Wątek: Donna Tartt  (Przeczytany 5083 razy)

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Donna Tartt
« dnia: Września 23, 2016, 18:29 »
Donna Tartt (ur. 23 grudnia 1963 w Greenwood, Missisipi) – amerykańska pisarka, autorka trzech powieści, pisanych latami.

Donna Tartt urodziła się w Greenwood i dorastała w położonej w pobliżu Grenadzie. Po roku studiów w Missisipi przeniosła się do Bennington College w Vermoncie (1982-1986). Studiowała tam razem z Bretem Eastonem Ellisem.

Jej pierwsza powieść, Tajemna historia, która pisana była od 1983 roku, a ukończona i opublikowana została dopiero w 1992 roku, stała się bestsellerem. Opowiada ona o grupie studentów college’u, którzy łączą w sobie intelektualne wyrafinowanie (fascynacja kulturą starożytną) z zamiłowaniem do niebezpiecznych zabaw. Efektem są dwa morderstwa.

Mały przyjaciel to powieść z zagadką kryminalną, której akcja dzieje się na południu USA w połowie ubiegłego wieku.

Szczygieł opowiada o małym nowojorczyku Theodorze (Theo) Deckerze, który traci matkę w zamachu terrorystycznym na Metropolitan Museum of Art. Tytuł trzeciej powieści Tartt nawiązuje do obrazu Szczygieł Carela Fabritiusa.

 
Jestem w trakcie czytania Małego przyjaciela, ależ to wspaniała powieść, ta mroczna atmosfera i pełno szczegółów z amerykańskiego Południa. Plus świetnie napisana główna bohaterka, w ogóle książka jest tak bardzo w moich klimatach, że na pewno sięgnę po kolejne powieści Tartt.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Donna Tartt
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2019, 16:12 »
Przeczytałam "Szczygła" i spodobał mi się styl pisarki, trochę rozwlekły, trochę przegadany a trochę taki gawędziarski.Za to główny bohater był moim zdaniem za bardzo uległy i za łatwo wszystkim i wszystkiemu się podporządkowywał. Wątku kryminalnego jakoś nie zauważyłam, wątek filozoficzny mnie nie zainteresował, zaciekawiła mnie za to psychologia poszczególnych postaci. Myślę, że jeśli kiedyś trafię na którąś z dwu innych powieści Tartt to z chęcią po nie sięgnę, chociaż jedna z nich ma niską ocenę.