Wątek: Książki niedoczytane  (Przeczytany 12919 razy)

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Książki niedoczytane
« dnia: Lutego 27, 2017, 12:49 »
Macie jakieś książki, których nie skończyliście z różnych powodów czytać? U mnie bardzo rzadko się zdarza, żebym odłożyła książkę po paru stronach, chyba po prostu starannie dobieram lektury. Owszem miałam takie pozycje, które odkładałam, ale to raczej, gdy byłam młodsza. W późniejszych latach nie doczytałam tylko  "Mdłości" Sarte'a i nawet nie jestem w stanie powiedzieć, o czym ta książka była, bo odpadłam po 2 rozdziale. I jeszcze Kalicińskiej, tu wiem o co chodzi, ale język tak mnie irytował, że nie dałam rady.
I ostatnio też trafiłam na taką właśnie książkę, której nie doczytałam. Mianowicie - "Stambuł był baśnią" M. Levi. Spodziewałam się czegoś w stylu Pamuka lub Safak, a tymczasem dostałam straszny strumień świadomości - nie żebym miała coś przeciwko strumieniowi, to nie tak. Książka jest po prostu nudna, ciągi zdań pełne myślników i wielokropków są męczące. Sam pisarz sprawia wrażenie, jakby tylko on wiedział o czym pisze, bohaterów nie  można polubić, a sam sposób pisania jest dosyć bełkotliwy. Także stwierdziłam, że tej pozycji na razie podziękuję. Być może nie trafiła na swój czas, a może po prostu jest tak fatalna...
Stwierdzam, że szkoda czasu na takie książki, kiedy wokół jest mnóstwo innych ciekawszych lektur :).

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 28, 2017, 13:01 »
Mam kilka takich na koncie. Zaczynam czytać jakąś pozycję i okazuje się, że jej lektura bardziej mnie irytuje niż sprawia przyjemność, a ja zaczynam wątpić w sens czytania. Wtedy właśnie odkładam taki tytuł i najczęściej staram się jak najszybciej o książce zapomnieć. Ostatnią odłożoną miesiąc temu książką było Za cenę życia Elinor Glyn.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 01, 2017, 18:20 »
Zebrałoby się pewnie takich książek trochę. Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że potrafię zacząć czytać kilka książek naraz , drugim, że mi się dzieło po prostu nie podoba. O ile w pierwszym przypadku po utwór zapewne kiedyś sięgnę (co już kilka razy miało miejsce), to w drugim raczej nie. Choć z drugiej strony, czasem warto zaryzykować. Pamiętam, że powróciwszy po kilku latach do "Smoka i jerzego", zastanawiałam się, dlaczego tej pozycji nie przeczytałam wcześniej. :D

epru

  • Milczek
  • Wiadomości: 1
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 02, 2017, 11:36 »
Nie wyobrażam sobie zacząć kilku książek na raz :P Książki raczej wybieram starannie i czytam do końca.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 02, 2017, 21:26 »
Obecnie mam jedną niedokończoną, zaczęłam drugą. :D

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 10, 2017, 18:56 »
Zdarza mi się odłożyć książkę nieprzeczytaną. Zazwyczaj istnieje ku temu kilka powodów: kiepski styl autora, brak wyrazistych postaci, mozolnie ciągnąca się fabuła lub klimat, który po prostu mi nie odpowiada. Zwykle jeśli rezygnuję z czytania jakiejś książki, wszystkie te czynniki występują na raz.

Do niedokończonych przeze mnie należą:

– „W imię miłości” i „Głos serca” Jodi Picout. O ile druga już na samym początku mnie znużyła, o tyle w przypadku pierwszej odczułam pewien przesyt stylistyką, jaką posługuje się autorka, do tego fabuła mnie nie zaciekawiła;

– „Atlas chmur”. Mnogość stylów zastosowanych przez autora w końcu mnie przytłoczyła;

– „Drzewo migdałowe” – wielkie rozczarowanie, zamiast wspaniałej powieści o odkupieniu otrzymałam napisane kiepskim stylem amerykańskie czytadło z papierowymi postaciami;

– „Śnieg”. Do niej chyba jeszcze kiedyś wrócę, bo „Dziwna myśl w mej głowie” Pamuka przypadła mi go gustu, więc może „Śnieg” też wreszcie docenię.

– „Gra Endera”. Wierzę osobom, które twierdzą, że to dobra powieść, ale chyba daleka od moich literackich upodobań. :)

– „Samotność bogów” – nudna o nie wiadomo o czym.

– „Achaja”. Ktoś poradził mi, żebym od tego zaczęła przygodę z fantasy. Trzymajcie się od tego z daleka, życzliwie Wam radzę, to przykład książki bardzo, bardzo złej zarówno pod względem formy, jak i treści.

Pewnie jeszcze coś by się znalazło, ale teraz sobie nie przypominam.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 13, 2017, 21:10 »
Na razie przerwałam wspomnienia Diatłowa. Po przeczytaniu Legasowa musiałam na razie odpocząć od dłuższej lektury na temat Czarnobyla. Akurat do "Чернобыль. Как это было" na pewno wrócę, ale obecnie wolę poczytać o samym działaniu elektrowni jądrowych, czysto technicznie.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 16, 2017, 20:23 »
Od kwietnia do dziś było kilka pozycji:
Miejscowe znieczulenie- Günter Grass
Od zmarłej księżniczki- Kenizē Mourad
Ostatnia rozgrywka- Marek Kędzierski
Pałac- Wiesław Myśliwski
Apokalipsa- Dean Koontz
Diabeł ubiera się u Prady- Lauren Weisberger

Natali33

  • Milczek
  • Wiadomości: 5
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 02, 2018, 09:13 »
Czytałam biografie Depeche Mode, ale musiałam przerwać, bo zmęczyły mnie opisy kto odchodził kto przychodził do zespołu przyznam, że straciłam cierpliwość  :stena:

pink_swan

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
  • Per aspera ad astra
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 18, 2018, 10:53 »
Dużo takich mam.. szczególnie tych, które wszyscy niby polecają bo są "takie super" jak 50 twarzy greya, wszytkie mroza, bondę...
Nigdy nie dokończyłam tez "Przedwiośnia" Żeromskiego, bo nie mogę go znieść. :D i "Chłopów"...

daisy

  • Milczek
  • Wiadomości: 6
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 03, 2018, 13:26 »
ja nie mogłam ścierpieć 'dziewczyny z pociągu' jest to książka w której dzieje się tak mało że jest ona aczytalna

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 01, 2018, 22:47 »
Rzucił mi się dziś ten wątek w oczy i przypomniało mi się, że leżą sobie przy fotelu niedokończone "Emancypantki". Zdzierżyłam tom pierwszy, ale Madzia Brzeska okrutnie mnie denerwuje swoją naiwnością, że na razie czuję wymęczona tą powieścią.  :stena:

Baratama

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 06, 2018, 16:37 »
Dla mnie to było Black Out Marca Elsberga, mój boże, ale mi ta książka nie podsiadła :(

Lorisa

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 13, 2018, 11:31 »
W sensie niedoczytane = nie spodobało mi się CZY niedoczytane = bo emocjonalnie nie byliśmy na tą książkę gotowi? :)
Jeśli chodzi o to drugie, to u mnie "Głód" Caparrosa.

nusska_a

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
  • Per aspera ad astra
Odp: Książki niedoczytane
« Odpowiedź #14 dnia: Września 05, 2018, 13:06 »
Ja nigdy nie skończyłam "Achai" anie "Trafnego wyboru" JK Rowling. Nie zaciekawiły mnie na tyle , żebym wyczekiwała zakończenia ;)