Wątek: Jakub Żulczyk  (Przeczytany 9279 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Jakub Żulczyk
« dnia: Lutego 19, 2017, 13:07 »
Jakub Żulczyk - (ur. 12 sierpnia 1983 w Szczytnie – polski pisarz i dziennikarz.

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Był stałym felietonistą „Exklusiva”. Pisał stały felieton do „Dziennika” pod tytułem 15 minut sławy. Jako publicysta współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Neo Plus”, „Metropolem”, „Playboyem”. Obecnie redaguje autorską rubrykę Tydzień Kultury Polskiej na łamach „Wprost”.

W 2011 był współprowadzącym programu „Redakcja Kultury” w TVP2. Do lipca 2012 był stałym felietonistą „Elle”. Od października 2012 współprowadził wraz z Sokołem autorską audycję Instytut Prosto w Radiu Roxy.

Wraz z Moniką Powalisz scenarzysta serialu Belfer.

Twórczość:

2006 – Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości
2008 – Radio Armageddon
2010 – Instytut
2011 – Zmorojewo
2011 – Świątynia
2014 – Ślepnąc od świateł.


Ostatnio w krótkim odstępie czasu miałem okazję przeczytać Radio Armaggedon i Ślepnąc od świateł. Nie były to książki lekkie, łatwe i przyjemne. Świat opisywany przez Żulczyka jest dość mroczny, przy czym wydaje się niepkojąco prawdziwy. Momentami autor używa brutalnie szczerego języka opisując świat swoich bohaterów, nie naruszając jednak granicy między szczerością a wulgarnością. Zdecydowanie autor, po którego warto sięgnąć.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jakub Żulczyk
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2018, 20:35 »
Do przeczytanych dodaję Wzgórze psów. Świat kreowany przez Żulczyka jest surowy, jego bohaterowie borykają się z wieloma problemami a ich życie nigdy nie jest czarno-białe, raczej szare i w tym wszystkim Żulczyk jest prawdziwy. Niepokojące i dobrze napisane. Warto sięgnąć po tego autora.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jakub Żulczyk
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 03, 2019, 16:38 »
Instytut to trochę inna odsłona Żulczyka, jakby krok w stronę horroru choć chyba nie do końca. Książka mnie wciągnęła na tyle, że przeczytałem ją jednym tchem. Niezmiennie lubię styl Żulczyka, choć końcówka trochę mnie rozczarowała.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jakub Żulczyk
« Odpowiedź #3 dnia: Września 22, 2019, 14:45 »
Zrób mi jakąś krzywdę to pierwsza powieść  Żulczyka. Tradycyjnie książka napisana w dobrym stylu i tradycyjnie u Żulczyka świat jest brudny, mroczny, a bohaterowie nie należą do kryształowych. Pozycja słabsza niż Ślepnąć od świateł czy Wzgórze psów, ale warta przeczytania.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jakub Żulczyk
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 28, 2022, 13:19 »
Czarne słońce to nie jest książka dla każdego. Jednym się spodoba, innym zdecydowanie nie. Ja należy do tych pierwszych. Mimo że książka jest brutalna i wręcz brudna myślę, że warto zastanowić się nad jej przesłaniem i czy czasem nie zmierzamy w tym kierunku.