roku mają się ukazać 😉
I nie ma. :( Niedawno czytałam, że pisanie nie bardzo mu idzie. Oby jednak znalazł motywację i siły do kontynuacji. Choć myślę, że jakby co, to i tak ktoś powieść dokończy.