Wątek: Majgull Axelsson  (Przeczytany 11670 razy)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Majgull Axelsson
« dnia: Października 18, 2016, 10:32 »
Majgull Axelsson
To jedna z najsławniejszych dziś pisarek ze Szwecji. Jest również wybitną autorką reportaży i książek publicystycznych oraz felietonów w dzienniku "Dagens Nyheter".
Jej pierwsza powieść, "Droga do piekła" została uhonorowana Nagrodą Moi Martinson (1994) i odniosła międzynarodowy sukces. "Kwietniowa czarownica" otrzymała w 1997 roku najważniejszą szwedzką nagrodę literacką - Augustpriset (odpowiednik nagrody Pulitzera), została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i stała się światowym bestsellerem.
W każdej powieści portretuje nieszczęśliwe kobiety. Te portrety kreślone są bardzo często drastycznymi opisami. Jak powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów: " Moim zdaniem szkoda czasu na pisanie o rzeczach, które nie są ważne. Z kolei sprawy ważne zwykle są w jakiś sposób bolesne".


Moje pierwsze spotkanie to "Lód i woda, woda i lód "bardzo mi zapadła w pamięci ta powieść, świetny zarys postaci psychologiczny, trudne problemy. Bardzo jestem ciekawa innych pozycji, muszę dokupić bo w mojej bibliotece brak niestety. I przyznam sie okladki ksiazek dka mnie magiczne. Coś mnie intryguje w tej książce...chce sie wiecej
Znacie, polecacie

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Majgull Axelsson
« Odpowiedź #1 dnia: Października 19, 2016, 23:40 »
Czytałam "Kwietniową czarownicę". Jeszcze jakąś jedną książkę, ale chyba nie dokończyłam, bo musiałam już zwracać do biblioteki.
Wrażeniem mam pozytywne, bo to dobra literatura, ale na pewno ciężka w odbiorze, bo z duża dozą takiej depresji. Polecam, ale z tą uwagą, że to książki o tym specyficznym, trochę takim Bergmanowskim klimacie.