Wątek: Jodi Picoult  (Przeczytany 10454 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Jodi Picoult
« dnia: Kwietnia 16, 2016, 22:06 »
Jodi Picoult jest autorką ponad dwudziestu powieści, w tym bestsellerowych „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód”, „To, co zostało”. Jej książki, przełożone na 34 języki, na całym świecie zajmują pierwsze miejsca na listach bestsellerów.


Bardzo lubię tą autorkę.
Przeczytałam sporo pozycji, każda w sobie coś ma, porusza ważne tematy i nie potrafię wybrać tej jednej ulubionej.
Moje przeczytane
Krucha jak lód
Bez mojej zgody
To, co zostało
Pół  życia
Tam gdzie ty tu miałam inne poglądy trochę
Przemiana
W naszym domu
Świadectwo prawdy

Avenity

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 13
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 16, 2016, 23:57 »
Nie czytałam jeszcze niczego tej autorki, aczkolwiek widziałam film na podstawie Bez mojej zgody. Może kiedyś się skuszę na coś z jej twórczości.

ChicaDeAyer

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 22
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 17, 2016, 08:27 »
Mam za sobą dwie książki autorstwa Picoult - osławione Bez mojej zgody i To, co zostało. Obie zrobiły na mnie spore wrażenie i pozostawiły po sobie ślad w mej pamięci. Dobrze napisane, mimo trudnej tematyki unikające taniej gry na emocjach czytelnika i powielana banałów. Ta pisarka nie daje się zaszufladkować, wymyka się wszelkim stereotypom, które wciąż mają się dobrze w tej odmianie gatunkowej, jaką jest powieść kobieca.

Na pewno nie jest to koniec mojej przygody z tą autorką - przy nadarzającej się okazji nie odmówię sobie przeczytania Dziewiętnastu minut.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 17, 2016, 08:58 »
   Jodi Picoult to jedna z moich ulubionych autorek. Był czas, że nałogowo poszukiwałam jej powieści, bo to było to, co lubię czytać. Fajnie czytało się powieści z akcją  na Sali sądowej, ale nie tylko te. W zasadzie przeczytałam wszystkie jej powieści poza Głosem serca- której to książki nie mogę nigdzie znaleźć oraz dwoma powieściami pisanymi wspólnie z córką, to nie moje klimaty. Najlepsze według moich ocen to:
Bez mojej zgody
Jesień cudów
Krucha jak lód
To, co zostało
W imię miłości (The Pact)
Prawie tak samo  dobre:
Dziewiętnaście minut
Jak z obrazka
Linia życia
Świadectwo prawdy
Zagubiona przeszłość

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 02, 2016, 10:57 »
Czytałam jedynie Bez mojej zgody ;) I książka bardziej mi się podobała niż film :)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 02, 2016, 11:52 »
Mnie rozczarowała książka "Poł zycia" czekałam na nią w bibliotece 2 miesiące i jakoś spodziewałam się więcej. "Jesień cudow" mam w planie jako kolejną książka autorki mam nadzieję, ze się nie zawiode.

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 15, 2016, 14:30 »
Przeczytałam niemal wszystkie książki tej autorki, prócz kontynuacji I z innej bajki, ale i na to nadejdzie czas. Moja przygoda zaczęła się chyba od Bez mojej zgody, ale w wersji filmowej. I jestem chyba jedną z niewielu osób, której film podobał się bardziej, zwłaszcza zakończenie.No sorry, w książce było nienaturalne i zrobione zupełnie na siłę.
Moimi ulubionymi książkami Picoult są : Dziewiętnaście minut, Przemiana, Krucha jak lód i To, co zostało. Ostatniej najbardziej się obawiałam, bo jednak była na temat, który Amerykanie często gęsto przeinaczają, ale w ostatecznym rozrachunku wypadła bardzo dobrze i z tego, co pamiętam, raczej nic mi nie zgrzytało.
Jako wielka miłośniczka baśni bardzo lubię też Z innej bajki,koncept jest taki uroczy. Miałam nawet jakieś odległe skojarzenia z Atramentową trylogią.
Ale wiadomo, że to akurat nie jest sztandarowe działo Jodi. A co podoba mi się w jej książkach? Na pewno research,  umiejętność ukazania ludzkich problemów i emocji i to, że są pisane z wielu perspektyw. No plus te sceny sądowe, moje ulubione fragmenty jej książek.
Źle się czuję z tym, że niemal wszystko już przeczytałam. Mogłaby napisać coś jeszcze :D.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 07, 2017, 10:13 »
Niedawno skończyłam długo poszukiwany Głos serca- jak na debiut książka niezła, widać już talent Picoult, ale w porównaniu z późniejszymi powieściami autorki, ta stanowczo zostaje  w tyle. Słaba pod względem konstrukcji i chronologii, dobra językowo i stylistycznie.

