Wątek: John Steinbeck  (Przeczytany 490 razy)

Gwiazdka

• Książkowy fascynat
  • Moderator
John Steinbeck
« dnia: Wrzesień 17, 2016, 18:55 »
Pisarz amerykański, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1962.  Po wstępnej edukacji w Salinas, studiował humanistykę ogólną na Uniwersytecie Stanforda, których jednakże nie ukończył. Później imał się różnych zajęć, by w końcu zacząć pisać. Pierwsze 3 książki nie przyniosły mu sukcesu, dopiero Tortilla Flat z 1935 roku przyniosła mu powodzenie. Wiele dzieł z jego twórczości dotyczyło problemów społecznych ludzi żyjących w Kalifornii. Największym dziełem Steinbecka jest powieść "Grona gniewu", która opisuje dzieje biednej rodziny wędrującej w poszukiwaniu pracy z Oklahomy do Kalifornii. "Grona gniewu" przyniosły mu sławę pisarza wrażliwego na problemy społeczne, a także Nagrodę Pulitzera za rok 1940. W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym, co opisał w zbiorze reportaży "Była raz wojna". Po wojnie wrócił do tematyki kalifornijskiej. Druga jego znana powieść, która przyniosła mu duży rozgłos to "Na wschód od Edenu", opisuje w niej dzieje kilku rodzin żyjących w Kalifornii. Fabuła opisuje dzieje zarówno jego przodków w rodzinach Hamiltonów i Steinbecków, jak również postaci żyjące wyłącznie w fikcji literackiej. Tematem powieści jest walka dobra ze złem w człowieku, z odniesieniami do biblijnej historii Kaina i Abla.

Autobus do San Juan (1947)
    Była raz wojna (1958)
    Długa dolina  (1938)
    Dziennik z Morza Corteza (1951)
    Dziennik z podróży do Rosji (1948)
    Grona gniewu  (1939)
    Kasztanek (1937)
    Krótkie panowanie Pepina IV  (1957)
    Księżyc zaszedł  (1942)
    Księżyc zaszedł; W niepewnym boju  (1942)
    Myszy i ludzie  (1937)
    Na wschód od Edenu (1952)
    Nieznanemu bogu  (1933)
    Pastwiska niebieskie  (1932)
    Perła  (1947)
    Podróże z Charleyem: W poszukiwaniu Ameryki  (1962)
    Tortilla Flat (1935)
    Zima naszej goryczy  (1961)
    Złota Czara  (1929)
Cykl "Ulica Nadbrzeżna"
    Ulica Nadbrzeżna (tom: 1)
    Cudowny czwartek  (tom: 2)

ElGato

• Wielbiciel słowa pisanego
  • **
Odp: John Steinbeck
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2016, 23:14 »
Bardzo lubię Steinbecka. Wprawdzie zarówno Grona gniewu jak i Myszy i ludzie czytałem bardzo dawno temu, ale powieści te wywarły na mnie ogromne wrażenie, które zostało podtrzymane przez Podróże z Charleyem. W powieści tej Steinbeck zabrał mnie w podróż po Ameryce pokazując piękno tego kraju, ale i liczne problemy, z którymi się on borykał. Była to podróż niezwykle ciekawa i pouczajaca. Po skończeniu tej książki sam miałem ochotę przemierzać Amerykę. Steinbeck to świetny pisarz i polecam go wszystkim.

Anya

• Stały czytelnik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2017, 21:46 »
Jest na mojej liście aby zapoznać się z jego twórczością

Katja

• Miłośnik literatury
  • Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2017, 21:03 »
Jeszcze nie sięgnęłam, ale w planach mam.