Klasyka literatury > Proza światowa

John Steinbeck

(1/1)

Gwiazdka:
Pisarz amerykański, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1962.  Po wstępnej edukacji w Salinas, studiował humanistykę ogólną na Uniwersytecie Stanforda, których jednakże nie ukończył. Później imał się różnych zajęć, by w końcu zacząć pisać. Pierwsze 3 książki nie przyniosły mu sukcesu, dopiero Tortilla Flat z 1935 roku przyniosła mu powodzenie. Wiele dzieł z jego twórczości dotyczyło problemów społecznych ludzi żyjących w Kalifornii. Największym dziełem Steinbecka jest powieść "Grona gniewu", która opisuje dzieje biednej rodziny wędrującej w poszukiwaniu pracy z Oklahomy do Kalifornii. "Grona gniewu" przyniosły mu sławę pisarza wrażliwego na problemy społeczne, a także Nagrodę Pulitzera za rok 1940. W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym, co opisał w zbiorze reportaży "Była raz wojna". Po wojnie wrócił do tematyki kalifornijskiej. Druga jego znana powieść, która przyniosła mu duży rozgłos to "Na wschód od Edenu", opisuje w niej dzieje kilku rodzin żyjących w Kalifornii. Fabuła opisuje dzieje zarówno jego przodków w rodzinach Hamiltonów i Steinbecków, jak również postaci żyjące wyłącznie w fikcji literackiej. Tematem powieści jest walka dobra ze złem w człowieku, z odniesieniami do biblijnej historii Kaina i Abla.

    Autobus do San Juan (1947)
    Była raz wojna (1958)
    Długa dolina  (1938)
    Dziennik z Morza Corteza (1951)
    Dziennik z podróży do Rosji (1948)
    Grona gniewu  (1939)
    Kasztanek (1937)
    Krótkie panowanie Pepina IV  (1957)
    Księżyc zaszedł  (1942)
    Księżyc zaszedł; W niepewnym boju  (1942)
    Myszy i ludzie  (1937)
    Na wschód od Edenu (1952)
    Nieznanemu bogu  (1933)
    Pastwiska niebieskie  (1932)
    Perła  (1947)
    Podróże z Charleyem: W poszukiwaniu Ameryki  (1962)
    Tortilla Flat (1935)
    Zima naszej goryczy  (1961)
    Złota Czara  (1929)
Cykl "Ulica Nadbrzeżna"
    Ulica Nadbrzeżna (tom: 1)
    Cudowny czwartek  (tom: 2)

ElGato:
Bardzo lubię Steinbecka. Wprawdzie zarówno Grona gniewu jak i Myszy i ludzie czytałem bardzo dawno temu, ale powieści te wywarły na mnie ogromne wrażenie, które zostało podtrzymane przez Podróże z Charleyem. W powieści tej Steinbeck zabrał mnie w podróż po Ameryce pokazując piękno tego kraju, ale i liczne problemy, z którymi się on borykał. Była to podróż niezwykle ciekawa i pouczajaca. Po skończeniu tej książki sam miałem ochotę przemierzać Amerykę. Steinbeck to świetny pisarz i polecam go wszystkim.

Anya:
Jest na mojej liście aby zapoznać się z jego twórczością

Katja:
Jeszcze nie sięgnęłam, ale w planach mam.

dorka13:
Czytałam tylko "Myszy i ludzie", nie wiem, dlaczego, ale to nie było to. Za to ekranizacja "Na wschód od Edenu" całkiem zacna.
Myślę, że dam jeszcze szanse. Kilkukrotnie książki mi nie podeszły, bo czytałam je po prostu w nieodpowiednim czasie i to wpłynęło na mój odbiór.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej