Wątek: Jo Nesbo  (Przeczytany 17792 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Jo Nesbo
« dnia: Lutego 26, 2017, 17:44 »
Jo Nesbø (ur. 29 marca 1960 w Oslo) – norweski pisarz kryminałów oraz muzyk poprockowy (wokalista i autor tekstów piosenek), z wykształcenia ekonomista.

Nesbø urodził się w Oslo, a wychował w Molde. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK, ale zerwał więzadła i postanowił zrealizować się w innych dziedzinach. Nesbø pisze głównie powieści kryminalne, jest także autorem tekstów w zespole Di Derre, w którym gra i śpiewa.

Nesbø jest autorem cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Za swą debiutancką powieść Człowiek-nietoperz (norw. Flaggermusmannen) Nesbø otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło (norw. Rødstrupe) otrzymał w 2000 nagrodę norweskich księgarzy. W 2004 książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów (norw. Tidenes beste norske krim). W 2007 powieść Czerwone gardło pojawiła się jako kandydatka do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski.

Powieści Nesbø tłumaczone były na angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rosyjski i szwedzki.

Twórczość:

Cykl z Harrym Hole
1997 Flaggermusmannen (Człowiek-nietoperz, przeł. Iwona Zimnicka, Otwock 2005)
1998 Kakerlakkene (Karaluchy, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2011)
2000 Rødstrupe (Czerwone gardło, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2006)
2002 Sorgenfri (Trzeci klucz, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2007)
2003 Marekors (Pentagram, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2007)
2005 Frelseren (Wybawiciel, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2009)
2007 Snømannen (Pierwszy śnieg, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2010)
2009 Panserhjerte (Pancerne serce, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2010)
2011 Gjenferd (Upiory, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2012)
2013 Politi (Policja, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2013)

Cykl z Doktorem Proktorem (dla dzieci)
2007 Doktor Proktors Prompepulver (Doktor Proktor i proszek pierdzioszek, przeł. I. Zimnicka, Warszawa 2011)
2008 Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor i wanna czasu, przeł. I. Zimnicka, Warszawa 2012)
2010 Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje (Doktor Proktor i koniec świata. Być może., przeł. I. Zimnicka, 2012)
2012 Doktor Proktor og det store gullrøveriet (Doktor Proktor i wielki napad na bank, przeł. I. Zimnicka, 2013)

Pozostałe
1999 Stemmer fra Balkan/Atten dager i mai (wraz z Espenem Søbye, dokument)
2001 Karusellmusikk (opowiadania)
2007 Det hvite hotellet
2008 Hodejegerne (Łowcy głów, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2011)
2014 Sønnen (Syn, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2014)
2015 Blod på snø (Krew na śniegu, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2015)
2015 Mere blod (Więcej krwi, przeł. I Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015)


Miałem okazje przeczytać trzy książki Nesbo:Czerwone gardło, Krew na śniegu i Więcej krwi. Zdecydownie najlepszą z nich i tą, którą traktuje jako punkt odniesienia do twórczości Nesbo jest Czerwone gardło.  Bardzo przypadła mi do gustu postać Harego Hole. Podoba mi się również styl pisania Nesbo, który świetnie łaczy w swych powieściach wątki obyczajowe i kryminalne. Zdecydownie pisarz, po którego warto sięgnąć.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2017, 14:54 »
Bardzo podobał mi się cykl kryminałów  z Harrym Hole, każda kolejna książka serii wydawała mi się lepsza d poprzedniej. Całkiem inaczej odebrałam cykl Krew na śniegu. po pierwsze to nie były kryminały, po drugie więcej tu było wątku obyczajowego niż sensacji. Czytało się bardzo lekko, jak przystało na powieści Nesbo. Brakowało mi jednak jakiejś głębi, wiarogodności, w ostateczności portretu psychologicznego. Ot, troszkę dłuższe opowiadania o mało prawdopodobnych przemianach.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 18, 2017, 13:02 »
Trzeci klucz to znów ten Nesbo, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Świetnie przemyślana intryga, bardzo składne nawiązania do poprzedniej części, świetnie skonstruowane postaci. Przede mną trzecia część trylogii Pentagram i już nie mogę się doczekać.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 25, 2017, 12:45 »
Pentagram to kolejna świetna książka Nesbo. Autor myli tropy, sytuacja się zmienia dynamicznie i książka wciąga od pierwszych do ostatnich stron. Wielki plus również za strone psychologiczną bohaterów, którzy są bardzo spójni.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2017, 16:15 »
Do przeczytanych dodaję Pragnienie. Nesbo to moim zdaniem jeden z najlepszych pisarzy kryminałów/thrillerów jakich miałem okazję czytać. Jego powieści są świetnie skonstruowane, bohaterowie niejednoznaczni, historie bardzo spójne.  Bardzo polecam.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 26, 2017, 12:53 »
Wybawiciel to kolejna książka Nesbo, którą mam na swoim koncie. Po przeczytaniu stwierdzam, że Nesbo tworzy prawdziwe majstersztyki. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak poszczególne elementy historii zazębiają się ze sobą i jak zazębiają się ze sobą poszczególne historie w ramach serii. Trochę żałuję, że nie czytam po kolei, ale i tak czytam z ogromną przyjemnością.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 17, 2018, 10:44 »
No i przyszła wreszcie kolej na Człowieka nietoperza, czyli pierwszy tom cyklu o Harrym Hole. Książka troszkę słabsza od wcześniej przeze mnie przeczytanych (być może Nesbo radzi sobie lepiej z klimatem skandynawskim niż australijskim) niemniej jednak bardzo dobra. Przeczytałem z przyjemnością.

Emiliee_e

  • Milczek
  • Wiadomości: 7
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 07, 2018, 09:55 »
Jeszcze nie miałam styczności z tym autorem, a raczej z jego książkami, bo o samym autorze jest dość głośno. WIele osób teraz czyta jego twórczość. Może sama się skuszę, ostatnio mam niedosyt książek  :D

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 22, 2018, 14:51 »
Przeczytałam ostatnio Macbetha. Książka zupełnie inna niż te, do których przyzwyczaił mnie Nesbo, ale czytało mi się bardzo dobrze i skończyłam w dwa wieczory. Przyznaję jednak, ze zrobiłam założenie, iż książka jest całkiem odrębnym bytem i nie myślałam o Szekspirze, nie porównywałam, bo moim zdaniem tego nie da się nawet przymierzyć. No i lektura sprawiła mi przyjemność niezależnie od braku Harrego Hole.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 02, 2019, 16:03 »
Nadeszła kolej na Pierwszy śnieg. Moim zdaniem książka bardzo dobra choć nie najlepsza wśród przeczytanych przeze mnie do tej pory. Trochę na minus, że dość szybko udało mi się zgadnąć kto jest mordercą, ale poza tym bardzo wciągająca.

cynthia

  • Milczek
  • Wiadomości: 4
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 04, 2019, 13:02 »
Ja właśnie skończyłam czytać Pentagram i jestem pod dużym wrażeniem. Jak do tej pory chyba moja ulubiona tego autora.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jo Nesbo
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 24, 2019, 22:22 »
Pancerne serce za mną. Kolejny raz jestem pod wrażeniem. Seria z Harym Hole jest świetna. Spójne historie, zwroty akcji, dobrze prowadzone wątki obyczajowe. Bardzo polecam.