Wątek: Jakub Żulczyk  (Przeczytany 807 razy)

ElGato

  • Książkowy fascynat
  • **
  • Wiadomości: 497
Jakub Żulczyk
« dnia: Luty 19, 2017, 13:07 »
Jakub Żulczyk - (ur. 12 sierpnia 1983 w Szczytnie – polski pisarz i dziennikarz.

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Był stałym felietonistą „Exklusiva”. Pisał stały felieton do „Dziennika” pod tytułem 15 minut sławy. Jako publicysta współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Neo Plus”, „Metropolem”, „Playboyem”. Obecnie redaguje autorską rubrykę Tydzień Kultury Polskiej na łamach „Wprost”.

W 2011 był współprowadzącym programu „Redakcja Kultury” w TVP2. Do lipca 2012 był stałym felietonistą „Elle”. Od października 2012 współprowadził wraz z Sokołem autorską audycję Instytut Prosto w Radiu Roxy.

Wraz z Moniką Powalisz scenarzysta serialu Belfer.

Twórczość:

2006 – Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości
2008 – Radio Armageddon
2010 – Instytut
2011 – Zmorojewo
2011 – Świątynia
2014 – Ślepnąc od świateł.


Ostatnio w krótkim odstępie czasu miałem okazję przeczytać Radio Armaggedon i Ślepnąc od świateł. Nie były to książki lekkie, łatwe i przyjemne. Świat opisywany przez Żulczyka jest dość mroczny, przy czym wydaje się niepkojąco prawdziwy. Momentami autor używa brutalnie szczerego języka opisując świat swoich bohaterów, nie naruszając jednak granicy między szczerością a wulgarnością. Zdecydowanie autor, po którego warto sięgnąć.

ElGato

  • Książkowy fascynat
  • **
  • Wiadomości: 497
Odp: Jakub Żulczyk
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2018, 20:35 »
Do przeczytanych dodaję Wzgórze psów. Świat kreowany przez Żulczyka jest surowy, jego bohaterowie borykają się z wieloma problemami a ich życie nigdy nie jest czarno-białe, raczej szare i w tym wszystkim Żulczyk jest prawdziwy. Niepokojące i dobrze napisane. Warto sięgnąć po tego autora.