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 10, 2017, 13:29 »
„Głos serca” odłożyłam chyba po dwóch rozdziałach, „W imię miłości” po kilkunastu, natomiast chyba dziesięć innych książek Jodi Picoult przeczytałam zawsze wtedy, gdy nie miałam pomysłu na inne książki. :D

Nie zgodzę się co do tego, że Picoult wymyka się stereotypom. Ona właśnie mocno gra na stereotypach jeśli chodzi o literaturę – sięga po kontrowersyjne tematy i ucieka się do najbardziej amerykańskich chwytów, czyli nieprawdopodobnych punktów zwrotnych w fabule, przez co ma się wrażenie, że Picoult manipuluje czytelnikiem. To prawda, że tworzy oryginalne historie i jej książki są dobre, jeśli chce się przeczytać coś lekkiego, ale nie ma się czym zachwycać. Poza tym jest mistrzynią psucia zakończeń, np. w „Bez mojej zgody”, „Kruchej jak lód” czy „Świadectwie prawdy”. Przynajmniej jedna bohaterka w każdej z jej książek musi przeżywać śmieszne „perypetie sercowe”. Autorka w prawie każdej książce w jakiś sposób krytykuje religię. Styl, oszczędny i pełen dialogów, zawsze jest taki sam, a jeśli autorka wprowadzi do powieści kilku narratorów, to każdy mówi tak samo, bo styl się nie różni. To typowa amerykańska literatura kobieca, nie jest zła, ale nie dajcie sobie wmówić, że te powieści są rewelacyjne, bo nie są.

Najlepiej wspominam „Dziesiąty krąg” i szczerze ją polecam, za to porażką jest „Pół życia” (nie budzi żadnych emocji), pozytywnie zaskakuje zakończeniem „Przemiana”, przewidywalne, ale całkiem niezłe ze względu na dobry opis nastolatka z zespołem Aspergera jest „W naszym domu”.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 24, 2018, 20:55 »
Trochę się bałem sięgając po Jesień cudów głównie tego, że będzie to literatura zupełnie nie w moim stylu. Autorkę poleciła mi koleżanka i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że było lepiej niż się spodziewałem. Odpowiada mi styl pisania Picoult, podobał mi się temat książki i sposób jego przedstawienia. W pewnym sensie była to książka o wierze, ale nie znalazłem w niej krytyki religii, o której pisała Aybige, a wręcz odebrałem ją jako ukazanie, że różne punkty widzenia są możliwe. Myślę, że to nie była ostatnia książka autorki, którą przeczytałem.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 24, 2018, 20:53 »
Małe wielkie rzeczy za mną. Momentami trochę zbyt czarno biała, ale mi się podobała. Picoult pisze o ważnych sprawach w intersujący sposób.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #11 dnia: Września 02, 2018, 11:30 »
Karuzela uczuć (swoją drogą trochę zniechęcające tłumaczenie tytułu oryginalnego The pact) za mną. Nie wiem co takiego jest w książkach Picoult, ale czyta mi się je bardzo szybko. Przy trzeciej zauważam pewną schematyczność, ale mimo wszystko pomysły autorki są interesujące, a podjęte tematy zawsze skłaniają do refleksji.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #12 dnia: Października 07, 2018, 11:56 »
Nigdy nie przypuszczałem, że sięgnę po Jodi Picoult, a za mną już czwarta książka autorki i kolejna, którą pochłonąłem niemal jednego dnia. Tym razem To, co zostało, które porusza temat holocaustu. Jak zawsze po lekturze wiele pytań, na które brak prostych odpowiedzi. Polecam

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #13 dnia: Października 14, 2018, 17:42 »
Do przeczytanych dodaję Świadectwo prawdy. Znowu zupełnie inny ciekawy temat, a w zasadzie mieszanka interesujących zagadnień. Książka wciągająca, postaci dobrze skonstruowane i mimo, że troszkę tym razem przewidziałem co się zadzieje to jednak książka bardzo mi się podobała.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Jodi Picoult
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 11, 2018, 20:32 »
Krucha jak lód to kolejna książka Picoult, którą pochłonąłem w jeden dzień. Autorka po raz kolejny zadaje trudne pytania i pokazuje jak trudne i skomplikowane może być życie. Niemal żadnego z bohaterów książki nie da się ocenić jednoznacznie. Polecam